• İstanbul 21 °C
  • Ankara 18 °C

14. Bursa Edebiyat Günleri Metin Önal Mengüşoğlu ve Cevat Akkanat'ın öncülüğünde başarıyla gerçekleştirildi

14. Bursa Edebiyat Günleri Metin Önal Mengüşoğlu ve Cevat Akkanat'ın öncülüğünde başarıyla gerçekleştirildi
"Şehir, Şiir ve İnşa" temasıyla düzenlenen 14. Bursa Edebiyat Günleri'ne Mehmet Âkif Ersoy'un 'Bülbül' şiirinden ilham ile 'Bülbülün Zümrüt Tahtında Edebiyat' üst başlığı verilmiş.

"14. Edebiyat Günleri" kapsamında kimler, hangi konuları konuştu? Bu husus hakkında da bilgi verelim.

"Şehir, Şiir ve İnşa" temasıyla düzenlenen 14. Bursa Edebiyat Günleri'ne Mehmet Âkif Ersoy'un 'Bülbül' şiirinden ilham ile 'Bülbülün Zümrüt Tahtında Edebiyat' üst başlığı verilmiş. Mehmet Âkif'in dilinde Bursa -o kederli günlerin bir yansıması olarak- hüzünlü 'Bülbül' şiiriyle karşılık bulur. Bu kıymetli şiire yapılan gönderme isabetli olmuş.

Mütefekkir-Şair Metin Önal Mengüşoğlu "Şehir, Şiir ve İnşa" temasının özellikle seçildiğini belirterek, yerel yönetimlerin şehirleri imar etmenin yanında insanların ruhlarını da inşa edecek faaliyetler yapması gerektiğini söyledi. Bursa Büyükşehir Belediyesi'nin bu anlamda önemli çalışmalara imza attığını dile getiren Mengüşoğlu, "Aidiyet duygusunun gelişmesi için insanların kalpleri, ruhları ve akılları da inşa edilmeli. Bu tür faaliyetler insanlarda aidiyet duygusunu geliştiriyor" dedi.

D. Mehmet Doğan başkanlığında 'Edebi İnşa Mimari Kurgu' konulu oturumda, İbrahim Eryiğit (Hendese, Şiir ve Şehir), Ümit Aktaş (Şehir Estetik ve Şiir), Prof.Dr. Muhammet Nur Doğan (Divan Şiirinde Şehir Kültürü)  Safiyüddin Erhan (Şehirlerimiz ve Estetik) konulu konuşmalarını yaptılar.

"Edebiyatın Aynasındaki Şehir" konulu oturumda Mahmut Kanık başkanlık yaptı. Berat Demirci ("O Belde" Hangi Belde?), Cevat Akkanat (Bursa'dan Yola Çıkan Dergiler), Doç. Dr. Mehmet Narlı (Şiir ve Şehir), Sibel Eraslan (Benim Bursa'm), başlıklı sunumlar yapıldı.

"Edebiyatla Neyi İmar Etmek İstediler?" isimli üçüncü oturuma Yard. Doç. Dr. Sadettin Eğri başkanlık etti. Metin Önal Mengüşoğlu (Bir Toplum Mimarı: Mehmet Âkif), Arif Ay (Nuri Pakdil'in Dili ve Anlatımı), Reşit Güngör Kalkan (İsmet Özel'de Medeniyet Düşüncesi), Ahmet Örs (Bugünkü Edebiyatımız Neyi İnşa Edecek?) başlıklı tebliğlerini sundular.

"Bursa'yı İnşa Eden Edîbler" isimli oturum Yasin Doğru'nun başkanlığında gerçekleşti. Mustafa Özçelik (Bursa'nın Yunus'u), A. Vahap Akbaş (Tanpınar'la Bursa'da Kuruluş Çağının Havasını Solumak), Murat Soyak (Metin Önal Mengüşoğlu'nun Edebî Şahsiyeti ve Eserlerinde Şehir Algısı) ve Asım Öz (Muhafazakârlığın Bursa Tahayyülü: Süheyl Ünver'in Bursa Seyahatnamesi) başlıklı tebliğlerini sundular.

