• İstanbul 26 °C
  • Ankara 26 °C

Cevat Akkanat 3.Şubeler Buluşmasını Değerlendirdi

Cevat Akkanat 3.Şubeler Buluşmasını Değerlendirdi
TYB 3. ŞUBELER BULUŞMASI : ŞUBELER ÖDÜL VERMELİ Mİ?   Türkiye Yazarlar Birliği’nin (TYB) III. Geleneksel Şubeler Buluşması 16 Nisan 2011 Cumartesi günü Bursa'da gerçekleştirildi.
akkanatim

TYB 3. ŞUBELER BULUŞMASI : ŞUBELER ÖDÜL VERMELİ Mİ?

 

Türkiye Yazarlar Birliği’nin  (TYB) III. Geleneksel Şubeler Buluşması 16 Nisan 2011 Cumartesi günü Bursa'da gerçekleştirildi.

Merkezinin dışında 12 ilde şubesi ve 12 ilde temsilciliği, 1200 üyesi bulunan TYB’nin 3. Şubeler Buluşması’na TYB Kurucu Başkanı D. Mehmet Doğan, TYB Genel Başkanı İbrahim Ulvi Yavuz ve yönetim kurulu üyeleri dışında, Ankara Şubesi Başkanı Talip Işık, Erzurum Şubesi Başkanı Rıdvan Canım, Kayseri Şubesi Başkanı Ahmet İlhan, Konya Şubesi Başkanı Bekir Şahin, Kahramanmaraş Şubesi Başkanı İsmail Göktürk, Bursa Şubesi Başkanı Mustafa Baki Efe, Sakarya Şubesi Başkanı Fahri Tuna, Urfa Şubesi Başkanı Cuma Ağaç, İzmir Şubesi 2. Başkanı Mahir Adıbeş, İstanbul Şubesi 2. Başkanı İrfan Çalışan ve çeşitli şubelerden yönetici ve üyeler katıldı.

Bursa Kent Otel’de gerçekleştirilen 3. Şubeler Buluşması oldukça verimli çalışmalara sahne oldu.

TYB Erzurum Şubesi Başkanı Dr. Rıdvan Canım’ın başkanlığı ve TYB Bursa Şubesi üyesi Cevat Akkanat’ın başkan yardımcılığında, iki oturum halinde icra edilen toplantıda ödüllendirmeler, ortak faaliyetler, üyelikler, 2011-2012 faaliyetlerinin planlanması, TYB Akademi Dergisi, İnternet sitesi, 4. Şubeler Buluşması’nın yeri, vb. gibi hususlar görüşüldü.

 

Açılış: Bursa Şube Başkanı’ndan Kur’an Ziyafeti…

İki oturum halinde düzenlenen 3. Şubeler Buluşması’na Erzurum Şube Başkanı Dr. Rıdvan Canım’ın  katılımcıları selamlamasıyla başlandı. Bursa Şubesi Başkanı Mustafa Baki Efe’nin Kur’an-ı Kerim tilaveti akabinde tanışma faslına geçildi.

Ardından Bursa Şube Başkanı Mustafa Efe toplantının ilk konuşması yaptı. Efe, “Kadim Osmanlı şehri olan Bursa’da gerçekleşen bu etkinliğin hayırlı olmasını” temenni ettikten sonra, “TYB’nin kadim bir düşünceyi temsil ettiğini, bu düşüncenin temsilcileri olan Mehmet Âkif, Necip Fazıl, Sezai Karakoç gibi öncülerin yolunda gittiğini” söyledi. Başta D. Mehmet Doğan olmak üzere TYB’ye bugüne kadar omuz verenlere teşekkür eden Mustafa Baki Efe, konuşmasını Dr. Sefer Özdemir’in TYB’yi anlatan duygu dolu bir yazısını okuyarak tamamladı.

