• İstanbul 21 °C
  • Ankara 18 °C

Ahmet Fidan Avrupa İslam İlişkileri ve İşçi Göçünün 50. Yılını Karaman'da Anlattı

Ahmet Fidan Avrupa İslam İlişkileri ve İşçi Göçünün 50. Yılını Karaman'da Anlattı
TÜRK İŞÇİLERİNİN AVRUPAYA GÖÇÜNÜN 50. YILI AHMET FİDAN AVRUPA İSLAM İLİŞKİLERİ VE İŞÇİ GÖÇÜNÜN 50.

ahmetfidankaramanTÜRK İŞÇİLERİNİN AVRUPAYA GÖÇÜNÜN 50. YILI

AHMET FİDAN AVRUPA İSLAM İLİŞKİLERİ VE İŞÇİ GÖÇÜNÜN 50. YILINI

KARAMAN'DA  ANLATTI

Türkiye Yazarlar Birliği Karaman İl Temsilciliği ve Dil ve Edebiyat Derneği Karaman Şubesince ortaklaşa düzenlenen ''Avrupa İslam İlişkilerinin Dünü Bugünü ve Yarını ve Türk İşçi Göçünü” konulu konferans Karaman Piri Reis Kültür Merkezi'nde gerçekleşti.

Düzenlenen konferansa Karaman Vali Yardımcısı Bilal Ölmez, İl Milli Eğitim Müdürü Sebahattin Altun, Milli Eğitim Müdür yardımcıları, Şube Müdürleri, Memur-Sen İl Başkanı Duran Kabaağaç, Eğitim Bir Sen Şube Başkanı Yunus Özdemir, daire müdürleri ile vatandaşlar katıldı.

Konferansın  taktim konuşmasını Türkiye Yazarlar Birliği İl Temsilcisi ve Dil ve Edebiyat Derneği Karaman Şube Başkanı Hasan Erkan  Erkan yaptı.  Erkan konuşmasında Türkiye Yazarlar Birliği Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Fidan'a  teşekkür ederek, Karaman’da bu tür konferansların devam edeceğini söyledi.

Erkan “Avrupa’ya işçilerimiz ilk 1961 yılında gittiler. O günden bugüne aradan 50 yıl geçti. Onlara bizim bir vefa borcumuz var. Hangi şartlar altında yurt dışına çıktıklarını büyüklerimizden bir buruk hatıra olarak dinledik. Gurbetçi hemşerilerimizi hatırlamak amacıyla böyle bir konferans düzenlenmiş bulunmaktayız. “ dedi.

Türkiye Yazarlar Birliği Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Fidan,  ''Avrupa İslam İlişkilerinin Dünü Bugünü ve Yarını ve İşçi Göçü”  konulu konferans verdi.

Konuşmasının başında sivil toplum örgütlerinin önemi üzerinde duran Fidan, Türkiye Yazarlar Birliği ve faaliyetlerinden bahsetti. Fidan, Türkiye Yazarlar Birliği’nin Türkiye’de bir çok ilke imza attığını ve taklit edildiğini kaydeden Fidan, “Türkiye Yazarlar  Birliği’nin öteki sivil toplum kuruluşlarından farkı hem ilk  hem de  sürekli kalıcı faaliyetler yapmasından ileri gelmektedir.” Dedi.

İŞÇİ GÖÇÜNDE DEVLET POLİTİKASI YOKTU

Milli Eğitim Bakanlığı Dış İlişkiler Dairesi Uluslar arası  Kuruluşlar Müdürlüğü sebebiyle bir çok kez yurt dışına çıktığını ve gurbetçilerin buruk ve hazin öykülerini bizzat kendilerinden dinlediğini belirten Fidan “Maalesef bizim hükümetimiz ,devletimiz yurt dışındaki işçilerine sahip çıkmamıştır. Almanya 1961 yıllarda Yunanistan’dan işçi talep ettiğinde Yunanlılar her üç yüz işçisi için Almanlardan ücretlerini kendileri ödeme şartıyla asistan sosyal, papaz ve öğretmen talep etmiştir. Biz ise Almanlar işçi talep ettiğinde; “bizim işgücü fazlamız var” demekle yetinmişiz. Böylelikle işçilerimizi dili, dini, coğrafyası örf ve gelenekleri tamamen farklı bir yere bırakmışız. Yunanlıların istekleri kadar istemiş olsaydık bu gün bu şekilde bunları konuşmazdık. Bizim gurbetçilerimizin göçü hiçbir sosyolojik göç ile tarif edilebilecek bir göç kavramı içerisine girmemektedir. 2011 yılı içerisinde Almanya Türk işçilerinin Almanya’ya gelişinin 50. yılını çeşitli etkinliklerle kutlanacak.  Türkiye’de ilk kez Karaman’da böyle bir faaliyet yapılmaktadır. Bu konferansın önemi çok büyüktür.” dedi.

BATI İLE İSLAM ALTI KAPIDAN İLİŞKİDE BULUNDU

Batı’nın İslam’la  altı kapıdan ilişkilerini sürdürdüğünü , kaydeden Fidan bunların Endülüs Emevi Devleti,  İtalya Ticaret limanları, Sicilya İslam Krallığı, Haçlı Seferleri, Musevi bilim adamları ve Osmanlının Balkanlara kadar gitmesi olduğunun altını çizdi. Bu kapıların bulunduğu coğrafyayı haritada işaretlendiği takdirde bir hilalin teşkil edildiğine işaret eden Fidan “Bu hilalin yıldızını Avrupa’ya gönderdiğimiz işçilerimiz teşkil edecekti.” diye konuştu.

AVRUPA’NIN İSTİKBALİNDE İSLAM VAR

Fidan, Avrupa’nın istikbalinde İslam’ın olduğunu ve yakın bir gelecekte Avrupa’daki Müslümanların Avrupa’da söz sahibi olacaklarını rakamlarla  açıkladı.

Fidan, yaptığı konuşmada, şunları kaydetti: “Avrupa’nın  geleceğinde  İslam var. Ancak bunu hayata geçirecek  bir cevhere ihtiyacımız var. İslam bizim Avrupa’ya gönderdiğimiz insanların sağlıklı bilgiye dayalı bir İslam bilgisine sahip olsadı üç yüz milyonluk Avrupa’nın asgari 30 – 40 milyonu Müslüman olurdu.”

Konferansın ardından Türkiye Yazarlar Birliği İl Temsilcisi ve Dil ve Edebiyat Derneği Karaman Şube Başkanı Hasan Erkan, Türkiye Yazarlar Birliği Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Fidan'a konferans anısına çeşitli hediyeler takdim etti.

Bu haber toplam 1566 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
    Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Türkiye Yazarlar Birliği | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Sitede yayınlanan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir.
Tel : 0312 232 05 71 - 72 | Faks : 0312 232 05 71-72 | Haber Scripti: CM Bilişim