• İstanbul 20 °C
  • Ankara 12 °C

Abdurrahman Dilipak Konya´da Konuştu

Abdurrahman Dilipak Konya´da Konuştu
Türkiye Yazarlar Birliği Konya Şubesinin bu haftaki konuğu gazeteci yazar Abdurrahman Dilipak oldu. Türkiye Yazarlar Birliği Konya Şubesi, 2010 yılının üçüncü etkinliğinde gazeteci yazar Abdurrahman Dilipak’ı ağırladı.

Bu tür etkinliklerin aslında camilerde yapılması gerektiğini ifade eden Abdurrahman Dilipak, camilerin sadece mescit görevi görmemesi gerektiğini, hak ve sorumluluklarımızın konuşulduğu mekânlar da olması gerektiğinin altını çizdi.

Dinin gardiyanları gibi

Günümüzde imamların dinin gardiyanları gibi vazifelendirilmek istendiğini belirten Dilipak, dernek veya vakıfların yılda en az bin etkinlik yapmadıkları sürece zararda olduklarını ifade etti.

Günde en az bir gazete, haftada en az bir dergi, ayda en az bir kitap okunması gerektiğini söyleyen Dilipak, sivil toplum kuruluşlarının önemine dikkat çekerek: “Aile fertleri en az üç derneğe üye olmalıdır.” dedi.

Sadece başı örtme olmaz

İman ettik diyenlerin namaz kılma oranlarının yüzde yirmi olduğunu söyleyen Abdurrahman Dilipak, “Sadece baş örtmeyle, sadece sakal bırakmayla cennete girilmez.” dedi.

Dünya haritasının ABD ve İngiltere’yi üstün göstermek için ters bir şekilde yapılarak büyük bir toplumsal mühendislik çalışması sergilendiğini belirten Dilipak, “Ortadoğu kavramı bile İngiltere’ye göre icat edilmiş bir kavramdır.” dedi.

Türkiye dünyanın en zengin ülkesidir

Anadolu’nun gerek coğrafi, gerek politik gerekse stratejik açıdan dünyanın en önemli toprak parçası olduğunu belirten Dilipak, “Bu topraklar aslında kutsaldır. Hz. Adem’in ömrünün büyük kısmı Urfa bölgesinde geçmiştir. Arz-ı Mev’ud denilen bölgeler aslında muvahhitlere vaat edilmiştir. Dünyanın en radikal sularının olduğu yer Türkiye’dir. Ama ne acıdır ki balık ithal eden bir durumda bırakılmışız. Rusya ve Sibirya’daki maden çeşitliliği bile Türkiye’den azdır. Boraks madeni dünyada sadece Türkiye’de vardır. Sadece boraks madeni bile Türkiye’yi Suudi Arabistan’dan bile zengin yapabilir. Mazı dağının altında fosfat rezervi vardır. Ama bu fosfatı çıkar(a)madığımız için ithal ediyoruz. Dünya’da yaşayıp da Türkiye’de yaşamayacak hiçbir canlı türü yoktur. Bu ülkede hem hurma hem çay yetişir; hem deve hem de penguen yaşayabilir.” dedi.

Urfa’da liman vardı

“Türkiye’nin üç tarafı denizlerle çevrili olduğu hâlde deniz taşımacılığımız fazla gelişmemiştir.” diyen Dilipak sözlerine şöyle devam etti: “Osmanlı devrinde Urfa’da liman vardı. Fırat nehri ile körfeze yolcu taşımacılığı yapılıyordu. Günümüzde ise devlet milletin sırtında kambur, millet de devletin sırtında asalaktır. Çaresiz değilsiniz, çare sizsiniz. Türkiye dünyanın en zengin ülkesidir. Bugün dünyadaki 202 ülkeden 110 tanesi geçmişte İstanbul’a vergi ödüyordu. Mesela Osmanlının Şam eyaletinde bugün beş tane devlet bulunuyor.”

Rumların üçte ikisi Müslüman olmuştur

Rum Patrikhanesini başkanının bile Fatih olduğunu söyleyen Dilipak şöyle devam etti: “Osmanlı padişahları hem Türk’ün hakanı, hem Müslümanların halifesi hem de Doğu Roma’nın varisi idi. Aslında tarihte Yunan milleti diye bir millet yoktur. Girit ve Mora’da yaşayan millete Grek deniyordu. Helen ırkı asla Yunan değildir. Bugün Helen ve Makedonları Yunan kabul ediyorlar aslında böyle değildir. Rumların üçte ikisi Müslüman olmuştur. Hz. Zekeriya’nın hanımının ismi bile Helen’dir. Bugün bu isim Helin olarak yaşıyor ki bu kelimeler Helen’den gelir. Mekedon, Trak ve Helenleri Yunan milleti hâline getirenler bugün Süryani ve Keldanileri de Yunan’ın kucağına atıyorlar.”

