• İstanbul 21 °C
  • Ankara 16 °C

2. Avrupa Şiir Yarışması

2. Avrupa Şiir Yarışması
Platform Dergisinin Düzenlediği 2. Avrupa Şiir Yarışmasının Ödülleri Sahiplerini Buldu..  Platform Dergisinin düzenlediği 2.

 
Gecenin açış konuşmasını yapan Platform Dergisinin yazı işleri müdürü Fuat Aslan: ‘Platform Dergisinin Hollanda’da 8 yıldır düzenli olarak yayınlanan bağımsız, ilkeli, dürüst bir haber dergisi olduğunu belirterek, dergimiz, PLATFORM: dayanılan düşünce ya da düşüncelerin tümü, adına yakışır bir şekilde, her türlü görüşe saygı duyan ama hiç bir kurum ve kuruluşla organik bağı olmadan yayın hayatını sürdürmektedir.’ Dedi. Bu tür şiir yarışmalarından amaçlarının bu güne kadar her hangi bir nedenle fırsat bulamamış olan yeteneklere fırsat vermek ve onları yeniden Türk edebiyatına kazındırmak olduğunu belirtti.
 
Geceye konuşmacı olarak katılanlardan ressam/şair Nuri Can, Avrupa’da Türk Edebiyatının Geliştirilmesi İçin Neler Yapılabilir? Konusuna eleştirisel bir yaklaşım sergileyerek, ‘bugün kü köşe başını tutan edebiyatçıların kendilerinden başkasını görmediklerini’ söyleyerek, Türk edebiyatının geleceğinden umutluyum ya da umutsuzum desem ayıp olur diye sitem etti.
 
Süreli Yayınlar ve Bunun Avrupa’daki Türk Edebiyatına Katkıları konusunda görüşlerini açıklayan Avrupa Türk Demokratlar Birliği Hollanda başkanı Veyis Güngör, ‘yeterince Türk yazarı yetiştiremedik’ dedi. Bu sorunu aşmak için Hollanda yazarlar birliğinin kurulduğunu anlatan Güngör, burada yaşayan gençlere yazar olarak yetişmeleri için imkan sağlayacaklarını söyledi. Hollanda’da Türkçe olarak yapılan yayınların Türk dili ve edebiyatına olan katkılarının azımsanamayacağını söyleyen Güngör, bir çok toplantıda ‘gurbet edebiyatının yalnız Türklere özgü’ bir şey olduğunun söylendiğini hatırlattı. Türk yazarlarının Hollanda basınında da yazmasının entegrasyon için önemli olduğunu söyledi.
 
Türkçe’mizin Yaşatılması ve Edebi Çalışmalar konusunda anadilin önemini anlatan Tilburg Üniversitesi öğretim görevlisi Kutlay Yağmur, Orta Asya’daki Türklerden verdiği örneklerle anadilin varlık nedenimiz olduğunu söyledi. Türkçe’nin bir öğretim dili olmayacağı yönündeki tezleri savunanları eleştiren Yağmur, Türkçe ile zaten yıllardır eğitim yapıldığını ve bunu tartışmanın bile yersiz olduğunu söyledi. Bazı örgüt yöneticilerinin Hollanda’da Türkçe olarak yayınlanan dergi ve gazetelerin entegrasyonu engellediğini söylemlerini hatırlatan Yağmur, ‘bunlar asimilasyona çanak tutanlardır’ dedi.
 
Şiir ve Dil İlişkisini Fuzuli'den örnekler vererek anlatan VU İlahiyat Fakültesi öğretim görevlisi Fatih Okumuş, ‘kelimeler şiirin malzemesidir’ dedi. Eğer kelimeler fakirleşirse şiir yazmak şurada dursun kendi aramızda bile anlaşamayız diyen Okumuş, kelimelerin de tek başına bir şey ifade etmeyeceğini, bunların iyice işlenmesi gerektiğini söyledi. Belki o zaman ortaya bir şeyler çıkabilir diyen Okumuş, o da beğenilir ya da beğenilmez. Ona da dinleyiciler karar verir dedi. 
 
