• İstanbul 17 °C
  • Ankara 12 °C

"100 Yıl Sonra İlim Heyeti Çanakkale’de" programı kitaplaştı

"100 Yıl Sonra İlim Heyeti Çanakkale’de" programı kitaplaştı
Türkiye Yazarlar Birliği, 100 yıl önce Suriye, Lübnan, Filistin, Ürdün bölgesinden davet edilen ilim adamı, yazar ve gazeteci heyetinin hatırasına 21-25 Ekim 2015 tarihleri arasında bir program düzenlemişti.

Türkiye Yazarlar Birliği, 100 yıl önce Suriye, Lübnan, Filistin, Ürdün bölgesinden davet edilen ilim adamı, yazar ve gazeteci heyetinin hatırasına 21-25 Ekim 2015 tarihleri arasında bir program düzenlemişti. Heyet’in intibaları kitap halinde geçtiğimiz Mart ayında yayınlandı. 

Çanakkale Savaşı, zamanında bütün dünyanın dikkatle takip ettiği bir harp olmakla beraber 100. yıldönümü de, öncelikle bizi ilgilendirmekle beraber bütün dünyayı ilgilendiren bir yıl dönümü idi. 

Döneminde Çanakkale’de bize karşı savaşanlar oradaki varlıklarını nasıl zamanın basın araçları yoluyla dünyaya duyurduysa, Harbiye Nezaretimiz ve Erkânı Harbiyemiz (Genelkurmay) de bu savaşın milletimize ve dünyaya bütün yönleriyle duyurulması için çeşitli faaliyetler yürütmüştür. Bu faaliyetlerin en belli başlısı, İstanbul’dan götürülen bir “Edebi heyet”in Çanakkale cephesini ziyaretidir. Çanakkale Muharebeleri sırasında 28 Haziran -10 Temmuz 1915 tarihleri arasında, zamanın Harbiye Nezâreti’nin davetlisi olarak Çanakkale Cephesi, bir grup edebiyatçıya (Ömer Seyfettin, Hamdullah Suphi, Ali Canip, Celal Sahir, Hakkı Süha, Faik Ali, Enis Behiç vs.) ziyaret ettirilmiş ve dönüşte de bu yazarlar intibalarını kaleme almışlardır. Heyete ağırlık edebiyatçılarda olmakla beraber, müzikçiler ve ressamlar da bulunmaktaydı.

Benzer bir faaliyet, Suriye, Filistin ve Lübnan’dan 31 kişilik bir “ilim heyeti”nin ekim ayındaki cephe ziyaretidir. “İlim Heyeti” denilmekle beraber, heyette ilim adamları dışında şairler, edibler, hatibler ve gazeteciler de bulunmakta idi.

Çanakkale zaferinin 100. yılında, Filistin, Suriye ve Lüban’la birlikte Balkanlar ve Kafkaslardan ilim adamları, yazarlar ve gazeteciler davet edilerek bu gezi tekrarlandı 21 Ekim’de İstanbul’da toplanan heyet 5 günlük bir ziyaretden sonra ülkelerine döndüler. Heyet’in intibaları kitap halinde yayınlandı. 

Kitapta izlenimleri yer alan isimler ise şöyle: D. Mehmet Doğan, Prof. Dr. Ömer Çakır, Prof. Dr. Salih Yılmazi Doç.Dr Tahir Şahbaz (Azerbaycan), Dr.Admir Mulaosmanovic (Bosna), Samir Atiyya (Filistin), Doç. Dr. Nastah Aqtash (Filistin), Dr. Mahmoud el-Saied El-Doghim (Suriye), Prof. Dr. Ebu Yağrib El Merzuki (Tunus), Neji Kouki (Tunus), Nasir Musa Qamash (Ürdün), Omar Bdoor (Ürdün), Prof.Dr. Abdulbaki Shamsan (Yemen), Mustafa Al- Habbab (Suudi Arabistan), Dr.Esssam Abdel Shafy (Mısır), Dr. Anwer Mahmoud Zinati (Mısır)Prof. Dr. Esma Chamıly Halwani (Lübnan), Prof.Dr. Nimetullah Hafız (Kosova), Prof.Dr. Ali Khairi Matrood (Irak), Prof. Dr. Muhammed Dalaf Ahmad Ed-Dulaimi (Irak),  Prof. Dr. May Kamil Andullah (Lüban), Prof. Dr. Salem Khalef (Çanakakle), Muhannad Mahmoud Rawsdeh (Ürdün), Mehpare Sultanova (Azerbaycan), Essam Abdel Shafy (Sakarya), Nimetullah Hafız (Kosova), Prof. Dr. Abdalbaqi Shamsan (Londra)

 

Bu haber toplam 936 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
    Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Türkiye Yazarlar Birliği | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0312 232 05 71 - 72 | Faks : 0312 232 05 71-72 | Haber Scripti: CM Bilişim