Daha sonra söz alan TYB Genel Başkanı İbrahim Ulvi Yavuz, 33. yılını idrak eden bir sivil toplum kuruluşunun başkanı olmaktan duyduğu mutluluğu dile getirdi. 1200 üyesi, 12 şube ve temsilciliği ile örnek TYB’nin örnek bir kurum olduğunu söyledi. Yavuz, konuşmasında TYB Merkezi’nin 5 katlı bir binada hizmet eder hale gelişinin önemli olduğunu belirtti.

 

D. Mehmet Doğan: TYB’nin Rolü…

Açış konuşmaları çerçevesinde son olarak TYB Şeref Başkanı D. Mehmet Doğan söz aldı. TYB’nin 33. yılında konuşulacak çok konusunun bulunduğunu, bunların bir kısmının burada konuşulacağını belirten doğan, üçüncü kez yapılan şubeler toplantısının oldukça faydalı olduğunu söyledi. 33. Yıllık serüvenin önemini vurgulayan Doğan, Türkiye’de o zamandan bu güne pek çok değişikliğin olduğunu, bütün bunlara rağmen TYB’nin bugün büyük bir başarıyla faaliyet yapabiliyor olmasının önemli olduğunu söyledi. Doğan konuşmasını şöyle sürdürdü:

“TYB kurulduğu yıllarda Türkiye’de keskin bir fikir ortamı vardı. TYB, o zaman için kendisine ihtiyaç duyulan rolü başarıyla gerçekleştirmek için kuruldu. Bu rol, değişikliklere bağlı olarak hâlâ sürmektedir. Şöyle ki, kurulduğu yıllarda egemen bir ideolojinin güdümünde olan yazı, kültür, sanat faaliyetlerine müdahil olan TYB, bugün belirli oranda yol almış bir halde, istikametini değiştirmeden mücadelesini sürdürmektedir. Bugün memlekette sosyal, siyasî, hukukî kimi değişiklikler olmaktadır. Bunların bir kısmı dipten gelen dalgaların etkisiyle olurken, bir kısmı da harici zorlamalarla vücut bulmaktadır. Bugün entelektüel iktidar da değişmek zorunda kalmıştır. Bütün bunlarda TYB’nin ve üyelerinin etkisi mutlaka vardır.”

D. Mehmet Doğan daha sonra, artık devletin gidişatında artık devlet organlarından ziyade STK’ların etkin olacağını söyledi. TYB’nin de geleceğin Türkiye’sini şekillendirmek için önemli bir kurum olduğunu belirten Doğan, “Bunun adımlarını bugünden atmalıyız. Devlet adamlarının, hükümetlerin düşünemediğini biz düşünmeliyiz. Bu çerçevede 1970’lere, 1980’lere göre sorumluluğumuz daha da artmıştır. Bunun için de özellikle maddi altyapı sorunlarının çözülmesi gerekmektedir.” dedi.

Şubelerin önemi ve işlevi üzerinde de duran D. Mehmet Doğan, “TYB bütün birimleriyle, bir bütün halinde varlığını sürdürmelidir. Camia beraberliğimiz mükemmel bir nitelik arz etmelidir. Ayrıca üniversitelerle işbirliği yapma şansımızı iyi kullanmalıyız. Mali sorunlarımızın çözümü konusunda hem yerel ortamlarda şubelerimizce, hem de merkezî ortamda TYB merkez yöneticilerimiz tarafından girişimlerde bulunulmalıdır.” dedi.

Çalışmalardaki süreklilikten bahseden Doğan, TYB’nin 26. sayıya ulaşan Kültür Sanat Yıllığı, TYB Ödülleri, TYB Akademi Dergisi gibi çalışmalarla yoluna başarıyla devam ettiğini söyledi ve 3. Şubeler Buluşması’nın hayırlara vesile olmasını dileyerek konuşmasını tamamladı.

Oturum Başkanı Rıdvan canım, D. Mehmet Doğan’a TYB’nin misyonunu hatırlatan bir konuşma yaptığı için teşekkür etti. Daha sonra Dr. İsmail Bozkurt şube denetlemeleri ile ilgili olarak bilgilendirici bir konuşma yaptı. Bozkurt, her tür sıkıntıda ve her zaman TYB şubelerinin hizmetinde olduğunu ve onlara yardımcı olacağını söyledi.

