• İstanbul 17 °C
  • Ankara 16 °C

Ahmet Sevgi: "Tercüme-i Menâkıb-ı Mevlânâ"nın yeni bir nüshası

Ahmet Sevgi: "Tercüme-i Menâkıb-ı Mevlânâ"nın yeni bir nüshası

Yazılarımızı internetten takip edenler fark etmeseler de bendeniz gazetenin kültür-sanat sayfasında yazıyorum. Dolayısıyla, yazılarım kültür-sanat ağırlıklıdır. Uzmanlık alanım "Klâsik Türk Edebiyatı" olduğu için de zaman zaman "divan"lardan, "tezkire"lerden, "şiir mecmuaları"ndan bahsediyorum sizlere. Bu cümleden olmak üzere bugün 16. yüzyıl Mevlevî şairlerinden Kemâl Ahmet Dede'nin (ö. 1601) "Tercüme-i Menâkıb-ı Mevlânâ" adlı eserinin yeni bir nüshasını tanıtmak istiyorum.

Bilindiği üzere Hz. Mevlânâ'nın vefatından sonra Sultan Veled (ö. 1312) Mevlevî tarikatını kurup teşkilatlandırmış, oğlu Ulu Arif Çelebi de (ö. 1320) Mevleviliğin genişleyip yaygınlaşmasını sağlamıştı. Ulu Arif Çelebi'nin Mevleviliğe hizmetlerinden biri de şüphesiz Eflâkî Ahmet Dede'ye (ö. 1360) "Menâkıbu'l-ârifîn" adlı eseri yazdırmış olmasıdır.

Mevlânâ ve etrafında bulunan zevatın menkıbelerinin anlatıldığı Farsça "Menâkıbu'l-ârifîn" Türkçe'ye birçok kere tercüme edilmiştir. Çoğunluğu mensur olan bu tercümelerden Lokmânî Dede (ö. 1519) ve Kemâl Ahmet Dede'nin (ö. 1601) çevirileri manzumdur.

Kemâl Ahmet Dede'nin "Tercüme-i Menâkıb-ı Mevlânâ" adlı mesnevîsinin bugüne kadar tek nüshası biliniyordu. (bk. Süleymaniye Kütüphanesi, Halet Efendi kitaplığı, ilave kısım No: 82)

Bu tek nüsha üzerinde Betül Sinan Nizam tarafından bir doktora çalışması da yapılmıştı. (Boğaziçi Üniversitesi, İst. 2010) Biz katalog taramalarımız esnasında bu eserin bir nüshasına daha rastladık. (bk. Mısır Millî Kütüphanesi Türkçe Yazmalar Kataloğu, C. 4, Kahire 1992, s. 27)

Sondan tahminen 3-4 varak eksik olan eser:

"Râvîler eyle rivâyet itdiler//Hâkîler eyle hikâyet itdiler" (v. 1b) beytiyle başlar ve "Kubbeler içre nihândur cânları//Gayr-ı Hak bilmez kimesne anları" (v. 184b) beytiyle sona erer. Bu haliyle söz konusu tercüme Süleymaniye nüshasına göre sondan 81 beyit, varakların kopmuş olması nedeniyle eksik görünüyor.

Devamı: http://www.yenicaggazetesi.com.tr/tercume-i-menakib-i-mevlananin-yeni-bir-nushasi-45794yy.htm

Bu haber toplam 427 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
    Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Türkiye Yazarlar Birliği | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0312 232 05 71 - 72 | Faks : 0312 232 05 71-72 | Haber Scripti: CM Bilişim