• İstanbul 20 °C
  • Ankara 16 °C

Ahmet Doğan İlbey: Darbeci generaller omuzundan akıllı olur

Ahmet Doğan İlbey: Darbeci generaller omuzundan akıllı olur
Darbeci generallerin gücü omuzlarında, yâni apoletlerindedir. Omuzlarındaki yıldız sayısınca şenî akıl ve güçleri artar, şapkalarındaki kokartların büyüklüğünce buyurganlık ve zorbalıkları genişler.

Şuur altlarında “rütbem ve ben” var. Omuzlarındaki apolet benliklerini daha da azdırarak, egolarına ve iktidar arzularına hâkim olur. Rütbe ve egoları birleşerek darbeci bir canavara dönüşür. Akılları selîm ve temyiz edici akıl olmaktan çıkarak, kalpten değil, omuzdan neşet eden, yâni apoletin emrine giren hasta bir akıl hâline gelir.  

15 Temmuz darbesinde görüldüğü üzere darbeci generaller omuzlarından akıl almaya devam ediyorlar. Kendi millet meclisini, polis okullarını ve insanını bombalayan nekrofil (ölüsevici) akıl ancak omuzundan akıllı darbeci generallerde görülür.

“Darbeler Müdahaleler ve Siyasi Sistem” kitabının yazarı D. Mehmet Doğan’a göre darbeci generallerin temel özelliği bütün zekâ ve enerjilerini “irtica” üzerine hamlederek general olmalarıdır. “Hele Yemen’i bilmeyen, Yemen Türküsünü makamıyla hatâsız okuyamayan üniformalılar... Onların değil orduda, bu yurtta yerleri yok. (...) Birileri (çok yıldızlı general olmak isteyenler) halka karşı mücadele ederek yıllarca omuzlarını doldurdular.” Bu güruhun düşmanı PKK değil, seçimle iktidara gelen hükümetler ve oy veren millettir. Oysa iyi bir general milletiyle dost ve barışık olan, düşmanlarla, terör örgütleriyle savaşan ve ülkesini asayişe erdirendir.

 

Darbe bağımlılığı eroin bağımlığından daha tehlikeli

Mahkemece suçunun sabitliği daha anlaşılmadan ve 18 yaşını doldurmamış olmasına rağmen yaşı büyütülerek idam edilen masum genç hakkında “asmayalım da besleyelim mi? sözü omuzundan akıllı, yâni rütbesine psikopatik şekilde bağımlı darbeci bir generale aittir.

Darbenin yapılabilmesi için binlerce insanın kontrgerilla eliyle faili meçhul cinayetlere kurban gitmesini ve sağ-sol çatışmasında öldürülmesini ancak omuzundan bağımlı paranoyak darbeci generaller isteyebilir. Bu elim hâdiseler için “ihtilâl (darbe mânasında kullanıyor) şartlarının olgunlaşması için gerekliydi” sözünü omuzundan akıllı darbeperest bir generalden başka kim söyleyebilir? Öyle ki, birkaç misâlini verdiğimiz apolet bağımlılığı eroin bağımlılığından daha tehlikeli. Omuzdan düşünüp akıl etmenin akl-ı selimle hiçbir rabıtası yok.

------------------------------

HECE TAŞLARI

Sahipliğini, gelenekli hece şiirinin günümüzdeki yaşatıcılarından şair Tayyib Atmaca’nın yaptığı “aylık şiir dergisi hece taşları” Temmuz 2019 / 53. sayıya ulaştı. Bu sayıda Türk dünyasından şairler de var. Ali İhsan Kekeç’in “Türkü Yazıları / Üç / Kekliğin Türküsü” adlı yazısı unuttuğumuz değerleri hatırlatan güzel bir yazı. Tayyib Atmaca’nın “Uçakla Biçtiler Gökekinleri”  başlıklı yazısı yüreklere dokunan bir yazı… Dr. Turgut Günay’ın “Halk Mûsikîsi-Radyo Konferansı”  adlı yazısı bir devrin mûsikîye bakışını anlatıyor. 

Bu sayının mündericatı şöyle:

Muhsin İlyas Subaşı, Tacettin Şimşek, Temür Melik Dedekurt, Ekrem Kaftan, Mustafa SarıuYaqub, Kərimiu Habil, Yaşar Sergül Vural, Hüseyin K. Ece, Abdullah Gülcemal, Ali İhsan Kekeç, Bircan Akyüz, Duran Kocaga, Ahmet Yıldırımtepe, Erdal Noyan, Emine Savaş, Ali Kemal Mutlu, Yaşar Özden, Sebahattin Karadaş, Dr. Turgut Günay, Ömer Ekinci, Micingirt, Abidin Güneyli, Tayyib Atmaca

Bu haber toplam 75 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
    Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Türkiye Yazarlar Birliği | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Sitede yayınlanan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir.
Tel : 0312 232 05 71 - 72 | Faks : 0312 232 05 71-72 | Haber Scripti: CM Bilişim