Ahmet Fidan Yazdı: Mehmet Âkif E. Günay'a Bırakılmayacak Kadar Azametlidir

Ahmet Fidan Yazdı: Mehmet Âkif E. Günay'a Bırakılmayacak Kadar Azametlidir
“Milli Mutabakat Metni”miz İstiklal Marşı’nın TBMM de kabulünün 90., Mehmed Akif’in vefatının 75. Yöldünümü olduğu için 2011 yılı “Mehmed Akif Yılı” olarak ilan edilmişti.

Sonraları bu anma toplantıları haberlere konu olunca ilgi görmeğe başladı.  Gelenler, Dergâhın bahçesine toplandı.  Zamanla kalabalıklar bahçe dışına taştı.

Bu yıl, TYB  Mehmed Akif’i anma geleneğini  sürdürmek için bir ay öncesinden program hazırlıklarına başladı. Yazılar yazıldı. Bağlantılar kuruldu. Her şey yolunda yürüyordu. Bu arada Kültür ve Turizm Bakanı, Altındağ Belediye Başkanına da davet yazıldı. İsteyen olursa yazıların orijinal metinleri kendilerine hemen gönderilebilir.

Bir hafta öncesine kadar, hazırlıklar sürdürüldü. Anma toplantısından bir hafta önce, Kültür ve Turizm Bakanlığından bir yetkili beni aradı. Bakan’ın katılabileceğini söyledi. Neden olmasın.

Bir gün sonra Kültür ve Turizm Bakanlığı elemanları, TYB ne bir paket bıraktılar. İçinden hayli çok davetiye ve afiş çıktı. Davetiye ve afişlerde, içinde TYB de olduğu bir sürü kuruluş ortaklaşa, 27 Aralık 2011 Tarihinde Taceddin Dergâhında saat 10.00 Anma toplantısına davet ediliyoruz ve bu afişlerin dağıtımı isteniyor bizden.

Önce, böyle bir organizasyonda olmadığımızı bildirmek için, Bakanın özel kalemi arandı. Birkaç saat sonra bir yetkili özel kalem tarafından görevlendirildiğini söyleyerek aradığını ve konuyu bana izah etmeğe başladı. Bir yönetmelikten söz etti.

Ben sözünü ettiği yönetmeliğin 27 Aralıkla ilgisinin olmadığını, yapılan bu işin saygısızca ve sorumsuzca bir şey olduğunu söyledim. Gariban görevli benim açıklamalarım karşısında kendisinin “sadece bir görevli olduğunu gerisine karışamayacağını” söyledi ve telefonu kapattı.

Arada geçen görüşme ve temasları aktarmayacağım. Ama iki yetkili ayrı zamanlarda arayarak Taceddin Dergâhında TYB’nin yaptığı anma toplantılarından Altındağ Belediye Başkanı Veysel Tiryaki ve Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay’ın rahatsızlık duyduklarını ve ortak hareket ederek “TYB’yi sindirmek” istediklerini söylediler.

Nihayet 27 Aralık 2011 tarihine gelindi. TYB olarak yapılan yanlışı kamuoyu önde açıklamak zorundaydık. Çünkü Taceddin Dergâhı’na gelen Mehmed Akif dostları törenin TYB tarafından yürütüldüğünü zan ediyorlardı. Hatta Saadet Partisi Genel Başkanı, Sayın Kamalak, sonradan beni arayarak davetimize icabet ettiğini ama kendisine ilgi gösterilmediğini söyledi. Durumu kendisine açıkladım. İkna oldu.

D. Mehmed Doğan’ın kısa, anlamlı ve zaruri açıklamasından sonra merasim yerini bir grupla beraber terk ettik. Çünkü bir gelenek yıkılmıştı. Merhum Akif, tam bir resmiyet içinde anılmaktaydı. Daha net bir ifade kullanmak gerekirse, bu tavır Sayın Tayyip Erdoğan gibi Mehmed Akif’in şiirlerini sık sık ezbere okuyan bir Başbakan’ın yönetimine asla yakışmamaktadır.

