• İstanbul 20 °C
  • Ankara 14 °C

“Beyatlı, 20. Yüzyıl Türk şiirinin en önemli temsilcisidir”

“Beyatlı, 20. Yüzyıl Türk şiirinin en önemli temsilcisidir”
“Yahya Kemal, medeniyetimizi bütün boyutlarıyla kavrayan bundan bir millet tasavvuru oluşturan bir düşünürdür. Yüksek şiir kabiliyetini de bu uğurda kullanmıştır."

Türkiye Yazarlar Birliği (TYB)  kuruluşunun 40. Yılı nedeniyle yurt içinde ve yurt dışında kültür, sanat ve edebiyat faaliyetlerini düzenlemeye devam ediyor.

Bu kapsamda, TYB’nin İstanbul Bahçelievler Belediyesi'nin destekleriyle düzenlediği "Uluslararası Yahya Kemal Sempozyumu" devam ediyor.

08.11.2018 tarihinde, Bahçelievler Nurettin Topçu Kültür Merkezi'nde başlayan ve iki gün sürecek programda, Beyatlı'nın hayatı, şiirleri, eserleri, fikirleri ve Türk edebiyatındaki yeri konuşulacak.

Edebiyat severlerin ve öğrencilerin  büyük ilgi gösterdiği sempozyumun açılışında bir konuşma yapan TYB şeref Başkanı D. Mehmet Doğan, Yahya Kemal Beyatlı ile Nurettin Topçu'nun ortak yanlarına değinerek, "İki farklı fikir damarından geliyorlar gibi görünseler de Yahya Kemal ve Nurettin Topçu, Anadolu tarihinde, Malazgirt'in başlangıç olarak alınması gibi konularda aynı görüşleri paylaşıyorlar. Dolayısıyla fikir zeminlerinde böyle bir müştereklik de var." diye konuştu.

Beyatlı'nın şair olmasının yanında aynı zamanda bir fikir adamı olduğunun altını çizen Doğan, şunları kaydetti:

"Yaşadığı dönem itibariyle, mağlubiyet psikolojisinin çok baskın olduğu bir dönemde istilacı Batı'ya karşı 2 önemli kimlik şairimiz vardır. Birisi Mehmet Akif, diğeri Yahya Kemal'dir. Akif, dinden yani teoriden tanımlamalar yaparken, Yahya Kemal hayattan, yaşanılandan hareketle dine varıyor. Yahya Kemal, medeniyetimizi bütün boyutlarıyla kavrayan bundan bir millet tasavvuru oluşturan bir düşünürdür ve yüksek şiir kabiliyetini de bu uğurda kullanmıştır."

TYB Genel Başkanı Prof. Dr. Musa Kazım Arıcan da ünlü şairin din-kültür, din-medeniyet, İslam ve kültür ilişkisini en güzel şekilde ifade eden bir mütefekkir olduğuna vurgu yaparak, "Yahya Kemal, eserlerinde bir anlamda Bizans toprağının İslamlaştırılmış bir Türkiye olduğundan bahseder. Bir Osmanlı'dan, kültürden söz eder. Aslında dinin, inancın sadece bir itikat, bir metin olmadığını, toprağın kendisinin bir milliyet olduğunu, vatanın da bu anlamda vatan olduğunu dile getiriyor." değerlendirmesinde bulundu.

Arıcan sözlerini şöyle sürdürdü: “20. yüzyıl Türk şiirinin en önemli temsilcilerinden biri olan ve aruzu Türkçeye büyük bir ustalıkla uygulayan Yahya Kemal Beyatlı, divan şiiri ile modern şiir anlayışını eşsiz bir ustalıkla birleştiren büyük bir edebiyatçıdır. Medeniyetimizin değer ve fikir dünyasını, maziyi bilerek âtiyi kurma hususunda güçlü bir dil işçiliği ve tahlilci bir düşünce ile sentezleyen Yahya Kemal, düşünce semasına kendi toplumumuzun kubbesinin inşa edilmesinde önemli katkıları olan büyük bir mütefekkirdir aynı zamanda.”

Açılışta konuşan Bahçelievler Belediye Başkanı Osman Develioğlu, Beyatlı'yı eserleriyle birlikte iyi anlamak gerektiğine işaret ederek, ünlü şairin 1884 yılında Üsküp'de doğduğunu söyledi.

Yahya Kemal Beyatlı'nın bir İstanbul şairi olduğuna da dikkati çeken Develioğlu, şöyle devam etti:

"İstanbul'a geldikten sonra gazetelerde yazılar yazıyor. O dönemin Ziya Gökalp gibi önemli fikir adamlarıyla tanışıyor. Atışmaları falan da oluyor Gökalp'le. Daha sonra 1. Dünya Savaşı başlıyor ve milli mücadele çalışmaları içinde bulunuyor. Atatürk'ü tanımadan onu seviyor. Atatürk'le de 1922 yılında Bursa'da tanışıyor ve onunla Ankara'ya," sonra Lozan'a gidiyor. Büyükelçilik görevi, milletvekilliği yapıyor. 1 Kasım 1958'de de Cerrahpaşa'da vefat ediyor."

Açılışta, edebiyatçı, şair ve yazar Beşir Ayvazoğlu da Yahya Kemal Beyatlı hakkında çeşitli kitap çalışmalarında bulunduğunu dile getirerek, ünlü şairin dönüş hikayelerini dinleyicilere aktardı.

Konuşmalardan sonra başlayan sempozyumda başkalığını Prof. Dr. Musa Kazım Arıcan’ın yaptığı ilk oturumda Prof. Dr. Mehmet Vural, Prof. Dr. H. Ömer Özden, D. Mehmet Doğan ve Dr. Sci. Amina Silyak Jesenkovic konuştu.

İki gün sürecek sempozyumda, yerli ve yabancı bilim adamları, edebiyatçılar ve yazarlar Yahya Kemal Beyatlı ile ilgili 30 bildiri sunacak.

dre9hxtxqaal63o.jpg

uluslararasi-yahya-kemal-sempozyumu-hrmg_cover.jpg

Bu haber toplam 918 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
    Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Türkiye Yazarlar Birliği | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Sitede yayınlanan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir.
Tel : 0312 232 05 71 - 72 | Faks : 0312 232 05 71-72 | Haber Scripti: CM Bilişim