• İstanbul 24 °C
  • Ankara 16 °C

Basında Ödül Töreni

Basında Ödül Töreni
TYB 2008 Yılın Yazar, Fikir Adamı ve Sanatçıları Ödül Töreni Basına Böyle Yansıdı...

Yılın Basın- Haber Ödülü Vakit’e

 

Türkiye Yazarlar Birliği'nin (TYB), 2008'in 'yazar, fikir adamı ve sanatçıları' ödül töreni bu yıl Bursa'da yapıldı. “Basın- Haber” dalında Gazetemiz Muhabiri Aslan Değirmenci ‘Yılın Haberi’ ödülüne layık görülürken, Değirmenci ödülünü, TYB Ankara Şube Başkanı Mehmet Akif Işık’ın elinden aldı. Bursa’da Ördekli Kültür Merkezinde gerçekleştirilen ödül törenine Şair, Yazar, İlim ve Fikir Dünyası’ndan bir çok önemli ismin yanısıra, Bursa Belediye Başkanı, çok sayıda ilçe belediye başkanı, bürokratlar ve siyasetçiler katıldı.

 

Türkiye Yazarlar Birliği'nin (TYB), 2008'in 'yazar, fikir adamı ve sanatçıları' ödül töreni bu yıl Bursa'da yapıldı. “Basın- Haber” dalında Gazetemiz Muhabiri Aslan Değirmenci ‘Yılın Haberi’ ödülüne layık görülürken, Değirmenci ödülünü, TYB Ankara Şube Başkanı Mehmet Akif Işık’ın elinden aldı. Bursa’da Ördekli Kültür Merkezinde gerçekleştirilen ödül törenine Şair, Yazar, İlim ve Fikir Dünyası’ndan bir çok önemli ismin yanısıra, Bursa Belediye Başkanı, çok sayıda ilçe belediye başkanı, bürokratlar ve siyasetçiler katıldı.

TYB ÖDÜL TÖRENİNE İLGİ YOĞUNDU

TYB'nin bu yılki ödül törenine yoğun ilgi ve katılım olduğu gözlendi. Fikrî eserleri ve eser sahiplerinin haklarını korumayı, fikrî hakların değerini topluma anlatmayı amaçlayan TYB'nin bu konuda epey mesafe katettiği gözlenirken; diğer dallarda ödüle layık görülenler de şöyleydi: Hikâye dalında 'Hacıyatmaz' adlı eseriyle Mihriban İnan Karatepe, şiir dalında 'Ağır Misafir' adlı kitabıyla İbrahim Tenekeci, roman dalında 'Sonsuz Uzun Ölüm'le Kadir Tanır ve deneme dalında da 'Küçük Şeyler' ile Üstün Dökmen, 2008 ödüllerinin sahibi oldu. Üstün hizmet ödüllerine de Prof. Dr. Esin Kahya, Prof. Dr. Necati Öner ve Ezel Erverdi layık görüldü.HASAN ÖZAN / BURSA- VAKİT

TYB'den Yeni Asya çizeri  Özdabak'a ödül

TYB’nin yıl 30. kuruluş yıl dönümünde 25 kez düzenleyerek geleneksel hale getirdiği Yılın Yazar İlim - Fikir ve Sanat adamları ödül töreni Bursa Ördekli Kültür Merkezi’nde yapıldı.

 

TYB’DEN ÖZDABAK’A YILIN KARİKATÜRİSTİ ÖDÜLÜ

TYB’nin yıl 30. kuruluş yıl dönümünde 25 kez düzenleyerek geleneksel hale getirdiği Yılın Yazar İlim - Fikir ve Sanat adamları ödül töreni Bursa Ördekli Kültür Merkezi’nde yapıldı. Basın/Karikatür ödülünü ise gazetemiz çizerlerinden İbrahim Özdabak aldı.

Türkiye Yazarlar Birliği (TYB) 2008 Yılı Yazar İlim - Fikir ve Sanat Adamı ve Sanatçıları ödülleri sahiplerini bulundu.

TYB’nin yıl 30. kuruluş yıl dönümünde 25 kez düzenleyerek geleneksel hale getirdiği Yılın Yazar İlim - Fikir ve Sanat adamları ödül töreni Bursa Ördekli Kültür Merkezi’nde yapıldı. 2008 Yılı Yazar İlim - Fikir ve Sanat Adamı ve Sanatçıları ödülleri sahiplerini bulurken, Basın/Karikatür ödülünü ise gazetemiz çizerlerinden İbrahim Özdabak aldı.

TYB Genel Başkanı İbrahim Ulvi Yavuz, 2008 yılının ödül törenin de yaptığı konuşmada “Gelenek bu yıl Bursa’da devam ediyor. Bu tarih ve kültür şehrinde ödül töreni için bir araya gelmekten mutluluk duydum” dedi.

