Beyatlı, Edebiyat Dünyamızın Önemli Bir Mütefekkiridir

Beyatlı, Edebiyat Dünyamızın Önemli Bir Mütefekkiridir
Türkiye Yazarlar Birliği Genel Başkanı Prof. Dr. Musa Kazım Arıcan'ın 60 Yıl Sonra Uluslararası Yahya Kemal Sempozyumunda yaptığı konuşmada:

Medeniyetimizin yapıtaşlarına dair birçok etkinliğe imza atan Türkiye Yazarlar Birliği ve İstanbul’umuzda önemli ve ciddi kültürel faaliyetlere imza atan Bahçelievler Belediyesi ortaklığında vefatının 60. yılında “60 Yıl Sonra Yahya Kemal” temasıyla “Uluslararası Yahya Kemal Sempozyumu” düzenlemekteyiz.

8-9 Kasım tarihlerinde gerçekleştireceğimiz etkinliğimizde, medeniyet şairi Yahya Kemal’i (Ahmet Âgâh), insan, mekân ve tarih bağlamında anlamaya ve anlatmaya çalışacağız. İki gün sürecek sempozyumumuzda Yahya Kemal’in, düşünce dünyası, şiire bakışı, yaşadığı muhit, şehirlerle olan ilişkisi ve daha birçok yönü ele alınacaktır.

Felsefeci olmam dolayısıyla ben de Yahya Kemal’in Türkçeyi çok iyi kullanan bir şair, edebiyatçı ve mütefekkir olarak felsefe ve filozoflara ilişkin düşüncelerini kısaca paylaşmak istiyorum.

Yahya Kemal 1928’de Varşova’dan gönderdiği bir mektupta şunları yazar: ‘Bana, şu eski Sokrat kadar yeni insan olmak kâfi görünür… Atina sokaklarında hiç koşmayan, lakin iyi konuşan Sokrat kadar yeni ve idealist olmak bana çoktur bile…’. (H.V.Eralp, Yahya Kemal İçin)

Edebiyatçı, şair, mütefekkir Yahya Kemal’e göre felsefenin kavrama dayalı soyut dili, oldukça anlaşılmaz ve kurudur:

Derler bilir hakikati yüzlerce feylesof,

Bir kısmı şek ve şüphede, bir kısmı hayli kof;

Aksetmiyor çoğunda fikirler ayan beyan

Hayyâm imiş hakikati az çok fısıldayan. (Y.Kemal, Kendi Gök Kubbemiz).

 

Yahya Kemal’in İstanbul hakkındaki düşünceleri de muhteşemdir: ‘Türkiye Türklerinin yeryüzünde başka bir eseri olmasaydı; tek başına, yalnız bu eser şeref namına yeterdir’. (Y.Kemal, Aziz İstanbul, 26). Bu düşünceleri dolayısıyla onu ‘İstanbul şairi’ olarak da adlandırmak mümkündür.

 

Yahya Kemal düşünce dünyamıza ilişkin olarak da şunları dile getirmektedir: ‘Eğer Türk milletinin resim bir, nesir iki; bu iki sanatı olsaydı, bugün milliyetimizin kudreti, olduğundan yüz kat fazla olurdu. Muhayyileyi en fazla işleten bu iki sanatı, talih bizden esirgedi’. (Y.Kemal, Edebiyata Dair, 71).

            20. yüzyıl Türk şiirinin en önemli temsilcilerinden biri olan ve aruzu Türkçeye büyük bir ustalıkla uygulayan Yahya Kemal Beyatlı, divan şiiri ile modern şiir anlayışını eşsiz bir ustalıkla birleştiren büyük bir edebiyatçıdır. Medeniyetimizin değer ve fikir dünyasını, maziyi bilerek âtiyi kurma hususunda güçlü bir dil işçiliği ve tahlilci bir düşünce ile sentezleyen Yahya Kemal, düşünce semasına kendi toplumumuzun kubbesinin inşa edilmesinde önemli katkıları olan büyük bir mütefekkirdir aynı zamanda. Kadim medeniyetimizin değerler dünyasını eserlerinde milli perspektifle yeni nesillere aktarma cehdini mutlak bir sorumluluk ahlâkıyla gerçekleştiren büyük usta, bugün milli ve yerli düşüncenin olduğu kadar milli duyarlılığın da temsilcilerindendir. Onun eserleri bugünün olduğu kadar yarının idrakine de pek çok teklif ve çözüm sunacak derunî bir muhtevaya sahiptir.

Onun Osmanlı medeniyetinin özü olarak benimsediği İstanbul’da 2 gün boyunca dünyanın farklı yerlerinden ve ülkemizin çeşitli şehirlerinden gelen katılımcılar, farklı yönleriyle Yahya Kemal Beyatlı’nın düşünce ve edebiyat dünyasına ışık tutacaklardır. Bu uluslararası sempozyumda, öncelikle kendi topraklarımızda, daha sonra da dünyanın tüm coğrafyalarında yaşanan sorunlara Yahya Kemal’in çözümlemelerini bir teklif olarak sunmayı hedeflemekteyiz. Özellikle farklı ülkelerden gelen ilim ve fikir adamları tarafından bu sempozyumda sunulan bildiriler, akabinde kitap olarak basılmak suretiyle düşünce ve edebiyat kütüphanemize mal edilecek ve bundan sonra yapılacak Yahya Kemal çalışmaları için kaynak eser olacaktır.

Sempozyumun düzenlenmesinde emeği geçen Bahçelievler Belediyesi Başkanı Osman Develioğlu’na, TYB İstanbul Şubesine ve tertip heyetine teşekkür ediyorum.

Bu haber toplam 1168 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
    Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Türkiye Yazarlar Birliği | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Sitede yayınlanan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir.
Tel : 0312 232 05 71 - 72 | Faks : 0312 232 05 71-72 | Haber Scripti: CM Bilişim