Ahmet Doğan İlbey: Bâtıl Türkçüye göre din değişebilir, milliyet asla!

Ahmet Doğan İlbey: Bâtıl Türkçüye göre din değişebilir, milliyet asla!

Müslüman Türklüğü ifsad eden Bâtıl Türkçü’ye göre millet târifinde İslâm’ı esas aldığımızda Şaman, putperest, Budist, Musevî, Hıristiyan ve hattâ dinsiz olan Türkleri bu dairenin dışında tutmak gerekecektir. 

Diyor ki bâtıl Türkçü: Orta Asya veya Asya’nın kuzey bölgelerinde Şaman ve putperest denilebilecek Türkler olabildiği gibi, Moğolistan ve Çin gibi ülkelere yakın yerlerdeki Türkler arasında az da olsa Budizm’e veya bu ülkelerdeki diğer dini inançlara mensup Türkler vardır.  Bugün Azerbaycan’da bile Musevîlik dinine mensup olup, Hazar İmparatorluğu’nun bakayası olan Karaim Türkleri yaşamaktadır. Moldova’daki Gagavuz, yâni Gökoğuz Türkleri ise Hıristiyan’dır. Şu halde, din unsuru bir milleti millet yapan asli bir unsur değildir, olsa olsa tâli bir unsurdur.

Bâtıl Türkçünün ifsad edici anlayışına göre din, hayatımızı kuşatan ve kimliğimizi tayin eden bir tercihtir ve tercihlerin zaman içinde değişmesi mümkündür. Tıpkı giyim kuşam gibi, sosyal hâdiseler karşısında takınılan tavır ve davranışlar gibi, din de kültürel bir unsurdur.

Farklı dinden olan veya dinsiz olan, fakat Türkçe’nin bir koluna mensup olan Türklerde din, Türk kimliğini belirleyici olmaktan çıkarılmalı veya kültürel bir unsur olarak bırakılmalı ve bu farklılığa saygı gösterilmelidir.

Bununla da kalınmamalıymış; milleti millet yapan unsurlar sayılırken din birliğine yahut İslâmî zeminin esas olduğuna vurgu yapmayan târifler yapılmalıymış. Çünkü millet ve Türk târifinde İslâm’ın esas alınması, dünyadaki Türk gerçeğini ifade etmeye yetmiyormuş.                                                           

BÂTIL TÜRKÇÜYE GÖRE “MİLLİYET KADERDİR, DİN DEĞİL”

“Milliyet kaderdir, din değil” düşüncesi Tevhide aykırı şirk bir düşüncedir. Bâtıl Türkçü bu anlayışı Türklük düşüncesinin en temel ilkesi olarak görüyor.  Bu gürûha göre, dinin, bir milleti millet yapan unsurlar arasında sayılması, tamamıyla ideolojik bir yaklaşımdır. Millet târifinde İslâm esas alındığında, farklı dinlere, inançlara mensup Türkler “İslâmî millet” çerçevesinin dışında kalacaktır. Dolayısıyla bu târif Türk’ün milliyet gerçeği ile taban tabana zıttır. 

Bununla da kalmıyorlar, dini, bünyeye göre seçilmesi gereken sportif bir unsur gibi görüyorlar:

Devamı: http://www.habervaktim.com/yazar/84004/batil-turkcuye-gore-din-degisebilir-milliyet-asla.html

Bu haber toplam 312 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
    Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Türkiye Yazarlar Birliği | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0312 232 05 71 - 72 | Faks : 0312 232 05 71-72 | Haber Scripti: CM Bilişim