Bir daha haykıralım: gâvurun “alçak sarısı Amerika!…”

Ahmet Doğan İLBEY

Amerikan’ın sarı iblisi yine saldırıyor. Bu kez füzelerle, bombalarla değil, şeytanın ruhunu temsil eden ve vahşi kapitalizmin pençesi olan dolarla saldırıyor, ekonomik darbelerle Türk devletine diz çöktürmek istiyor…

Türk devlet ve milleti bu darbeye de karşı koyacak ve ayakta kalacak. İsmail Göktürk dostum kararlı bir şekilde “Amerika’nın sonunun başlangıcı bu… Amerikan hegemonyası yıkılacak, göreceksin…” deyince hiçbir suale ihtiyaç duymadım. Çünkü o dost, pek ihtimal vermediğim “Bu ülkede generallerin vesayeti biter mi, generaller yargılanır mı?” sualime de “Göreceksin bu ülkede generaller de yargılanacak…” demişti ve Allah’ın yardımıyla tez zamanda dediği çıkmıştı.

Ey azizan! Bu duygu ve düşüncelerle, daha önce kelimelere döktüğümüz “gâvurun ‘alçak sarısı!’Amerika katil katil...” adlı yazımızı milletçe moral bulmamız için bir daha paylaşmak ihtiyacı hissettim:

On altıncı asırdan bu yana dünyâdaki bütün cinayetlerin, bütün katliamların ve sömürgeciliğin baş faili katil Amerika, yâni gâvurun “alçak sarısı” binlerce katliamına İblis’in dölü İsrail eliyle bir yenisini daha ekledi Kudüs’te.

Kudüs’ün İsrail’in başkenti ilân edilmesine ve katil Amerikan’ın elçilik açılışı yapmasına karşı direnen mazlum Filistinlilerin kanı göklere yayıldı.

Bâzan güler yüzlü bir şeytan olan, bâzan gâvurun “alçak sarısı” bir sûrete bürünen Amerikan devletinin yaradılıştan “katil” olduğunu en önce Kızılderililer ve Kunta Kinte’nin çocukları Afrikalı zenciler bilirler.

Amerikan katilliğinin sayısız siyahî kurbanlarından Malcom X (Malik El-Şahbaz)’in acı çekmiş, zulümle dağlanmış yüreğinden fışkıran sözleri dünyânın her yerinde Amerikan karşıtlığını bir insanlık dâvası getirmişti:

“Hayır ben Amerikalı değilim. Ben Amerikancılığın mağduru olan yirmi iki milyon siyahtan birisiyim. İkiyüzlülüğün maskesinden başka bir şey olmayan demokrasinin mağduru olan yirmi iki milyon içinde bir ferdim. Bu nedenle ben burada durup size bir Amerikalı, bir vatansever, bayrağa selâm duran biri olarak hitap etmeyeceğim, çünkü böyle biri değilim. Ben bu Amerikan sisteminin bir mağduru olarak konuşuyorum...”

 

YANKEE GO HOME! (EVİNE DÖN AMERİKALI)                                             

Emperyalist Yankee’nin, yâni gâvurun “alçak sarısı” Amerika’nın cemaziyelevveli haddinden fazla kirli ve karanlık... 68 Kuşağı’nın “Yankee Go Home!” (Amerikalı evine dön), “Kahrolsun Amerika!” ve “Katil Amerika!” diye haykırışlarını sözde bırakmadan şuurlu bir siyaset ve tavra dönüştürmenin vakti şimdi… 

1970’li yılların başında Amerikan karşıtı olmayı “sosyalistliktir” diye bir türlü dillendirmeyen “sağcı kuşak” tan biri olarak derûnumda gayz dolu öfke şeklinde biriken Amerikan emperyalizmine karşı olmanın enerjisini kitapların dışında şiir ve türkülerden temin ederdim.

1974 Kıbrıs Çıkartması’nın ardından 1975’de başlayan Amerikan ambargosu, harim-i ismetimize giren düşmanın çizmesi gibi bütün fikir gruplarının öfkesini keskinleştiren bir hâdiseydi.

