• İstanbul 10 °C
  • Ankara -3 °C

1981 - 1990 Yılları Arası

1981 - 1990 Yılları Arası
Türkiye Yazarlar Birliği'nin 1981 - 1990 yılları arası "Yılın Yazar, Fikir Adamı ve Sanatçıları Ödülleri'' alan isimler ve eserleri.

1981

  • *Hikaye: Mustafa Kutlu( Yoksulluk İçimizde)
  • *Şiir; M.Atilla Maraş(Şehrayin)
  • *Roman:Mustafa Miyasoğlu(Dönemeç)
  • *Fikir:Taha Akyol (Politikada Şiddet)
  • *Araştırma/İnceleme:Sadık Albayrak ( Son Devir Osmanlı Uleması)
  • *Tiyatro:Tarık Buğra(Akümülatörlü Radyo)
  • *Çocuk Edebiyatı:Mustafa Yazgan ( Dergi ve kitap çalışmalarıyla)
  • *Basın: Erdem Bayazıt(Afganistan ve İran Konusundaki Fikir ve Gezi yazıları ile)
  • *TV/Drama: Yücel Çakmaklı (4. Murat)
  • *Sinema: Mesut Uçakan (Rahmet ve Gazap)

Üstün Hizmet Ödülleri:

  • Cemil Meriç
  • Mehmet Kaplan
  • Emin Bilgiç

1982

  • *Hikaye:Sezai Karakoç (Hikayeler)
  • *Şiir:A.Vahap Akbaş (Efgan)
  • *Roman: Emine Işınsu (Cambaz)
  • *Deneme:Atasoy Müftüoğlu( Vakti Kuşanmak)
  • *Fikir:Beşir Ayvazoğlu(Aşk Estetiği)
  • *Araştırma/İnceleme: Erol Güngör( İslam Tasavvufunun Meseleleri)
  • *Dil: D.Mehmet Doğan(Büyük Türkçe Sözlük)
  • *Edebi Tenkit: S.Kemal Tural(Zamanın Elinden Tutmak)
  • *Tercüme:Süleyman Uludağ(Mukaddime,İbn Haldun’dan)
  • *Çocuk Edebiyatı:Niyazi Birinci(Can Kardeş dergisindeki çalışmalarıyla)
  • *Basın/Haber:Selami Çalışkan
  • *Basın/Roportaj: Cengiz Çandar

Üstün Hizmet Ödülü:

  • Necip Fazıl Kısakürek

1983

  • -TYB 1983 Yılı” Yılın Yazar,Fikir Adamı ve Sanatçıları”nın açıklanması
  • *Hikaye:Mustafa Kutlu (Ya Tahammül Ya Sefer)
  • *Şiir:Mehmet Çınarlı (Zaman Perdesi)
  • *Roman:Hasan Kayıhan (Gurbet Ölümleri)
  • *Fikir:Yusuf Kerimoğlu ( Emanet ve Ehliyet)
  • *Araştırma/İnceleme: Saadettin Elibol( İnanç ve Kültür)
  • *Edebi Tenkit:Necmettin Türinay
  • (Geleneğin Dünyası,Yeniliğin Ufukları)
  • *Çocuk Edebiyatı: M.Ruhi Şirin(Masal Mektupları)
  • *Tercüme:Sevim Kantarcıoğlu (Edebiyat Üzerine Düşünceler- T.S. Eliot’dan)
  • *Basın/Edebi Röportaj: Ahmet Kabaklı
  • *Basın/Karikatür:Yalçın Turgut
  • *Sinema: Halit Refiğ(İhtiras Fırtınası)