Şubeler buluşmasının açılışına misafir olarak katılan Bursa Büyükşehir Belediyesi Başkan Yardımcısı Atilla Ödünç ve TYB Üyesi ve yazar, Yıldırım Belediye Başkanı Özgen Keskin de birer selamlama konuşması yaptılar. Atilla Ödünç, TYB şubelerin Bursa’da toplamasından memnun olduklarını belirtti. Özgen Keskin ise, TYB’nin oldukça faydalı hizmetler yaptığını ve yapacağını dile getirdi.

 

 

Tartışma Konularına Geçildi…

Tartışma konuşmalarının konuları arasında ödüllendirmeler, şubelerle yapılacak ortak faaliyetler, üyelikler, 2011-2012 faaliyetlerinin planlanması, TYB Akademi Dergisi, İnternet Sitesi, 4. Şubeler Buluşması’nın yer tespiti, vb. bulunuyordu.

 

Ödüllendirmeler hakkında…

 

Bu konuda sözü ilk olarak TYB Genel başkanı İbrahim Ulvi Yavuz aldı. Birliğin ödüllendirmeler bakımından güçlü bir atılım yaptığını söyleyen Yavuz, 2011 yılında 30. kez dağıtılan “Yılın Yazar, Fikir adamları ve Sanatçıları” ödülünün uygulanışını anlattı. Değerlendirmelerin büyük emekler verilerek yapıldığını söyleyen TYB Başkanı Yavuz, ödüllerin Türkiye’deki işlevi ve önemini anlattı.

İbrahim Ulvi Yavuz daha sonra sözü TYB Şubelerinin ödül verip veremeyeceği konusuna getirdi. Bu bağlamda bazı şubelerin kendi bölgelerinde ödüllendirmeye teşebbüs ettiğini belirten Yavuz, bu durumun tartışmaya açılması gerektiğini söyledi.

Ödüllendirmeyle ilgili olarak söz alan Ahmet Fidan, TYB ödüllerinin çok sıkı bir çalışmadan sonra verildiğini, bununla birlikte sonuçların her yıl sert eleştirilere maruz kaldığını söyledi.

Oturum Başkanı ve Erzurum Şube Başkanı Dr. Rıdvan Canım, değerlendirmelerin yıl boyunca sürmesi gerektiğini, hatta bu bağlamda bir kurulun oluşturulması, bu kurulun sürekli çalışarak, sadece bu işe bakması gerektiğini, nihai karar olmasa da bu kurulun raporlarına dikkat edilmesi gerektiğini belirtti.

Konuyla ilgili söz alan Ahmet Şenol, bu çerçevede bazı kriterlerin belirlenmesinin şart olduğunu vurguladı.

Konya Şube Başkanı Bekir Şahin şubelerin ödül vermesi ile ilgili olarak söz aldı. Şubelerin ödül vermesi konusuna sıcak bakmadığını söyleyen Bekir Şahin, bunun TYB merkezi tarafından verilen ödüllerin değerini azaltacağı fikrinde olduğunu belirtti. Şubelerin ise farklı bir ödüllendirme yoluna gidebileceğini, sözgelimi kendilerinin ödül vermekten ziyade yerel yönetimlere rehberlik yapabileceğini söyledi.

Kayseri Şubesi Başkanı Vedat Aydın, Kayseri Şubesi tarafından geçmiş dönemlerde ödül verme girişiminde bulunulduğunu, fakat kendilerinin şube yönetimine geçtikten sonra bundan vazgeçtiklerini belirtti. Mahalli ölçekte şubeler tarafından verilen ödüllerin TYB’yi zayıflattığını öne süren Aydın, bununla birlikte mahalli yazarların gündeme getirilmesi için birtakım faaliyetlerin yapılması gerektiğini, aksi takdirde bu yazarların körelebileceğini belirtti.