İbrahim Ulvi Yavuz, 25 yıldır aralıksız bu ödüllendirmeleri yaptıklarını belirterek, “Bu ödüllendirmeleri yapmamızın sebebi; gerçek yazarlarımızı tesbit etmek ve içlerindeki cevheri ortaya çıkarmak. Bu ödül törenini ilk defa Bursa’da yapmamızın amacı ise tarihî ve kültürel bir yer olması ve TYB’nin tarihî açı- dan da büyük bir yeri olmasından dolayı bu yıl bu tören için Bursa’yı seçtik” şeklinde konuştu. Konuşmaların ardından ödül törenine geçildi. Bursa Ördekli Kültür Merkezi’nde yapılan ödül töreni coşkulu bir şekilde gerçekleştirildi. Yeni Asya 20.04.2009

http://sentezhaber.com/index.php?mode=detay&index_id=25496

Zaman Kültür Sanat'a TYB'den ödül

Türkiye Yazarlar Birliği'nin (TYB) geleneksel Yılın Yazar İlim-Fikir ve Sanat Adamı ve Sanatçıları ödülleri sahiplerini buldu.

TYB'nin bu yıl 25. kez gerçekleştirdiği ödül töreni dün Bursa Ördekli Kültür Merkezi'nde yapıldı. 2008 Yılı Yazar İlim-Fikir ve Sanat Adamı ve Sanatçıları ödüllerinde Basın/Kültür dalında ödüle layık görülen Zaman Gazetesi Kültür Sanat Sayfası'nın ödülü, TYB Genel Başkanı İbrahim Ulvi Yavuz tarafından Zaman'ın kültür-sanat editör yardımcısı Ahmet Doğru'ya verildi. Törende yılın hikâye ödülü Mihriban İnan Karatepe'ye, roman ödülü Kadir Tanır'a, şiir ödülü İbrahim Tenekeci'ye, fikir ödülü Sadettin Ökten'e, hatıra ödülü M. Ertuğrul Düzdağ'a, araştırma ödülü de Selami Şimşek'e verildi. Törende konuşan İbrahim Ulvi Yavuz, 2008 yılının ödül töreninin bu yıl ilk kez Bursa'nın ev sahipliğinde yapıldığını söyleyerek, "Gelenek bu yıl Bursa'da devam ediyor. Bu tarih ve kültür şehrinde ödül töreni için bir araya gelmekten mutluluk duydum." dedi. TYB Onursal Başkanı D. Mehmet Doğan ise düzenledikleri ödül törenleri ile gerçek yazar, şair ve sanat adamlarına hak ettikleri ilgiyi göstermek istediklerini belirterek, kimsenin hatır gönül ilişkisi ile bu onura layık görülmediğini söyledi. Tuna Alatürk 19 Nisan 2009,Pazar

Cumhuriyet,18 Nisan 2009

Türkiye Yazarlar Birliği (TYB) tarafından 2008 yılı ''Yılın Yazar, Fikir adamı ve Sanatçıları Ödülleri'' töreni Tarihi Ördekli Hamamı Kültür Merkezi'nde düzenlendi.

Törende konuşan TYB Genel Başkanı İbrahim Ulvi Yavuz, birlik olarak Türkiye'de yıl içinde yayıncılık alanında neler olup bittiğini, hangi çalışma ve eserlerin ön plana çıktığının nabzını tuttuklarını söyledi. Bursa'da ilk kez ödül töreni düzenlediklerini ifade eden Yavuz, ''Türkiye Yazarlar Birliği, belli kalite ve seviyeye sahip bir kuruluştur. Ödülleri kayırmacanın dışında, hakeden insanlara vermenin metotlarını her yıl uyguluyoruz. 1000'e yakın bilim adamı, sanatçı ve gazeteciye yılın sonunda sorular gönderiyoruz. 'Hangi eseri, yazarı beğeniyorsunuz?' diye sorular soruyoruz. Bu sorular yılın sonunda bize intikal ediyor. Bir komisyon kuruyoruz ve sonuçları değerlendiriyoruz'' dedi. Yavuz, birlik olarak bugüne dek 500'ün üzerinde esere, yazara ve sanatçıya ödül verdiklerini belirterek, ''Bu ödüllerimiz tartışılmaz, herkes tarafından takdir edilen bir ödül olarak günümüze kadar gelmiştir. İnşallah bundan sonra da devam edecektir'' diye konuştu.

TYB Kurucu Başkanı Mehmet Doğan da birliğin 25 yıl önce mevcut ödüllendirme sistemi dışına çıkarak, yeni bir ödüllendirme sistemi oluşturmaya çalıştığını ve kimi eleştirilerle karşılaştığını söyledi. Birlik olarak her yıl bir Türkiye fotoğrafı çektiklerini, o yılın en iyi eserlerini, yazarlarını belirlediklerini anlatan Doğan, ''Biz bir değerlendirme yapıyoruz ve bu değerlendirmenin na kadar geniş bir zemine yayıldığı ortada. İşin içinde para, pul, büyük bir mükafat yok'' dedi.Bursa,AA.

Bu haber toplam 769 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
    Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Türkiye Yazarlar Birliği | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Sitede yayınlanan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir.
Tel : 0312 232 05 71 - 72 | Faks : 0312 232 05 71-72 | Haber Scripti: CM Bilişim