Burçak Günce Çömlekçi: Birleyerek Oluşmak

Burçak Günce Çömlekçi: Birleyerek Oluşmak
Tüm bunların ve daha fazlasının anlatıldığı bu değerli kitabın şimdi de İtalyancası İtalyan okurlarıyla buluştu.

İlk baskısı 2013 yılında ikinci baskısı ise geçtiğimiz Ekim ayında gerçekleştirilen Birleyerek Oluşmak kitabı Prof. Dr. Kenan Gürsoy  hoca ile öğrencileri olan Doç. Dr. Levent Bayraktar ve Doç. Dr. Fulya Bayraktar arasında geçen 5 günlük sohbetin derlendiği bir eser. Eser, okuyucusuna bu zamana kadar hep birbirinden ayrı düşünülmüş olan Tasavvuf ve Felsefe alanlarını birlemekten yola çıkarak birleyebilecek pek çok problemin olduğunu fark ettiriyor.

Bugün farkında olmadan kendi düşünce geleneğimizle bir kopukluk yaşıyoruz. Bu kopukluk kendini bazen bir ideoloji olarak bazen de bir kayıtsızlık olarak gösteriyor. Bir taraf geleneği çok iyi bilmeden geleneğin tevarüs edilmesine ve o gelenekten bugünün ihtiyaçlarına cevap aranmasına sempatiyle bakarken diğer taraf geleneği bilmeden gelenekten yararlanılamayacağını, buradan yola çıkarak günümüzün sorunlarına gelenekten çözüm üretilemeyeceğini kabul ediyor. Yani fikir hayatımızda kendi kökünden, kültüründen beslenememek gibi bir problemimiz var. Burada Yahya Kemal’in köksüzlüğü öksüzlük olarak kabul ettiğini hatırlayabiliriz. Öyleyse köklerimizden kopmadan düşünce hayatımızı nasıl inşa edebiliriz? İşte kitaptan bu sorunun cevabını çıkarmakta mümkün. Diğer bir soru ise; Birleyerek Oluşmak kitabı ile felsefeye başlamak mümkün mü? Bence evet, neden olmasın? Çünkü felsefe serüveni usta-çırak ilişkisine dayanıyor.

İnsan dünyaya bir varoluş gerçekleştirmek için gelmiştir. Bu varoluşun içini insan dolduracaktır. Bu da ancak şahsiyet ve varoluşla meydana gelir. Bunu insanın kendisi talep etmelidir. O yüzden talep etmek etik bir duruştur. Eğer insanlık adına bir haykırış, feryat varsa mutlaka muhatabına ulaşır. Bir de bunun sistematik olarak tasavvur edilebilmesi, bunun felsefesinin yapılabilmesi, ilminin yapılabilmesi ve bu farkındalıkla kültürün yeniden okunması, anlaşılması, anlamlandırılması gerekir. Bunu Kenan Gürsoy’un eserlerinde sıklıkla görüyoruz.

 Asıl olan şey insanın kendi benliğine, doğasına dönmesi ve kendini inşa etmesini sağlayacak olan yolu, yöntemi, ustayı bulmasıdır. İşte bu kitap felsefenin birlikte yürünebilecek bir yol olduğunu, diyalog içinde inşa edildiğini ve muhatapla kurulan etik ilişkide açığa çıktığını gösteriyor. 12 bölümden oluşan bu kıymetli eserin bazı bölümlerine bakacak olursak  “Yolda Olmak: Felsefe ve Tasavvuf” bölümünde Felsefe ve Tasavvuf’un neden ayrıldığını hangi sebeplerle ve nasıl birlenmesi gerektiğini ,“Felsefede Olmak Felsefeyle Oluşmak” bölümünde felsefenin yalnızca bir bilgi birikimi olmadığı aynı zamanda felsefeyle kendimizi oluşturabileceğimiz, özne olabileceğimiz anlatılmıştır. “Modern Dünyanın Bunalımı: Metafizik Kopuş”  bölümünde ise mesafe ve kopuş kavramlarının farklılıkları üzerinden insanın köksüzlüğüne vurgu yapılmış, bağlantı halinde mesafede insanın kendi şahsiyetini inşa edeceğine dikkat çekilmiştir. Yukarıda bahsettiğim gibi birçok ilgi çekici ve geleceğe ışık tutan bu eserde ayrıca felsefenin Türkçeyle nasıl yapılacağını, Türk dili ve Türk kültüründen hareketle çağdaş dünya problemlerinin nasıl ele alınabileceğini görüyoruz. Tüm bunların ve daha fazlasının anlatıldığı bu değerli kitabın şimdi de İtalyancası İtalyan okurlarıyla buluştu.

Bu haber toplam 1251 defa okunmuştur
 • Yorumlar 1
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Türkiye Yazarlar Birliği | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0312 232 05 71 - 72 | Faks : 0312 232 05 71-72 | Haber Scripti: CM Bilişim