Konya Şubesi yönetim kurulu üyesi Bekir Biçer, Konya’da bir dönem bu türden ödüllendirmelerin uygulandığını ve bunun faydası olduğunu belirtti.

Bursa Şubesi üyelerinden Dr. Sefer Özdemir, Ödül kelimesi ile farklı şeylerin iç içe geçtiğini, taltif, teşvik, teşekkür, takdir, mükâfat gibi kelimelerin karıştığını söyledi. Ödüllerin TYB merkezi tarafından verilmesinin önemli olduğunu söyledi. Bu ödül trenlerine yüksek mevki sahiplerin dahi iştirak ettiğini belirten Özdemir, TYB büyük ödülleri ile, mahalli ölçekte verilen teşvik, taltif ve teşekkürlerin ayrılması gerektiğini belirtti.

TYB Genel Merkez Denetim Kurulu Üyesi İsmail Bozkurt, şubelerin yerel ölçekte “Kültür Hizmet Takdir Plâketi” verebileceğini, bunun ortak bir format halinde düzenlenmesinde fayda olduğunu söyledi.

Dr. Sefer Özdemir, Ödüllendirmeler bahsinde Genel Merkez’den şikâyetçi olduklarını belirterek, ödüllendirmeler sırasında taşranın görüşünün alınmadığını söyledi.

Bursa Şubesi üyesi Cahit Çollak, Dr. Sefer Özdemir’in konuşmasına yönelik tashihte bulunacağını belirterek, Bursa Şubesine Genel Merkez tarafından son yıllarda ödül değerlendirme formu gönderildiğini, fakat üyeler tarafından yeterince ilgi gösterilmediğini söyledi.

Rıdvan Canım, ödüllendirmeler için yapılacak değerlendirmelerin yılın son aylarına bırakılmamasını, bütün bir yıla yayılması gerektiğini belirtti.

Kayseri Şube Başkanı Vedat Sağlam, Kayseri Şubesi olarak kendilerinin yerel ölçekte ödül verilmesi taraftarı olduklarını belirterek “Zira bunu biz yapmazsak başkaları yapıyor ve yapacak. Biz bu ödülleri vererek yerel ölçekte üst kurul gibi görülmekteyiz.” dedi.

TYB Genel Başkanı İbrahim Ulvi Yavuz söz alarak, “Biz şubelere form gönderiyoruz. Fakat bu formlardaki bütün seçenekler dikkate alınmıyor. Sadece birkaç dalda tercih belirtilip diğerleri boş bırakılıyor. Bunun sebebini anlamakta zorlanıyoruz.” dedi.

Konu hakkında söz alan D. Mehmet Doğan şunları söyledi: “Bzim her yıl yaptığımız ödüllendirmelerin şeffaf olduğunu söylemeliyim. Teklif, müracaat, başvurma diye bir şey yok mesela. Fakat biz sürecin daha sağlıklı işlemesi için şöyle olmasını isteriz: Şubeler, örneğin Kasım ayında bize tercihlerini bildirsinler. Onların tercihleri bizim için oldukça önemli. Kuşkusuz büyük bir hassasiyetle dikkate alınacaktır şubelerden gelecek tercihler…

Ödüllendirme konusunda oluşturulacak bir komiteye karşıyız. Zira bu komitenin üyelerini etkilemeye çalışanlar olabiliyor.

Bu arada, biz ödüller konusunda nihai karar öncesinde akademisyenleri, yayıncıları, kitapçıları, vb. davet ederiz. Sadece Yayın Kurulu karar vermez. Yani, değerlendirmelerin mümkün olduğunca geniş bir tabana yayılmasını arzu ediyoruz. Bu arada 30 yıldır oturmuş kriterlerimiz var. Fakat gene de herkesi memnun etmek zordur.

Bilinmesi lazımdır ki biz bu işi kesinlikle sıkı tutuyoruz. Sıkı tutulmasını istiyoruz.

