Burçak Günce Çömlekçi: “Medeniyet ve Felsefe”

Burçak Günce Çömlekçi: “Medeniyet ve Felsefe”
Doç. Dr. Levent Bayraktar’ın yazmış olduğu bu kitap hem içerik hem de kapak tasarımı olarak okuyucuda merak oluşturacak cinsten

Doç. Dr. Levent Bayraktar’ın yazmış olduğu bu kitap hem içerik hem de kapak tasarımı olarak okuyucuda merak oluşturacak cinsten. Prof. Dr. Mübahat Türker Küyel’e ithaf edilen eser, ilk anda “Medeniyet ile felsefenin ne ilişkisi olabilir?”, “Ağacın köklerini anımsatan kapak resmi medeniyeti yansıtıyor olabilir mi?” , “Öyle olsa bile felsefe bunun neresinde?” gibi soruları aklınıza düşürecek. Yanıtı ise bu eserde.

Bize üst bir bakış imkânı veren felsefeyle medeniyetimize baktığımızda görüyoruz ki bir kriz içindeyiz. Bu krizin sebebi ise kendi medeniyetimizin felsefesini yapamayışımızdır. “Ne demektir kendi medeniyetimizin felsefesini yapmak?” diye sorulabilir. En basit şekliyle ifade edecek olursak içinde bulunduğumuz medeniyet buhranını tespit etmek ve bu durumdan çıkış yolu bulmak demektir. Bu çıkış yolunu ise bize ancak felsefe verir. Yapılan klasik felsefe tanımlarını bir tarafa bırakacak olursak felsefe, kültürün, tarihin, medeniyetin ruhudur ya da bilincidir. Bize eleştirel bir zihniyet kazandırır ve böylece medeniyetimiz hakkında otokritik yapma imkânı verir. Bu ise nerelerde noksan ve hatalı olduğumuzu, ne yaparsak bu krizden çıkabileceğimizi ve hatta hangi alanlarla bağlantıda olursak ilerleyebileceğimizi gösterir. Dolayısıyla görülüyor ki felsefeye tavır almak bizi ileriye götürmek yerine sürekli geriye doğru çekiyor. Yapılması gereken ise medeniyetimizi içine düştüğü buhrandan kurtarmak için felsefeden yararlanmamızdır. Felsefenin bize kazandırdığı bununla da sınırlanamaz. Hepimiz toplumu, medeniyeti oluşturuyoruz ve hepimizin bir kimliği var. Bizden beklenen şey o kimliklerin üzerine şahsiyetimizi, kişiliğimizi oluşturmamızdır. Bunu ise ancak felsefeyle yapabiliriz. Çünkü bu bilinci veren de, değerlerle kendimizi oluşturmamızı sağlayan unsur da felsefedir. Aksi halde kimliklerin üzerine şahsiyet inşa edilmezse, kimlikler sadece kimlik olarak kalırsa her kimlik kendinden olmayanı bir tehdit olarak algılar ve yok etmeye çalışır. Nitekim bunun örneklerini günümüzde görmek mümkündür. Bu dünyanın yaşadığı bir sorundur. Bu hususta kitabın da bölümleri olan “Kimlik ve Kişilik Üzerine” ve “Birlikte Yaşamak ve Birlikte Varolmak Üzerine” başlıklı yazılar bize yol gösteriyor.

Yine bu konuyla alakalı olarak bir diğer konu ise “Öteki” kavramıdır. Medeniyet çatışmalarının yaşandığı yer tam da buradan kaynaklanır. Çünkü öteki olan daima “ben olmayan” şeklinde tanımlanır ve yok edilmesi gereken olarak algılanır. Bu olumsuzluk felsefî bakış açısıyla yerini olumluya yani öteki diye tanımlananı başkasının ben’i olarak tanımlamaya bırakır. Çünkü öteki ile kurulan ilişki sonucunda ben’in şahsiyeti oluşur. Dolayısıyla öteki diye tabir edilen artık başkasının ben’i dir. Bu ilişki kendini yavaş yavaş varoluşa bırakacaktır. “Ben ve Öteki Düalizminden Etik Bir Medeniyet Tasavvuruna Doğru” isimli bölümde bu oluşumun detaylarını bulmak mümkündür.

Ayrıca Hz. Mevlana, Yunus Emre, Yahya Kemal, Tanpınar, Mehmet Akif Ersoy, Nurettin Topçu ve Mustafa Şekip Tunç gibi kıymetli isimlerin bizim medeniyetimize ışık tutan sözleri ve fikirleri konularla bağdaştırıldığı için okuyucuya ayrı bir tat vereceği kanaatindeyim.

Son olarak eser birbirinden güzel 12 bölümden oluşuyor. Bölümler ise şöyle “Medeniyet Krizine Felsefi Bir Bakış” , “İnsan, Medeniyet ve Felsefe” , “Kimlik ve Kişilik Üzerine” , “Medeniyet Tasavvurunun Temeli: Ahlak ve Değer”, “Birlikte Yaşamak ve Birlikte Varolmak Üzerine” , “Ben ve Öteki Düalizminden Etik Bir Medeniyet Tasavvuruna Doğru” , ”İpek Yolunda Felsefe ve Hikmet” , “Türk Düşünce Hayatının Sorunları” , “Türk Düşüncesine Dair” , “Üniversite Üzerine” , “Mehmet Akif’ten Nurettin Topçu’ya İsyan Ahlakı” , “Mustafa Şekip Tunç’ta Plüralizm ve Şahsiyetçilik”

Bu haber toplam 661 defa okunmuştur
 • Yorumlar 2
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Türkiye Yazarlar Birliği | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0312 232 05 71 - 72 | Faks : 0312 232 05 71-72 | Haber Scripti: CM Bilişim