• İstanbul 23 °C
  • Ankara 18 °C

Beşir Ayvazoğlu Yazdı : Mustafa Ruhi Şirin ve çocuk hakları

Beşir Ayvazoğlu Yazdı : Mustafa Ruhi Şirin ve çocuk hakları
Yıllar önce onun hakkında şunları yazmıştım: "Soyadını Mustafa kadar hak etmiş başka birini tanımıyorum; ömrünü çocuklara adamış, onlar için şiirler, hikâyeler yazan, radyo programları yapan ve vakıf kuran 'Şirin' bir Karadenizli.

besirayvazogluYıllar önce onun hakkında şunları yazmıştım: "Soyadını Mustafa kadar hak etmiş başka birini tanımıyorum; ömrünü çocuklara adamış, onlar için şiirler, hikâyeler yazan, radyo programları yapan ve vakıf kuran 'Şirin' bir Karadenizli. Esasen, havasından mı suyundan mı bilmem, Karadenizliliğin özünde şirinlik vardır. Mustafa'nınki ilave bir Şirin'lik... Ama şirinliği haksızlıklar karşısında şiddetli tepkiler göstermesine engel değildir; öfkelendiği zaman eğer onu iyi tanımıyorsanız, şaşar kalırsınız. Gözleri ateş saçarken alnı pençe pençe kızarır. Mücadelecidir, başladığı işi sonuna kadar götürür ve tuttuğunu koparmasını bilir. Becerikli, teşkilâtçı ve ataktır."

 

Şair, yazar ve Çocuk Vakfı Başkanı Mustafa Ruhi Şirin'den söz ettiğimi anlamış olmalısınız. Uzun ve üzüntülerle dolu bir mücadele sonunda, iki kurumun, SHÇEK ve İstanbul Üniversitesi'nin desteğiyle geçen hafta sonu Haliç Kongre Merkezi'nde gerçekleştirdiği 1. Çocuk Hakları Kongresi, onun yeni başarılarından biridir. Türkiye'nin dört bir yanından yüzlerce çocuğu ve akademisyeni bir araya getirerek Türkiye'nin en önemli meselelerinden birini tartıştırmak çok zor bir iştir ve böyle sorumluluk gerektiren işleri ancak büyük idealistler göze alabilirler.

Sağlığı bahasına, geleceğimiz olan çocukların haklarını savunan, onlara daha iyi bir gelecek hazırlamak için çırpınan Mustafa Ruhi Şirin'in bu olağanüstü gayreti, gördüğüm kadarıyla, basında yeterince yankı bulmadı. Türk basınının, hatta genel olarak Türkiye'nin ciddi problemlerinden biri, birkaç önemli meseleye aynı anda odaklanmada gösterdiği zaaftır. Öne çıkan herhangi bir mesele, diğer bütün meseleleri gölgeleyerek ertelenmelerine yol açıyor.

Mustafa Ruhi Şirin, çocuklarına yatırım yapmayan, onların haklarını gözetmeyen bir ülkenin geleceğe ümitle bakamayacağını çok erkenden fark etmiş bir idealisttir. Çocuk edebiyatının gelişmesi için bir şair ve yazar olarak otuz kırk yıldır verdiği emeği yeterli bulmamış, projelerini hayata geçirebilmek için birkaç arkadaşıyla birlikte Çocuk Vakfı'nı kurarak mücadelesine "kurumsal" bir nitelik kazandırmıştır. Onun vizyonu bizim çocuklarımızla sınırlı değil; kalbinin başta Filistin, Afrika, Bosna ve Çeçenistan'dakiler olmak üzere gelecekleri karartılmış, açlık ve sefalet içindeki bütün dünya çocukları için de aynı hassasiyetle çarptığını iyi bilirim.

Çocuk Vakfı'nın kurucularından biri de benim. Ama projeyi hazırlayıp geliştiren, takip eden ve hayata geçiren Mustafa'dır. Resmen 23 Aralık 1990'da kurulan ve açılışı merhum Cumhurbaşkanı Turgut Özal tarafından yapılan Çocuk Vakfı, bugün projesinde Turgut Cansever gibi büyük bir mimarın imzasının bulunduğu yedi katlı zarif bir binaya sahiptir ve odalarında, salonlarında çok önemli faaliyetler yürütülmektedir. 1. Çocuk Hakları Kongresi ve bu kongre vesilesiyle yayımlanan kitaplar bu binada hazırlandı ve daha niceleri hazırlanacak.

Mustafa Ruhi Şirin, öteden beri çocuk hakları kültürüne dayalı çalışmaların mahalli idareler, sivil toplum kuruluşları ve üniversitelerin aktif katılımları sağlandığı takdirde başarıya ulaşacağına inanmış ve faaliyetlerini yürütürken her zaman bu katılımı sağlamaya gayret etmiştir. Başarı için örgütlenmenin ve medeniyet merkezli bir bakışa ve felsefeye dayanmanın şart olduğunu düşünür.

1. Türkiye Çocuk Hakları Kongresi'nin üç gün boyunca çocuk ve yetişkin delegelerin görüşlerine sunulan "I. Türkiye Çocuk Hakları Stratejisi"nin bu görüşten hareketle hazırlandığı anlaşılıyor. 2012-2016 yıllarını içine alan strateji belgesinde hayali kurulan gelecek şöyle özetlenmiş: "Çocuğun yararını bütün yararlardan üstün tutarak çocukla birlikte ailenin, toplumun ve devletin etkin katılımına dayalı, çocuk hakları kültürü temelinde bir çocukluğun yaşandığı Türkiye."

Kongre'nin, bu hayalin gerçekleşmesi, yani I. Türkiye Çocuk Hakları Stratejisi'nin insan hakları temelinde ve Türkiye'nin de taraf olduğu BM Çocuk Hakları Sözleşmesi kriterleri ve ilkeleri doğrultusunda hayata geçirilebilmesi için bazı somut teklifleri de var:

Aile ve Çocuk Bakanlığı'nın yanı sıra, aile ve çocuğa yönelik özel destek hizmetlerinin geliştirilmesi için Aile ve Çocuk Koruma Sistemi'nin kurulması; aile ve çocuk yoksulluğunun önlenmesi; çocuk iş gücü istismarının önlenmesi; Çocuk Sağlığı ve Refahı Hizmetleri'nin çocuk yetişkin ayrımı gözetilmeksizin yapılandırılması; Çocuk Adalet Sistemi'nin kurulması, çocuk dostu bir medya anlayışının gerçekleştirilmesi; Anayasa ve yasaların çocuk haklarına uyumlu duruma getirilmesi; Türkiye Çocuk Bilgi Merkezi'nin ve Çocuğun İyilik Hali Endeksi Sistemi'nin kurulması; Türkiye Çocuk Fonu'nun kurulması ve sürdürülmesi; çocukların içinde yer alacağı çocuk haklarıyla ilgili etkin Denetim ve İzleme Sistemi'nin kurulması...

Mustafa Ruhi Şirin'in mücadelesinin bir gün mutlaka sonuç vereceğine inanıyorum.

NOT. Büyük devlet ve siyaset adamı Prof. Dr. Necmeddin Erbakan'a Allah'tan rahmet, bütün İslâm âlemine başsağlığı diliyorum.

b.ayvazoglu@zaman.com.tr 

03 Mart 2011, Perşembe

Zaman

Bu haber toplam 760 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
    Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Türkiye Yazarlar Birliği | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Sitede yayınlanan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir.
Tel : 0312 232 05 71 - 72 | Faks : 0312 232 05 71-72 | Haber Scripti: CM Bilişim