Ayrıca, şubelerimizin Genel Merkez’den bağımsız ödül vermesinden şikayetimiz var. Kayseri Şubesi geçmişte bu konuda oldukça yanlışlar yaptı. Gaziantep Şubesi de yapmaya kalkıştı. Tabii sonuçta sıkıntılar oluştu.

İstanbul Şubesi Başkan Yardımcısı İrfan Çalışan, İstanbul Şubesi’nin “Edebiyat Mevsimi” programı çerçevesinde verdiği ödülün TYB adına değil, program adına verildiğini belirtti. Çalışan, “İstanbul Şubesi’nin yıllık ödüllendirmelere yeterince katkı sağlamadığı ise doğrudur.” dedi.

Bursa Şubesi üyelerinden Servet Hocaoğulları, yerel yazarların motive edilmesi gerekebilir. Bunun için bazı kriterler üretilmelidir. Bu, sadece yerel yazarlara yönelik olarak ve yerel yönetimleri işin içine katarak gerçekleştirilebilir.

TYB Genel Başkanı İbrahim Ulvi Yavuz, ödül verilen dalların fazlalığı konusunda bir açıklama yapmak istediğini belirterek söz aldı. Yavuz, “Her yıl 30 dalda ödül vermiyoruz. 15-20 ödül verdiğimiz yıllar da oldu.” dedi.

 

Şubelerde Yapılacak Ortak Faaliyetler

 

TYB Şeref Başkanı Mehmet Doğan konuyla ilgili açıklamalar yaptı: “Ortak faaliyetler gerek mahalli gerekse ulusal platformda oldukça yüksek etki bırakmaktadır. Bu çerçevede kültür, sanat ve edebiyat dünyamıza büyük katkıları bulunmuş olan şahsiyetlerin doğum ve vefat yıllarına bağlı olarak büyük çapta faaliyetler yapabiliriz.” diyen Doğan, geçmişte yapılan faaliyetlerden de örnekler verdi.

Bursa Şubesi üyelerinden Yasin Doğru, TYB’nin yapması gereken başka faaliyetler olduğunu da söyledi. Yasin Doğru şöyle konuştu: “Üyelerimizin telif hakları meselesi var. Vergi yasası, ceza yasası vb. gibi hususlarda bilgiye ihtiyacı var üyelerimizin. Bu ve benzeri bilgiler internet sitemizde yer almalıdır.”

Konuyla ilgili olarak söz alan D. Mehmet Doğan, “Bu konularda bir hukukçuyla anlaştık. Fakat kendisine bu konularda fazla soru sorulmadığını öğrendik. Telif hakları konusunda, evet bizim de hassasiyetimiz var. Fakat bu konuyla daha çok İLESAM ilgileniyor. Ayrıca pek çok yazarımız, kitabını bastırmak için üste para veriyor. Yani bu problemi tam anlamıyla çözmek zor.” dedi.

Oturum Başkanı Rıdvan Canım, kendisine yazılı olarak bir teklifler listesi geldiğini söyledi ve bu listeyi okumak istediğini bildirdi. Okunan teklifler listesinde yazılı olan hususlar şöyledir:

-          2023 hedefi,

-          İletişim,

-          Üyelerin mutlu günleri,

-          Üyelerin vefat vb. bilgileri,

-          Üniversitelerle ilişkilerin yaygınlaştırılması,

-          Kültür kuruluşlarıyla ilişkiler,

-          Komşu illerle ilişkiler,

-          Faaliyetlere katılımın çoğaltılması,

-          Ödül komisyonu,

-          Sponsorluk,

-          Proje geliştirme,

-          Şubelerin mekân temini,

-          TYB Üniversitesi’nin kurulması,

-          Mali bilançolar,

-          Şubelerin gelirlerinin artırılması,

-          Yerel yönetimlerle ilişkiler,

-          Devlet yazarlığı,

-          Sarı Basın Kartı,

-          Genç yeteneklerin tespiti ve geliştirilmesine yönelik faaliyetler (Ödüllerin düzenlenmesi ve genç yeteneklerin yazacağı bir derginin çıkarılması)

-          Yazar Yayınları’nca genç yazarların ilk eserlerinin basılması,

-          TYB Akademi dergisinin içerik bakımından güçlendirilmesi…

Listenin okunmasından sonra söz alan Bursa Şubesi Y. K. Üyesi Uygar Umut, kitap fuarlarında TYB üyesi yazarların eserlerinin sergileneceği standların oluşturulması gerektiğini söyledi.