Ajans haberlerine göre Kültür ve Turizm Bakanı Günay, yaptığı konuşmada hem olayları çarpıtıyor hem de mugalâta yapıyor. Kendisini dinleyen bir dostum beni aradı. Günay’ı dinlerken bir tespitini aktardı.

-“Bu sayın Bakan AK Parti’nin Kamer Genç’i” dedi.  Dostumun tespitini önce biraz yadırgadım. Ama sonradan her iki zatın bazı davranış ve düşüncellerini zihnimden geçirince pek çok yününün Kamer Genç’le örtüştüğünü gördüm.  TBMM nin en renkli ve hareketli, bazen hareketlerini kontrol edemez hale gelen Genç ile AK Parti gibi her iki kişiden birisinin oyuna mazhar olmuş bir parti iktidarında Bakanlık payesi almış Sayın Günay yan yana düşünülünce ne kadar bir birlerine benziyorlar.

Konuşmasında Sayın Günay bir devlet adamlığından çok bir kahve kültürü ile politika yapıyor.  Hâlbuki biz programı hazırlarken, 12 Mart 2011 Tarihinde başlatılan “Mehmed Akif Yılı” etkinliklerinin bir değerlendirmesinin yapılmasını hesaplamıştık.

Sayın Bakan, Türkiye şartlarında yaptıkları ile daima önde ve tartışmasız yurt içinde ve yurt dışında itibarlı bir kuruluş olan TYB ni Taceddin Dergâhı’ndan uzaklaştırmak için küçük bir belediye ile işbirliğini tercih etti.

İfadeleri ile kendini ele veriyor. Bakanlık olarak 2011 M. Akif yılında yapamadıklarını itiraf           etmek yerine TYB ni suçlamayı tercih ediyor.  Çok ilginç. Aynı Sayın Bakan, 12 Mart 2011 Tarihinde Taceddin Dergâhında yaptığı konuşmada M. Akif üzerinden Nazım propagandası yapmıştı. Çünkü her fırsatta yandaşlarına mesaj veriyordu. Kamer Genç ile ortak beslendikleri kaynağa atıfta bulunuyor. Hâlbuki M. Akif gibi devasa bir insanın hiç kimsenin referansına ihtiyacı bulunmamaktadır.

Bu kez yaptığı konuşmada M. Kemal ile M. Akif’i yan yana getirerek “Millete mal” ediyor.  Ama Sayın Bakan bir gerçeği unutuyor veya hatırlamak istemiyor. TYB nin öncelikli ve tartışmasız tek gayesi M. Akif’i milletimize mal etmek için otuz üç yıl mücadele verdi ve bu hedefinde başarılı oldu. TYB ne M. Akif’i ne de M. Kemal’i sahiplenmek gibi bir amacı bulunmamaktadır.

Yazımın başlığına dönecek olursak, Sayın Bakanı Taceddin Dergâh’ında nutuk atarken, 2011 yılını neden boş geçirdiğinin hesabını vermeliydi.

Küçük bir belediyenin bir bahçe düzenlemesinden ibaret çalışmasına belediye zabıtası heyecanıyla sahiplenmemeliydi.

Sayın Bakan’ın, AK Parti’deki Kamer Genç gömleğini sırtından çıkarmasını bekliyoruz.  Çünkü Mehmed Akif, yaptıkları ve yazdıkları ile milletimize mal oluştur. Ertuğrul Günay’a bırakılmayacak kadar azametlidir. TYB, Mehmed Akif’imizi vasiyetine uygun olarak “Rahmetle anmağa” ve yeni nesillere tanıtmağa devam edecektir. TYB Mehmet Akif’i sahiplenmek değil, millete mal olması için çalışmaktadır. Bu ince noktayı bile anlamamakta ısrar edenlerin şiirlerini ezbere okuyan bir Başbakan’a layık olmadıklarını anlatmanın zamanı geldi.

Bu haber toplam 1005 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
    Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Türkiye Yazarlar Birliği | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0312 232 05 71 - 72 | Faks : 0312 232 05 71-72 | Haber Scripti: CM Bilişim