Âkif'in el yazısıyla Said Halim Paşa'dan bir risale

Âkif'in el yazısıyla Said Halim Paşa'dan bir risale
İttihat ve Terakki dönemi sadrazamlarından Said Halim Paşa'nın suikastla öldürülmesinin üzerinden 90 yıl geçti. Zaman Gazetesi'nin merkez binasında açılan Said Halim Paşa sergisinde, fotoğraflardan kitaplara pek çok hatıra yer alıyor.

Mehmet Rüyan Soydan'ın arşivinden oluşturulan sergide Said Halim Paşa'nın cenaze törenine ait fotoğraflar da yer alıyor. Mehmet Âkif ve çevresiyle ilgili geniş bir koleksiyona sahip olan Soydan'ın arşivinde Paşa'nın çoğu Fransızca olarak kaleme alınmış, ancak yayımlanmamış 34 risalesi de bulunuyor. Sergideki 17 sayfalık elyazması risalenin ise yazı tarzından ve Paşa'yla olan dostluğundan yola çıkarak Mehmet Âkif tarafından tercüme edildiği tahmin ediliyor. Rüyan Soydan, yeni harflere çevirisi Türk Edebiyatı dergisinin son sayısında yayımlanan kitaba 'Islahatımızın Esasları' adını uygun görmüş. KÜLTÜR-SANAT

Memleketi ıslah müesseselerini kaldırmak değildir

"Bir memleketi ıslah müessesâtını ıslah demektir. Müessesâtını ıslah ise bunların mevcudiyetlerini idâme ve ihtiyacâtımızı temin edebilmeleri için derece-i tekemmüle îsâl edebilmesidir. Yoksa yerlerine müessesât-ı sâire ikâme olunması değildir. Bu meselede vuku bulacak bir hata, hâlimizi ıslah ve terakki ediyoruz zannıyla mevcudiyet-i milliyemizi ortadan kaldırmaklığımızı intac edebilir. Hissiyât-ı milliyenin düçar-ı zaaf ve mevcudiyet-i milliyenin rahnedar olduğunun alâim-i meş'ûmesini görmüyor muyuz? Milliyetleri karışık tatlı su Frenkleri zihniyeti ile gözleri bürünmüş olan güya münevverü'l-fikr adamlarımız memleketin bu derece vukufsuzluktan nâşî maruz bulunduğu tehlikeyi hâlâ idrak edemiyorlar." (Islahatımızın Esasları'ndan)

 

10.12.2011 Zaman, Kültür-Sanat

Bu haber toplam 644 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
    Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Türkiye Yazarlar Birliği | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0312 232 05 71 - 72 | Faks : 0312 232 05 71-72 | Haber Scripti: CM Bilişim