Oturum Başkanı Rıdvan Canım, Erzurum’da bu tür faaliyetler yaptıklarını, bundan da oldukça başarılı sonuçlar aldıklarını söyledi.

Konuyla ilgili olarak Ahmet Fidan, son yıllarda illerde Kalkınma Ajansları ve Sodes gibi kurumların oluşturulduğu, bu tür kurumların STK’larla çalışmak istediklerini, bu çerçevede onlarla birlikte çalışılabileceğini belirtti. Ayrıca yine illerde TYB Şubeleri’nin Mehmet Akif’i Anma ve İstiklal Marşı Günü kutlamalarında doğal üye olduğunu hatırlattı.

Kayseri Şubesi Y. K. Üyesi Vedat Sağlam, yeni kitabı çıkan üyeler için şube olarak kitap tanıtım ve imza günü düzenlediklerini, bu faaliyetlerin oldukça verimli geçtiğini söyledi.

 

Üyelikler

 

TYB Genel Başkanı İbrahim Ulvi Yavuz üyeliklerle ilgili bilgi verdi. Yavuz şöyle konuştu: “Şubeler kurulmadan önce üyelikler genel merkez tarafından yapılmaktaydı. Kanunların değişmesi ile şubeler de üye kabulü yapabilmektedir. Fakat zaman içinde bu üyelerden bir kısmının şartlara uymadığını gördük. Üyelik için gereken şartlar arasında şunlar vardır. Üye olacak yazarın ya bir adet eseri olacak ya da beş yıl bir süreli yayında yazı yayınlayacak… Azami bunlara dikkat edilmelidir.”

Bu konuşmalardan sonra birinci oturum tamamlandı.

İkinci Oturuma öğleden sonra başlandı. Bu oturumda 2011-2012 Faaliyetlerinin planlanması, TYB Akademi Dergisi ve TYB internet sitesi görüşüldü.

 

2011-2012 Faaliyetlerinin Planlanması

 

D. Mehmet Doğan, planlamanın önceden yapılmasının önemli olduğunu, aksi takdirde işin zuhurata kalabileceğini söyledi.

Doğan, gelecek yılın Tanpınar’ın 50. Vefat Yılı olduğunu belirterek, Tanpınar’la ilgili programlar için şimdiden çalışmalara başlamamız gerektiğini ifade etti ve şöyle dedi: “Amacımız, Beş Şehir’de geçen şehirlerde birer büyük etkinlik plânlamaktır.”

Konya Şubesi Başkanı Bekir Şahin şube olarak etkinlikleri geçmişte yıllık planladıklarını, fakat bunda kimi aksaklıkların ortaya çıktığını, şimdi yılı ikiye bölerek planlama yaptıklarını söyledi.

Bursa Şubesi Başkanı Mustafa Baki Efe aylık yaptıkları programların sistemli bir şekilde sürdüğünü belirtti.

TYB Genel Mali Sekreteri Ahmet Şenol, üyelerin gençleştirilmesi gerektiğini vurgulayarak, bunun için de bir takım çalışmalar yapmak zorunda olduğumuzu belirtti.

Ankara Şubesi Y. K. Üyesi Mehmet Kurtoğlu, Şair Nabi ile ilgili olarak önümüzdeki yıl bir program düzenleyebileceğimizi, zira 2012 yılının bu şairimizin 300. ölüm yıldönümü olduğunu belirtti.

Bursa Şubesi Üyesi Metin Önal Mengüşoğlu, Bursa’da geçmiş yıllarda bir film festivalinin düzenlendiğini, bununla ilgili olarak bir konsept oluşturulabileceğini söyledi.

