Cemiyetçi bir şair: Mehmet Âkif Ersoy

Cemiyetçi bir şair: Mehmet Âkif Ersoy
Mehmet Âkif Ersoy hakkında yazılmış onlarca nitelikli eserden biri de merhum Prof. Dr. Faruk Kadri Timurtaş hocanın 'Mehmet Âkif ve Cemiyetimiz' adlı eseridir. Samet Polat yazdı.

İstiklal şairimiz Mehmet Âkif Ersoy hakkında yazılmış onlarca nitelikli eserden biri de merhum Prof. Dr. Faruk Kadri Timurtaş hocanın “Mehmet Âkif ve Cemiyetimiz” adlı eseridir. Mehmet Âkif'in Türk tarihinin en sıkıntılı ve bunalımlı dönemlerinden birinde yaşadığını belirten yazar, Âkif'in sanatındaki hünerinden çok onun neleri anlattığına ve nasıl bir şahsiyete sahip olduğuna değiniyor.

Mehmet Âkif'in çalışmayı, iyi ahlâkı, üç asırlık ilim kaybının telafisinin çözümlerini anlattığı dizeleri her fırsatta okuyucuya sunduğunu, dönemin soğuk, yapay, kasvetli Türkçesiyle yapılmış edebiyatına karşılık, Âkif'in daha sıcak, gerçekçi, öz ve bizden olan bir Türkçeyle eserler verdiğini, tüm eserlerini halk diliyle oluşturduğunu, sanatını cemiyet yani toplum için yaptığını bu çalışma münasebetiyle okuyucuya aktarmış Timurtaş hoca. Bireysel duygulardan kaçınan Mehmet Akif'in her halükarda topluma seslenen ve İslam'ı eserlerinden asla uzak tutmayan tavrını eleştirenlere sert cevaplarla karşılık vererek okuyucuya mantıklı izahlar da sunulmuş ayrıca.

Yaraları deşiyor ama ilaçlamayı da ihmal etmiyor

“Mehmet Âkif ve Cemiyetimiz” kitabında Âkif’in sadece bir şair olarak anılıp geçilemeyeceğine parmak basılmış, onun aynı zamanda bir fikir adamı olduğuna da büyük önem atfedilerek gözler önüne serilmiş. Âkif, yaşadığı cemiyetin hastalıklarını bulmakla kalmamış, ilerlemenin ve kalkınmanın yollarını da sunmuştur. Yani yaraları deşmiş ama ilaçlamayı da ihmal etmemiştir.

Mehmet Âkif’in 20. asrı "ilim asrı" olarak tanımladığına vurgu yapan Timurtaş hoca, şair ve fikir adamı olan Ersoy'un Avrupa'ya nasıl baktığını onun dizeleriyle okuyucuya anlatmıştır. Mehmet Âkif, Avrupa'yı bütünüyle reddetmemiş, Avrupa'nın ilim ve fennini almamız gerektiğini eserlerinde vurgulayagelmiştir. İstiklal Marşı'nda geçen "Medeniyet dediğin tek dişi kalmış canavar" dizesine atıfta bulunarak Akif'i eleştirenlere yine aynı şekilde sert çıkmıştır yazar. Onların ya bilgisiz olduklarını ya da kötü ahlaka ve düşüncelere sahip olduklarını söylemiştir.

Devamı: http://www.dunyabizim.com/Manset/22388/cemiyetci-bir-sair-mehmet-kif-ersoy.html

Bu haber toplam 1135 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
    Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Türkiye Yazarlar Birliği | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0312 232 05 71 - 72 | Faks : 0312 232 05 71-72 | Haber Scripti: CM Bilişim