Platform Şiir Yarışmasıyla ilgili olarak teknik bilgiler sunan jüri üyesi şair/yazar Hüseyin Kerim Ece, kendilerine ulaşan 116 eseri daha önce jürinin belirlediği kriterler doğrultusunda, titizlikle değerlendirdiklerini ve oy biriliği ile aşağıda belirtilen şiirleri derecelendirdiklerini anlattı.
 
KomforTours, For Finance Türkiyem, Deniz Matbaası ve Laz Horeca’ın sponsorluğunu üstlendiği geceye CDA milletvekili Nihat Eski, VU ilahiyat fakültesi öğretim görevlisiDr. Aslan Karagül ve bir çok şair ve gazetecinin yanı sıra kalabalık bir dinleyici kitlesi katıldı. Geceye katılan davetliler, dereceye giren yarışmacıların ve salonda bulunan misafir şairlerin şiirlerinin dinletisi ozan Çağlari’nin buram buram Anadolu kokan güzel türkülerine karıştığı şiir dolu, türkü dolu eğlenceli bir gece geçirdiler. Gelecek yıl yapılacak olan Platform Dergisi şiir yarışmasında yeniden buluşmak dilekleriyle ayrıldılar.
 
DERECEYE GİRENLER
BİRİNCİ  : Orhan Aras, AĞLAMA NE OLURSUN
İKİNCİ :  Hande Çalışkan, DÜŞLERİM VARDI
ÜÇÜNCÜ : Mansur İlhan Yakar, NASİHAT 

MANSİYONLAR
MANSİYON : Aslan Karagül, AH İSTANBUL, İSTANBUL
MANSİYON : Hande Çalışkan, HİÇ GİTME   
MANSİYON : Nurettin Ceran, GURBET
MANSİYON : Zayim Cemal, EN BÖLÜNMEZ PARÇALARA AYIRDIM YİTİK ARZULARIMI
MANSİYON : Leyla Kaygun, Yeni yıla girerken
 
 
ÖDÜLLER


Yarışmanın ‘Ağlama Ne Olursun’ adlı şiiri ile birincisi olan Orhan Aras:
KomforTours’dan Türkiye’ye gidiş-dönüş bileti, Platform Dergisinden 50 euro değerinde kitap ve bir yıllık Platform Dergisi Aboneliği;
‘Düşlerim Vardı’ adlı şiiri ile ikinci olan Hande Çalışkan:
Platform Dergisinden 200 euro değerinde kitap ve bir yıllık Platform Dergisi Aboneliği; ‘Nasihat’ adlı şiiri ile üçüncü olan Mansur İlhan Yakar:
Platform Dergisinden 150 euro değerinde kitap ve bir yıllık Platform Dergisi Aboneliği ile ödüllendirildiler.
 
Mansiyon dalında dereceye giren diğer beş eserin sahipleri Platform Dergisi tarafından 50 euro değerinde kitap ve birer yıllık Platform Dergisi Aboneliği ile ödüllendirildi.
Beğenilen on beş eser sahipleri birer yıllık Platform Dergisi Aboneliği ile ödüllendirildiler. BEĞENİLEN 15 ŞİİR

BU DAĞLAR MASAL DAĞLAR
Orhan Aras

ŞAİR'İN DESTANI
Mansur İlhan Yakar
 
TERS ÖĞÜT DESTANI
Mansur İlhan Yakar
 
BAZEN…
Famile Arslan
 
BİR DELİ SEVDASI
Orhan Aras

BAK SEN YOKKEN
Ezgi Gürçay
 
FİKİR ÇİLESİ
Şerafettin Özdemir
 
BEN ÖĞRETMENİM
Nurettin Ceran

GELDİLER, GELENLER DÖNMEDİ GERİ
Şerafettin Özdemir

ASLA
Yasemin Gümüş
 
GERGEF DOKUMUŞ HAYALLERİM
Ezgi Gürçay
 
ÇOCUKLUĞUMU İSTİYORUM
Zayim Cemal
 
DEĞİŞİM
Nizam Yiğit

Bir mektup
Leyla Kaygun
 
GİDİYORUM
Gültekin Eser

 

Bu haber toplam 1464 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
    Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Türkiye Yazarlar Birliği | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Sitede yayınlanan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir.
Tel : 0312 232 05 71 - 72 | Faks : 0312 232 05 71-72 | Haber Scripti: CM Bilişim