15.Türkiye Felsefe Olimpiyadı

15.Türkiye Felsefe Olimpiyadı
TFK 15.Türkiye Felsefe Olimpiyadı yapıldıTürkiye Felsefe Kurumu(TFK)'nun MEB'lığı izniyle düzenlediği 15.Türkiye Felsefe Olimpiyadı bugün bütün Türkiye'yi kapsayan 11merkezde yapıldı.
felsefeTFK 15.Türkiye Felsefe Olimpiyadı yapıldı

Türkiye Felsefe Kurumu(TFK)'nun MEB'lığı izniyle düzenlediği 15.Türkiye Felsefe Olimpiyadı bugün bütün Türkiye'yi kapsayan 11merkezde yapıldı.

Ankara, İstanbul, İzmir, Antalya, Batman, Bursa, Gaziantep, Mersin, Samandağ (Hatay), Samsun ve Tavas (Denizli) merkezlerinde olimpiyada katılan öğrenci ve okullara sertifika da verildi. Oimpiyada katılan gençler üç felsefe metninden aşağıda yer alan alıntılardan biri üzerine deneme yazdılar. TFK Başkanı Ioanna Kuçuradi başkanlığında, felsefe öğretmenlerinden oluşan jüri sonuçları Mart ayının 2. yarısında www.tfk.org adresinden duyuracak. 15.Türkiye Felsefe Olimpiyat’ında birinci ve ikinci olacak öğrenciler bu yıl Viyana'da gerçekleşecek olan 19. Dünya Felsefe Olimpiyat’ında Türkiye’yi temsil edecekler.

İstanbul'daki olimpiyat merkezi bu yıl Bostancı Doğa Koleji’ydi. Ev sahibi okul katılımcılara hocaların hocası felsefeci, yazar Nermi Uygur'un “Yaşamı ve Felsefesi” üzerine hazırladığı belgeselin ilk gösterimi ve bir panel gerçekleştirdi. Nermi Uygur’un tüm kitaplarının da getirildiği etkinliğe eşi Nilgün Uygur ve TFK Başkan yardımcısı Prof.Dr. Betül Çotuksöken de katıldı. TFK Felsefe Olimpiyatlarını düzenleyen Nuran Direk ise bugün Batman’daki merkezdeydi. Direk; “Olimpiyada 34 lise katıldı. Sonrasında olimpiyad soruları üzerine öğretmen ve öğrencilerle yaptığımız söyleşi gelecek olimpiyadlara gençlerin  hazırlanmaları, metin okumaları üzerine ip uçları verdi. Bir felsefe eğitim seminerinde edinilebilecek bilgi, fikir alışverişi ve diyalog gerçekleşti.” sözleriyle emeği geçen herkese teşekkür etti.


TFK’nin bu yıl için seçtiği üç alıntı;

“Adalet amaçların ölçütü ise, araçların ölçütü de hukuka uygunluktur.” Walter Benjamin, “Şiddetin Eleştirisi Üzerine”  Metis Yayınları, 2010, s. 20.

“Kültürün ataerkil oluşumu, cinsiyetler arasındaki ilişkilerin evriminde ortaya çıkar. Ayrıca dilin derin kullanımında kendini gösterir.” Luce Irigaray, Ben, Sen, Biz-Farklılık Kültürüne Doğru, İmge Yayınları, Ankara 2006, s. 17.

“Dünya görüşleri bir bütün olarak dünyayı açıklama iddiasındadırlar. Ama insanın bir bütün olarak dünyayı epistemolojik anlamda nesne edinmesi olanaklı değildir.” Abdullah Kaygı, “Felsefe Eğitimi ve Felsefenin Geleceği”, Dünya Felsefe Günü 2007, s. 126.
Haber: Sanat Alemi
Bu haber toplam 855 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
    Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Türkiye Yazarlar Birliği | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0312 232 05 71 - 72 | Faks : 0312 232 05 71-72 | Haber Scripti: CM Bilişim