Konuyla ilgili olarak Bursa Şubesi Başkanı Mustafa Baki Efe ve Bursa Şubesi üyelerinden Cevat Akkanat ile Deniz Kurtyılmaz bilgi verdiler.

İzmir Şubesi Başkan Yardımcısı Mahir Adıbeş, uluslar arası yazışma ve programlarda TYB’nin “Türkiye” kelimesini tercih etmesi gerektiğini, bu bağlamda TYB’nin İngilizce yazımında “Türkiye” ifadesinin kullanılmasının önemli olduğunu söyledi.

Sakarya Şubesi Başkanı Fahri Tuna, fazla bedel istemeyen projelerden bahsetmek istediğini belirterek yaptıkları kimi faaliyetleri anlatarak şöyle dedi: “Atölyeler kurduk. Düşünce, sinema, tiyatro, vb. atölyeler… Bu atölyelerde çalışmalar yapıldı. İmza günleri ve çeşitli etkinlikler düzenledik. Oldukça başarılı sonuçlar aldık…”

Ahmet Fidan, içinde bulunduğumuz yılın Türk işçilerinin Almanya’ya göç edişinin 50. yılı olduğunu, bu konuda Almanya’da pek çok çalışma yapıldığı halde, Türkiye’de herhangi bir faaliyetin olmadığını söyledi. TYB’nin bu konuda öncülük etmesi gerektiğini vurguladı.

Fahri Tuna da benzeri bir etkinlikten bahsederek, 2012 yılının Balkanlar’dan çekilişimizin 100. yılı olduğunu söyledi. Bu konuda önemli birtakım çalışmaların yapılması gerektiğini belirtti.

 

TYB Akademi Dergisi ve İnternet Sitesi

 

D. Mehmet Doğan TYB Akademi Dergisi ile ilgili bilgi verdi. Şubelerimiz bu dergimizin çeşitli hususlarıyla ilgili olarak yardımda bulunabilir diyen Doğan, TYB’nin internet sitesiyle ilgili olarak da, “Üyelerimizle, şubelerimizle internet üzerinden hemen haberleşebiliyoruz. Son bir yıl içinde bu sitemiz hayli canlandı. Şubelerimizin de mutlaka internette yer almasını istiyoruz.” dedi.

 

4. Şubeler Buluşmasının Yer Tespiti

 

D. Mehmet Doğan “Önümüzdeki yıl şubeler toplantısına talip olan var mı?” diye sordu. Konya Şubesi ev sahipliğine talip oldu.

TYB 3. Şubeler Buluşması’nın oturumları Bursa Şubesi Başkanı Mustafa Baki Efe’nin “Asr Suresi”ni okumasıyla tamamlandı.

 

 

Bursa Gezisi

 

TYB 3. Şubeler Buluşması’na katılan üyeler daha sonra topluca Bursa gezisi yaptılar. Bursa’nın tarihi ve kültürel mirasında önemli yerleri olan Murat Hüdavendigâr Külliyesi, Muradiye Külliyesi, Osman Gazi ve Orhan Gazi Türbeleri, Orhan Camii, Ulucami gibi mekânları gidilip görülen yerlerden bazılarıydı.

 

Tyb Bursa Şubesi’nde Akşam Buluşması

 

3. Şubeler Buluşması’nın katılımcıları günün sonunda TYB Bursa Şubesi’nin Seyyid Usul Kültür Merkezi’nde düzenlediği sohbete katıldılar. Safiyüddin Erhan’nın şehir ve kültür üzerine yaptığı sohbet konuşması ile sonrasındaki çay muhabbeti katılımcı üyelerin belleğinde tatlı izler bıraktı.

 

Bu haber toplam 1370 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
    Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Türkiye Yazarlar Birliği | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Sitede yayınlanan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir.
Tel : 0312 232 05 71 - 72 | Faks : 0312 232 05 71-72 | Haber Scripti: CM Bilişim