1984

  • *Hikaye:Rasim Özdenören(Denize Açılan Kapı)
  • *Şiir: Ebubekir Eroğlu(Kayıpların Şarkısı)
  • *Roman: Sevinç Çokum(Hilal Görününce)
  • *Deneme/Tenkit:Berna Moran(Türk Romanına Eleştirel Bir Bakış)
  • *Fikir:Şakir Kocabaş(İfadelerin Gramatik Ayrımı)
  • *Araştırma:Mehmet Öz(15 ve 16 Yüzyıllarda Canik Sancağı)
  • *İnceleme:Şerif Aktaş(Roman Sanatı ve Roman İncelemesine Giriş)
  • *Tercüme:Turgut Akman(Katedralde Cinayet, T.S. Eliot’dan)
  • *Çocuk Edebiyatı:Cahit Zarifoğlu(Yürek Dede ile Padişah)
  • *TV/Programı:Adem Gürses( Elimizden Obamızdan)
  • *Türk Müziği:Cinuçen Tanrıkorur(Yurtiçi ve Yurtdışı Faaliyetleri ile)

Üstün Hizmet Ödülleri:

  • *Münevver Ayaşlı
  • *Fevziye Abdullah Tansel

1985

  • *Hikaye:Osman Çeviksoy (Duvarın Öte Yanı)
  • *Şiir: M. Necati Karaer (Kerem ile Aslı)
  • *Deneme: İsmet Özel (Taşları Yemek Yasak)
  • *Fikir:Ersin Gürdoğan (Teknolojinin Ötesi)
  • *Araştırma/İnceleme: Ahmet Tabakoğlu ( Gerileme Dönemine Girerken Osmanlı Maliyesi)
  • *Edebi Tenkit: Alim Kahraman(Bir Duyarlığın Çağdaş Biçimleri)
  • *Tercüme:Mahmut Kanık(Güvercin Gerdanlığı,İbn Hazm’dan)
  • *Çocuk Edebiyatı: Ahmet Efe
  • *Karikatür:Hasan Aycın
  • *TV/Belgesel:Tuncay Öztürk (Türk Vakfı Medeniyetleri)
  • *TV/Drama:Ziya Öztan (Bugünün Saraylısı)

Üstün Hizmet Ödülleri:

  • *Bekir Sıtkı Sezgin
  • *Tahsin Banguoğlu

1986

  • *Hikaye:Sadık Yalsızuçanlar(Şehirleri Süsleyen Yolcu)
  • *Şiir: Bahattin Karakoç(Bir Çift Beyaz Kartal)
  • *Deneme:Rasim Özdenören(Ruhun Malzemeleri)
  • *Fikir:Cemil Meriç(Kültürden İrfana)
  • *Araştırma/İnceleme:İsmail Kara (Türkiye’de İslamcılık Düşüncesi)
  • *Dil:Tuncer Gülensoy(Doğu Anadolu Osmanlıcası)
  • *Tercüme:İ.Süreyya Sırma(M.Hamidullah’tan Makaleler)
  • *Basın/Yönetim:Fehmi Koru(Zaman Gazetesi)
  • *Basın/Roportaj:Ufuk Güldemir
  • *TV/Drama:Salih Dirlik-Vehbi Okur(9.Hariciye Koğuşu)
  • *TV/Belgesel:Dave Atabey/Bekir Erdem(Saray ve Tarih)
  • *Sinema:İsmail Güneş(Güneş Doğmadan)
  • *Türk Müziği:Ahmet Özhan

1987

  • *Hikaye:Ali Haydar Haksal(Sesim Bana Yetmiyor)
  • *Şiir:Erdem Bayazıt(Risaleler)
  • *Roman:Alev Alatlı(İşkenceci)
  • *İnceleme/Araştırma:İlhan Kutluer(İki Denizin Birleştiği Yer)
  • *Tercüme:Mustafa Fayda(Futuhu’l Buldan, Belazuri’den)
  • *Basın/Yönetim: Enver Ören(Türkiye gazetesi)
  • *Basın/Haber:Sedat Ergin
  • *TV/Belgesel:Mustafa Karakaya(Yaşayan Geçmiş)
  • *Radyo:Osman Oktay(Bizim Aile)
  • *Türk Müziği:Ahmet Hatiboğlu(Tasavvuf Müziğine Hizmetleriyle)

Üstün Hizmet Ödülü:

