• İstanbul 28 °C
  • Ankara 24 °C

Edebiyat Atölyesi Başladı

Edebiyat Atölyesi Başladı
Gündemi yakalamayı ve Gaziantep'in kültür, sanat ve edebiyat hayatını canlandırmayı kendine ilke edinen Türkiye Yazarlar Birliği (TYB) Gaziantep Şubesi, edebiyat hizmetlerine devam ediyor.

edebiyatatolyesiGündemi yakalamayı ve Gaziantep'in kültür, sanat ve edebiyat hayatını canlandırmayı kendine ilke edinen Türkiye Yazarlar Birliği (TYB) Gaziantep Şubesi, edebiyat hizmetlerine devam ediyor.

Gaziantep Valiliği koordinasyonunda Türkiye Yazarlar Birliği (TYB) Gaziantep Şubesi tarafından SODES (Sosyal Destek Programı) kapsamında Kasım ayından itibaren “ŞİİRLE BULUŞMA” adlı bir proje yürütüyor. Bu proje kapsamında; “Gaziantep Okuyor” adıyla bir okuma kampanyası başlatılmış olup Haziran ayına kadar her gün bir okulda bir TYB üyesi konferans vermektedir. Yine bu proje kapsamında; 25-26 Mart tarihinde “YAŞAYAN MEHMET AKİF ERSOY” konulu bir panel, yine “TÜRKÇEMİZ NEREYE GİDİYOR?” konulu bir panel ve “1. AYINTAP ŞİİR GÜNLERİ” adıyla Gaziantep’li ve ulusal çapta tanınmış birçok usta şairin katıldığı bir şiir dinletisi gerçekleştirildi.

Bu proje kapsamında 2011 yılının Mehmet Akif Ersoy yılı münasebetiyle Mehmet Akif Ersoy anısına serbest konulu liselerin, yükseköğretimin ve halkın katılımının sağlandığı ödüllü bir şiir yarışması düzenlendi.

Türkiye Yazarlar Birliği (TYB) Gaziantep Şubesi, şehrimizdeki kültür, sanat ve edebiyat hayatını canlandırmak amacıyla “Edebiyat Atölyesi” çalışmalarını başlattı. 24 Nisan’da saat 14.00’de Türkiye Yazarlar Birliği (TYB) Gaziantep Şubesi’nde başlayan ilk atölye çalışmasında; “Roman Dalında” Sabiha Doğan “Nasıl Romancı Olunur?” adıyla bir sunum yaptı. Yazmak için sıradan, sade bir insan olmak yeterli, olağanüstü yeteneklere sahip olmaya gerek yok diyen Sabiha Doğan, romancının ruh hali itibariyle farklı bir karaktere sahip olduğunu, olaylara özgün bir bakış açısıyla bakabilen ve ayrıntıları görebilen bir kişi olduğunu belirtti. Roman yazımına ilişkin olarak, bir roman için  ortalama kelime sayısının 60.000-90.000 arasında olması gerektiğini kaydeden Sabiha Doğan son olarak Sait Faik Abasıyanık’ın  “Yazmazasaydım deli olacaktım” neden yazmak gerektiğini anlatan yeterli bir cümle olduğunu

“Hikaye/öykü” dalında Mehtap Yılmaz ise hikaye kısa süreli bir dönüşüm sağlayan bir yazım türüdür,,söz tesirli kullanılmalıdır, evde konuşulan dil ile dışarıda konuşulan dil aynı olmalıdır dedi. Hikayenin ustalıkla sürdürülmesi için işçi gibi çalışılması gerektiğini sözlerine ekleyen yazarımız, yazmak bir cezbe halidir, yazar Cebrail gibi ruh üfleyebilmeli ve Hay gibi kalkabilmeli, yazılan şey ete-kemiğe bürünebilmelidir dedi.

“Şiir” dalında Meral Uludağ ise “Kişi (şair) kendinden yola çıkarak ,kendindeki ben’i,karşısındaki soyut yada somur her olguda arar…Arayış süreci içinde kendinden başlayarak ,birtakım sorgu ve yargılarla düşünce boyutunda içselleştirdiği duygularını (belli teknik kurallar içerisinde-edebi dille) anlatır. İşte bu duygu yoğunluğu ile ortaya çıkan yazın türü diğer yazın türlerinden farklı olarak kendini ortaya koyar…” dedi.

“Deneme” dalında Reşit Güngör Kalkan ise; “deneme edebiyatımızda gelişmiş bir tür olmakla birlikte, özel olarak okuyucusunu bulabilmiş bir tür değil henüz. Bunun yanında deneme yazarı, ülfet ve ünsiyet perdesi altında modern insanın göremediği, hissedemediği incelikli ayrıntıları, güzellikleri, farklılıkları görerek aktarmasını becerebilen, bu şekilde bir farkındalık yaratarak müstesna sayılabilecek övgülerin de sahibidir. Çünkü deneme, insana pragmatist yaklaşmaz ve bu ayrıcalık yazarına ayrıca hesap verme zorunluluğu da oluşturmaz. Yani denemede konu amaç değil sadece araçtır. Düşüncelerin aktarılması, edebi zenginliğin bütün görkemiyle ortaya çıkması yolunda atılacak edebi adımın en belirgin karakteri tür olarak denemede hayat bulmuştur denilebilir. Bu açıdan deneme okuyucusu da kendisini ayrıcalıklı bir konuma oturtabilir. Zira bir deneme yazarının tutkunu olmak, sadece edebiyatın değil bütün bütüne hayatın tutkunu olmaktır” dedi

Türkiye Yazarlar Birliği (TYB) Gaziantep Şubesi “Edebiyat Atölyesi” çalışması 30 Nisan Cumartesi günü saat 14:00’da çalışmalarına devam edecektir. “Şiir” dalında Mehmet Nacar, “hikaye/öykü” dalında Mehtap Yılmaz, “roman” dalında Sabiha Doğan, “Safahat Okuması”nda ise Turan Gündüz sunumlarını yapacaklardır.

Bu haber toplam 1286 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
    Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Türkiye Yazarlar Birliği | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Sitede yayınlanan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir.
Tel : 0312 232 05 71 - 72 | Faks : 0312 232 05 71-72 | Haber Scripti: CM Bilişim