Bu oturumda mütefekkir-şair Metin Önal Mengüşoğlu'nun edebî şahsiyeti ve eserlerinde şehir algısı, şehir hayatına bakışı üzerinde durmaya çalıştım. Çeşitli türlerde verdiği eserlerle edebiyat ve düşünce tarihimize önemli katkılarda bulunan Metin Önal Mengüşoğlu, yazmayı bir eylem biçimi olarak kabul etmiştir. Yazmak, onda bir sorumluluğun gereği olarak kıymet kazanır. Çağın bir tanığı olarak haksızlıklar karşısında susmaz. "Haberliyim dünyanın çamurlu bir ırmak gibi akışından" Gördüğü yanlışları, noksanları kırıp dökmeden ifade eder. Çözüm önerileri sunar. Şiirlerinde geleneğin izleri, etkileri görülür fakat bu durum geleneğin bir tekrarı değildir. Yeni bir söyleyişle karşımıza çıkar. Yeni şiirin imkânlarını kullanır. Bireyci, bencil şiirlere uzak durur ve hatta eleştirir. Hep topluma bakan bir yönü vardır. İnsanların derdiyle dertlenmiş bir yürek. Ötekini görmek, anlamak ister. Hem yerli hem evrensel olabilmenin çabasındadır. Doğup büyüdüğü Harput şehri ve sınırlar ötesindeki insanlık daima umurundadır. Pergel metaforu bu noktada anlam kazanır. Yerli oluşun derin köklerine işaret ederken asla mahallî, kavmî bir tarafgirliğe düşmez. İnananları kardeş bilir. Mazlumdan yanadır daima. Nesirlerinde rahat, içten bir anlatımı vardır. Okuyucu ile adeta sohbete durmuş gibidir. "Düşünmek Farzdır" diyerek bir ömür tefekkürün etkin olmasını, yaygınlaşmasını istemiştir. Hakikati duyurabilmek için ve yeniden inşâ faaliyetini gerçekleştirmek için çaba gösterir. Toplum içinde erdemi kavi kılmak ister. Şiirlerinde, hikâyelerinde süsten arınmış; yalın ve derinlikli bir anlatım vardır. Mektup türünde yazdığı yazılar ile de kaybettiğimiz güzellikleri hatırlatır bizlere. Samimi, mert, kararlı bir tavrı vardır. Kurduğu cümleler insan sıcaklığı taşır. Müstakim çizgi üzre çıktığı yolda edebiyatın, sanatın, tefekkürün imkânlarını yetkin bir şekilde kullanır.

"14. Bursa Edebiyat Günleri" Bilal Kot'un başkanlığındaki "Bursa Bize Ne Söyler" oturumuyla tamamlandı. Bu oturumda yer alanlar:  Prof. Dr. Nurullah Genç (Bursa Der ki), Yıldız Ramazanoğlu (Ruhun Sessizce Kanatlandığı Diyar: Bursa), Hüseyin Kaya (Türkülerin Söylediği Bursa), Bünyamin Yılmaz (Bursa Türk Sinemasının Neresinde?)

Bu yıl ikinci kez verilecek olan Ahmet Paşa ve Lâmii Çelebi Şiir Ödüllerinin takdim edildi. Bu yılın ödülleri Bahaettin Karakoç ve Mehmet Doğan'a verildi. Ödül töreninin ardından  Metin Önal Mengüşoğlu ve D. Mehmet Doğan birer değerlendirme konuşmaları yaptılar.

Etkinliğin son günü şiir şöleni gerçekleşti. Bu şölene katılan şairler: A. Vahap Akbaş, Arif Ay, Bahaettin Karakoç, Cevat Akkanat, Hüseyin Kaya, İbrahim Eryiğit, İhsan Deniz, Mahmut Kanık, Mehmet Doğan, Mehmet Narlı, Mehmet Şeker, Muhammed Nur Doğan, Murat Soyak, Mustafa Efe, Mustafa Muharrem, Mustafa Özçelik, Nurullah Genç, Tayyib Atmaca, Ümit Aktaş, Yaşar Bedri Özdemir, Yunus Emre Altuntaş.

Edebiyat, düşünce, kültür ve sanat odağında buluşmak güzel. "14. Bursa Edebiyat Günleri" etkinliğine emek veren cümle dostları selamlıyorum!

18.05.2011 Milli Gazete

Bu haber toplam 988 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
    Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Türkiye Yazarlar Birliği | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Sitede yayınlanan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir.
Tel : 0312 232 05 71 - 72 | Faks : 0312 232 05 71-72 | Haber Scripti: CM Bilişim