Amerika’ya karşı olmanın siyasî öfkesinin yaşandığı o yıllarda milliyetçi mukaddesatçı düşünceye sahip olmama rağmen Mahzunî Şerif’in Amerikan alçaklığını dile getiren plaklarını cebimde taşır ve fikirdaşlarımın tuhaf bakışları altında “Amerika savulsun gitsin” türküsünü dâva duygusuyla dinlerdim.

“Ambargo mamborgo dinleme gardaş / Gelin Amerika kovulsun gitsin / Üsleri müsleri kalksın ortadan / Kendi toprağına savulsun gitsin…”

En çokta onun “Amerika katil katil” türküsünü vecdle dinlerdim. “Bütün insanlık adına /Amerika katil katil / Hukuk yapar kendi bozar / Devleti devlete çatar / İt gibi pusuda yatar / Kan döktürür silah satar /Amerika katil katil / İnsanın alçak sarısı / Küstü dünyanın yarısı… Amerika katil katil…”

O yıllarda zihniyetini paylaşmadığım sosyalist ozan Âşık Ferhat’ın “Oşt Amerika / puşt Amerika” türküsü Amerikan aleyhtarlığımı keskinleştiren bir başka hissî kaynağımdı.
 

PURO İÇEN FÖTR ŞAPKALI SARI BİR KATİLDİR AMERİKA  

Amerika’nın Hiroşima, Kamboçya, Vietnam, Latin Amerika ve İslâm ülkelerinde milyonlarca insanın katili olması hâfızalardan silinmeyecek. Yalnızca Irak’ta 1,5 milyon Müslümanın katledilmesinin baş faili olan Amerika puro içen fötr şapkalı sarı bir katildir.

Hâsılı, İsmet Özel’in ifadesiyle Amerika, belâsını Türklerin elinden bulacaktır.

 

 ---------------------------------

İLÂVE YAZI   

“SAATLER SÖZLÜĞÜ”    

Bir bir kaybettiğimiz hazret-i insan olmaklığımızı, âdemiyetimizi, kalbimizi, yüreğimizi, bezm-i elest’teki ahdimizi, dilimizin hüviyetini, aşkın ulviyetini çürüyüşümüzü, inkırazımızı ve nasıldık, yeniden nasıl olmamız gerektiğini kelimelere söyleten Yasin Mortaş’ın şiirini lütfen okuyunuz: 

 

SAATLER SÖZLÜĞÜ

.1.

Habil Saati

 

Söze eğilen

ins terlemesiyle

geldin mi oğul

 

diline

aşk ile

Habil kavli

sürdün mü

 

Haydi gidelim öyleyse

kopyalayalım denizi

ve yapıştıralım

kanlı yangınlara

 

Ey oğul

suyun ateşini

süzdün mü

 

.2.

Kabil Saati

 

Kabil'in

katranlı saatini

ayarlayan şer

 

ifsatsın sen

siyahtan silaha

düşen yivsiz alçalış

çarkısın

 

Kıvrıl ve düş

harlı

harami çukuruna

 

çünkü

çukurun

gayyâ'dır senin

 

ve

azılı bir düş çürüğüyle

zonklayansın

mazlum yüreğinde

beynimin kerpeteni

yerin/ yerin dibine

 

Sen

aşa

taş eriten

aşkı

bloke edilen

iblis sermayesi

ateşini iç sen

kanını toprakla

istersen

katranını kaynat

ve iç

imzalı

kadehlerinle

 

3.

Diriliş Saati

 

birazdan

gelirler

yıldırım tokatlı

ve kabzası

lale motifli süvariler

 

4.

Âdem Saati

 

Ey

oğul

gördün mü

mescit çiçeği açtıranların

hû dilli şerefelerde

felah saatini

aynana yansıyan

kalp kırıklarının

sırını tut ruhunda

Bakışlarını sürmele

 

5.

Söz Saati

 

Ve kalk

kan dili yak

gözyaşıyla

suzidilara

okşa yetimi

HABERVAKTİM

Bu yazı toplam 204 defa okunmuştur.
  • Yorumlar 0
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
    Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
    Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Türkiye Yazarlar Birliği | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0312 232 05 71 - 72 | Faks : 0312 232 05 71-72 | Haber Scripti: CM Bilişim