“İstanbul işgal edildi, Çanakkale geçildi.” diyen Abdurrahman Dilipak, “Tarih övgü ya da sövgü kitabı değildir.” dedi.

Stalin zamanında Şeyh Şamil olmak

“Puthane’de doğmuş da adın İbrahim’se cennete girersin; Hz. Hüseyin’in şehit edenler arasında bulunmuşsan cehennem seni bekler. Stalin zamanında Şeyh Şamil iseniz cennete girersiniz. Peygamber oğlu olmak sizin için bir avantaj değildir. Mesela tufanda gemiye binmeyen oğul olursanız cehenneme sürüklenirsiniz.” diyen Abdurrahman Dilipak sözlerini şöyle sürdürdü: “Bizler Allah’ın iktidarının yeryüzündeki temsilcileriyiz. Bir kavme olan düşmanlığınız sizi onlar hakkında adaletsizliğe sevk etmesin. “One minit” olayı aslında milletin dualarıyla olmuştur. Allah dilemezse hiç bir şey olacak değildir. Biz bütün dünyadan sorumluyuz. Bizim dünyadaki insan hakları izleyen komitelerimizin olması gerekir. Bu bir farz-ı kifayedir. 6 milyarlık dünyada 300 milyonluk ABD’deki 500 aile dünya gelirinin yarısına sahiptir. 1,5 milyarlık İslam dünyasının geliri Almanya’nın yarısı bile değil. 350 milyar dolarlık borcumuz var. Bill Gates’in serveti 350 milyar dolardan fazla. Aslında ABD ve İsrail yüzünden değil de bizim ahmaklığımız yüzünden bu işler çözülmüyor.”

Kudüs programını ben organize ettim

Başörtüsü mücadelesini çarşaflı ve lastik ayakkabılı hanımlar ile cüppeli ve sakallı beylerin başlattığını belirten Dilipak, “Sincan’daki Kudüs programını ben organize etmiştim ama o gece sesim kısıldığı için programa gelemedim. Benim yerime Nureddin Şirin tutuklandı. Allah dilemedikçe hiçbir şey olmaz. Camilerin dışında da saflarımızı sıklaştırmamız lazım.” dedi.

Hindistan’daki Konyalılar

Asya kıtasının yarısının Rusya olduğunu belirten Dilipak şöyle devam etti. “Hindistan eski bir Türk memleketidir. Buradaki Türklerin bir kısmı aslında Konya’dan gitmiştir. Taç Mahal’in malzemeleri ve ustaları Konya’dan gitmiştir.”

ABD ve Avrupa, bize muhtaçtır

“Eski derin devlet tasfiye olurken yeni derin devletin oluşması ahlaksızlıktır.” diyen Abdurrahman Dilipak, “Bir kavme olan düşmanlığınız sizi onlar hakkında adaletsizliğe sevk etmesin, ayetini hatırdan çıkarmamız gerekir. Şeytana lanet okumaktan, Peygambere salâvat okumaya fırsat bulamıyoruz. Tarihin kavşak noktalarından birini dönmüş bulunuyoruz. Bu ülke bütün İslam dünyasını ayağa kaldıracak yegâne ülkedir. İslam dünyası her konuda Türkiye’yi model alıyor. ABD bunu gördü ve başına bela olmaması için Türkiye’ye stratejik ortaklık teklif ediyor. ABD ve Avrupa korkusundan bize muhtaçtır. Türkiye’yi kaybedenlerin başarılı olma şansı yok. AB’ye girmezsek AB’nin de yaşama olasılığı azdır. Bizimkilerin ise parası arttığı kadar Müslümanlığı artmıyor.” dedi.

ABD, örtülü metres istiyor

“Rusya da Türkiye’yi kaybetmek istemiyor; Başbakan’a suikast ihbarlarının bir kısmını Rusya yapmıştır.” diyen Dilipak, şöyle devam etti: “Ergenekoncular ABD’nin eski sarışın metresleridir. ABD artık başı örtülü esmer metresler istiyor. Paranız dininizden çoksa paranız dininizi yönetir. Bizim camiada karı meselesi sermayeyi mahvedecek. Bizim insanlarımız iffet konusunda sınavı kazanamadı. Parayı harcamak kazanmaktan zordur. Esnafın üçte ikisi batmaya mahkûm; kalite standardı olmayanlar ve ortaklaşmaya yanaşmayanların batması muhakkaktır.”

Program sonunda TYB Konya Şube Başkanı Bekir Şahin, Abdurrahman Dilipak’a bir ebru tablosu hediye etti. İl Kültür ve Turizm Müdürü Mustafa Çıpan da yazar Dİlipak’a Müdürlüğün 2009 yılında yayınladığı kitapları hediye etti.

Bu haber toplam 1128 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
    Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Türkiye Yazarlar Birliği | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Sitede yayınlanan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir.
Tel : 0312 232 05 71 - 72 | Faks : 0312 232 05 71-72 | Haber Scripti: CM Bilişim