  • *Orhan Şaik Gökyay

1988

  • *Hikaye:Kamuran Şipal(Köpek İstasyonu)
  • *Şiir:Cumali Ünaldı(Kendini Yusuf Gören)
  • *Roman:Cengiz Dağcı(Anneme Mektuplar)
  • *Deneme:H.Hüsrev Hatemi(Yozlaşmadan Uzlaşmak)
  • *Fikir:Ali Bulaç(İnsanın Özgürlük Arayışı)
  • *İnceleme/Araştırma:M.Sait Yazıcıoğlu(İnsan Hürriyeti Kavramı)
  • *Dil:Samiha Ayverdi(Hey Gidi Günler Hey)
  • *Tercüme:Cahit Koytak(Siyah Deri Beyaz Maske,Frantz Fanon’dan)
  • *Çocuk Edebiyatı:Hüseyin Emin Öztürk(Yıl İçindeki Yayınları)
  • *Basın/Yönetim:Hüsamettin Çelebi(Anadolu Ajansı)
  • *Karikatür:Vehip Sinan
  • *(Radyo/TV Haber: Bayrak Radyo Televizyonu
  • *TV/Drama:Okan Uysaler/Tuncay Öztürk(Dönemeç)
  • *TV/Belgesel(Tolgay Ziyal (Mimar Sinan)
  • *Sinema:Nesli Çölgeçen(Selamsız Bandosu)
  • *Türk Müziği: Ruhi Ayangil(Uyan Ey Gözlerim)
  • *Kitap Yayıncılığı/Özel:Yazı Yayıncılık(Ahmet Kot)

Üstün Hizmet Ödülü

  • -Sezai Karakoç(Fikir ve San’ata Uzun Süreli Katkılarıyla)

1989

  • *Şiir:Necati Çavuş(Yolcunun Gözleri Parlıyordu)
  • *Roman:M.Necati Sepetçioğlu(Ve Çanakkale)
  • *Deneme: Nabi Avcı( Bombacı Parmenides)
  • *Fikir:Ahmet Kabaklı(Temellerin Duruşması)
  • *Araştırma/İnceleme:Şükrü Karatepe (Osmanlı Siyasi Kurumları)
  • *Edebi Tenkit:Sevim Kantarcıoğlu( Türk ve Dünya Romanlarında Modernizm)
  • *Dil:İskender Pala(Ansiklopedik Divan Sözlüğü)
  • *Çocuk Edebiyatı:Kemalettin Tuğcu(Çocuk Romanları ile)
  • *Hatıra:Osman Kılınç(Kader Kurbanları)
  • *Tercüme:Mustafa Armağan (Batı Düşüncesinde Dönüm Noktası, F.Capra’dan)
  • *Tiyatro:Yılmaz Karakoyunlu(Sokullu)
  • *Radyo: Yahya Erdem(Kitabın Öyküsü)
  • *Basın /Haber: Cenk Başlamış(Sovyetlerdeki Türk Topluluklarına ilişkin Haberleri İle)
  • *Basın/Röportaj:Ardan Zentürk(Azerbaycan’la İlgili Çalışmaları ile)
  • *TV/Drama:Hüseyin Karakaş(Belene)
  • *TV/Belgesel: Mehmet Ali Özpolat/Muammer Göz( Avrupa’da Türk İzleri)
  • *TV/Haber Programı:M.Ali Birand(Kıbrıs Belgeseli)
  • *Sinema:Mesut Uçakan(Reis Bey)
  • *Türk Müziği:Yalçın Tura(Beste ve Konser Çalışmalarıyla)
  • *Kitap Yayıncılığı/Özel: Nevzat Kösoğlu (Söğüt Yayıncılık)

Üstün Hizmet Ödülleri:

  • *Sadi Yaver Ataman(Halk Müziğine Hizmetleriyle)
  • *Bahtiyar Vahapzâde (Türk Kültür ve Sanatına Uzun Süreli Hizmetleriyle)
Bu haber toplam 4810 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
    Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Türkiye Yazarlar Birliği | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0312 232 05 71 - 72 | Faks : 0312 232 05 71-72 | Haber Scripti: CM Bilişim