Dr. İsmail Bozkurt: Şubemizin faaliyetlerini geniş kitlelere yayacağız

Dr. İsmail Bozkurt: Şubemizin faaliyetlerini geniş kitlelere yayacağız
Türkiye Yazarlar Birliği Ankara Şubesi'nin 6. Olağan Kongresi 20 Ocak 2018 tarihinde gerçekleşti. Şube başkanlığına Dr. İsmail Bozkurt seçildi.

“Gelenekselleşen etkinliklerimizi sürdürmenin yanı sıra yeni faaliyetler için hazırlıklarımızı tamamlıyoruz” diyen Bozkurt, sorularımızı cevaplandırdı. 

                                                                                                   

-Kendinizle ilgili bilgi verir misiniz?

Manisa İli Köprübaşı İlçesi, Borlu Kasabasında 15.07.1960  tarihinde doğdum. İlk ve ortaokulu Borlu’da, 1978 yılında Manisa İmam Hatip Lisesini bitirdim. Lisans eğitimini Ankara Üniversitesinde 1984 yılında,  Yüksek Lisans eğitimini A.Ü. Fen Bilimleri Enstitünde 1987 yılında tamamladım. 1999 yılında GOP Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitünde Doktora programını bitirdim.  Dil ve Edebiyat,  Kümbet, Edebiyat Otağı, vb dergilerde şiir ve yazılarım yayınlandı.

Ulusal ve mahalli gazetelerde köşe yazısı yazdım. Ayrıca bilimsel ve edebi yayınlarım bulunmaktadır. 17. Dönem Türkiye Yazarlar Birliği Denetim Kurulu Başkanlığını yürüttüm.20.01.2018 tarihinde yapılan genel kurulda TYB Ankara Şube Başkanlığına seçildim. Halen bir kamu kuruluşunda Başmüfettiş olarak çalışmaktayım. İngilizce Almanca ve Arapça bilmekteyim. Evli 3 Çocuk 3 torun sahibiyim.

-Önümüzdeki dönemde ne tür kültür sanat etkinlikleri düzenlemeyi düşünüyorsunuz?

Türkiye Yazarlar Birliği Ankara Şubesi olarak; başta üye bilgilerimizi güncelleyip TYB’ nin 40. kuruluş yılında tüm kayıtlı üyelerimizle diyalog kurarak faaliyetlerimize katılmalarını sağlamaya çalışacağız.  Şairler Meclisi gibi süregelen faaliyetimizi devam ettireceğiz. Ayrıca TYB Ankara Şubesinin faaliyetlerini geniş kitlelere yaymak için kamu ve STK’ lar ile işbirliği yaparak ortak projeler gerçekleştirmeyi hedefliyoruz. Şubemizin faaliyet alanlarıyla ilgili Avrupa birliği fonlarından yararlanmak üzere Avrupalı paydaşlarla ortak projeler yapacağız.

-Türkiye Yazarlar Birliği bu yıl kuruluşunun 40.yılını kutluyor. Bu anlamda, özel kutlama etkinlikleriniz olacak mı?

Evet, Ankara Şubesi olarak bu anlamlı yılı dolu dolu faaliyetlerle geçirmek istiyoruz. “40. Yılda, 40 kapı, 40 ziyaret” projemiz kapsamında edebiyat terennüm edilen 40 Özel sektör,  kamu ve STK mekânları ziyaret edilecek. Bu mekânlarda ortak ve şube olarak tek başımıza etkinlik yapma imkânları araştırılacak. 

-Günümüzdeki sivil toplum kuruluşları faaliyetlerini duyurmak ve varlıklarını sürdürmek için sosyal medyayı çok iyi kullanıyorlar. Şube olarak sosyal medyayı etkin kullana biliyor musunuz? Web sayfanızı kısa zaman aralıklarında güncelliyor musunuz?

Şube olarak henüz istenilen şekilde faaliyetlerimizi duyurabileceğimiz bir Web Sayfamız yok. Ama en kısa sürede takipçisi çok olan bir Web Sayfası kurmayı düşünüyoruz.

-Gençlerin ve özellikle üniversitelerin edebiyat fakültelerinde okuyan öğrencileri faaliyetlerinizden haberdar etmek ve onların da etkinliklere katılımları için ne tür çalışmalar yapıyorsunuz?

Bir STK olarak hedef kitlemiz özellikle üniversite öğrencileri, edebiyat fakültesi öğrencisi olsun olmasın bütün gençlerin faaliyetlerimize etkin katılmasını hedeflemekteyiz. Ayrıca gençlerimizle ortak sosyal sorumluluk projeleri düzenleyerek TYB’ ne ilgi ve alakayı canlı tutmak istiyoruz. 

-İlinizde kültür, sanat ve edebiyatla ilgilenen kişilere ulaşarak hem üye sayınızı artırmak hem de etkinliklere katlımın artmasına yönelik faaliyetleriniz olacak mı?

Ankara, başkent olması ve bakanlık merkezlerini barındırması sebebiyle Türkiye’de memur nüfusun en fazla ikamet ettiği şehirdir. Memurlar arasında amatör olarak özellikle şiirle uğraşan  hatta bir veya daha fazla kitap yazdığı halde kenarda köşede kalmış amatör şair ve yazarlara ulaşmayı düşünüyoruz. Bu konuda üniversiteler ve Bakanlıkların insan kaynaklarıyla da  yazışmayı en kısa sürede başlatmayı planlıyoruz. Böylelikle yüreğinde edebiyat sevgisi olan geniş kitlelere ulaşıp, onlarla ortak etkinlik yapmayı planlıyoruz.

-Kamu kurumlarının yanı sıra sivil toplum kuruluşları ile birlikte  kültür, sanat ve edebiyat faaliyetleri yapma konusunda ne tür ortak çalışmalar yapmayı planlıyorsunuz?

TYB’nin geniş kitlerce yeterince tanınması için ilk etapta bir farkındalık oluşturmamız elzemdir. Bu farkındalıkta ancak yapılan faaliyetlerle oluşur.  Başta kamu, mahalli idareler üniversiteler ve bütün STK’larla pozitif aksiyoner ortak faaliyetler yürüterek TYB cazibe merkezi haline getirmeyi planlıyoruz.

 

Bu haber toplam 1115 defa okunmuştur
 • Yorumlar 1
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Diğer Haberler
 • İslam Mimarisinde Anlam06 Aralık 2018 Perşembe 10:24
 • Okumanın Gücü06 Aralık 2018 Perşembe 10:21
 • Türk Edebiyatında Romanın 40. Yılı05 Aralık 2018 Çarşamba 09:53
 • TYB Erzurum Şubesi'nden Vali Memiş’e hayırlı olsun ziyareti04 Aralık 2018 Salı 12:37
 • Kahramanmaraş Şubesinden Osman Nalbant İle Söyleşi03 Aralık 2018 Pazartesi 09:46
 • Trabzon’da Şiir Dinletisi02 Aralık 2018 Pazar 21:44
 • Konya Şubesinde Türklerin Mirası Belgeseli Konuşuldu02 Aralık 2018 Pazar 21:25
 • Bu Toprakların Tapusu Biziz02 Aralık 2018 Pazar 21:12
 • Kahramanmaraş Şubesinden “Osman Nalbant İle Söyleşi” Programı30 Kasım 2018 Cuma 15:34
 • Emekli Öğretmenler Unutulmadı30 Kasım 2018 Cuma 15:29
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Türkiye Yazarlar Birliği | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0312 232 05 71 - 72 | Faks : 0312 232 05 71-72 | Haber Scripti: CM Bilişim