• İstanbul 28 °C
  • Ankara 32 °C

Ermeni İftiraları Basın Bülteni

Ermeni İftiraları Basın Bülteni
Ermeni lobisi, sözde soykırımı andıkları 24 Nisan gününden önce, Amerikan US News and World Report dergisine tam sayfa bir ilan verdi. BUNLARI KENDİLERİNDEN KURTARIN ( GÜNDÜZ AKTAN ) Bayrak krizi Türkiye'yi sarstı.


Bazı büyük AB ülkelerinde üyeliğimize karşı güçlenen ırkçı havayı unutturmak için Başbakan'ın Nobel Enstitüsü'ndeki konuşmasını kamuoyundan saklıyorlar. Linç girişimlerinin müsebbibi olarak gördükleri 'derin devleti' ve milliyetçiliği yerden yere vuruyorlar. Fakat hepsinden önemlisi Ermeni soykırım iddialarını benimsediklerini artan bir pervasızlıkla ortaya koyuyorlar. Bu, 90 yıl öncesiyle ilgili sorun, Kıbrıs, Ege ve azınlıklar gibi somut nitelikte olmasa da, toplum üzerindeki psikolojik tahribatı facia boyutlarına çıkabilir. 'Liberal' aydınlar toplumun en hassas konularında, olabilecek en hatalı tutumu, en kışkırtıcı bir söylemle birleştirmekte rakipsiz bir ustalığa sahipler.

Denebilir ki uğursuz bir dürtü onları ontolojik gerçeklerin tam tersini savunmaya itiyor. Son bir yıl içinde savundukları hemen her konuda tam bir başarısızlığa uğradıkları halde, zaferin kapıda olduğunu söyleyecek kadar gerçeklerden kopuklar. Entelektüel yetenekleri maalesef övündükleri kadar değil. Dolayısıyla anti-entelektüalizmin faşizme yol açmasından kaygılanmaları gereksiz. Terörizm hakkında tek satır okumadan, Kürt sorunuyla özdeşleştirdikleri ve haklı gördükleri PKK terörünün yenilmezliğini savunmuşlardı. Annan Planı'nı okumadan Kıbrıs'ta 'çözümü' savundular. Rumların uzlaşmaz tutumu açığa çıktıktan sonra bile Türk tarafını çözümsüzlükle suçlamayı sürdürüyorlar. Şimdi de Ermeni meselesiyle ilgili 'dünya' tarihçilerinin savlarını naklederek, toplumu soykırımdan sorumlu olduğumuza ikna etmeye çalışıyorlar. Bilgilerinin yetmediği yerde vicdan ve ahlak edebiyatına sığınıyorlar.

Ultra-liberal Fukuyama 'Devlet İnşası' kitabıyla, 'devlet merkezci' diye reddettikleri görüşlerin geçerliliğini kanıtladığı halde, patolojik devlet düşmanlıkları devam ediyor. Mustafa Kemal'in 22 Mart 1922 tarihli konuşması bu aydının trajik kaderini çözümlüyor. Atatürk de bu aydınlarla, daha doğrusu tüm Türklerle birlikte, aynı tarihi travmalara maruz kalmıştı. Ama o bu travmalara karşı mücadele etmeyi milli kimlik yaptı. Onlarsa üstün gördükleri Batı uygarlığından gelen her ideolojiye ve müdahaleye teslim olmayı tercih ettiler ya da güçleri ancak buna yetti.

Önceleri sosyalist cennet, daha sonra barış, demokrasi, özgürlük, insan hakları gibi yüksek idealleri, duruşlarının doğruluğuna kendilerini inandırmakta ve güçsüzlüklerini saklamakta kullandılar. Sayıca az olmalarına rağmen, toplumun çoğunluğunu olağanüstü rahatsız etmelerinin nedeni, Türkiye'nin varoluş mücadelesinde, yok oluşu savunmalarından kaynaklanıyor. Nihilizm veya ölüm içgüdüsüyle hareket ettiklerini anlayamıyorlar. Farklı fikirleri savunmanın çoğulculuk olduğunu söylüyorlar.

Bu, kuşkusuz doğru. Ama her konuda Türk'ü suçlu, dünyayı haklı görmek bir fikir olabilir mi? Geçen yıl okumadan tanıttıkları Rene Girard'ın 'Şiddet ve Kutsal' (1972) kitabını zamanında çalışsalardı, toplumda 'yeniden doğuş' krizinin ne demek olduğunu, ölmek isteyenin katilini nasıl çağırdığını, Yunan tragedyasından nasıl ilkel bir Türk trajedisi yaratmak üzere olduklarını belki anlayabilirlerdi. Allah onları ve bizi korusun.

Kaynak: http://www.radikal.com.tr/haber.php?haberno=150146

KARS ANLAŞMASI’YLA İLİŞKİYE BAŞLAYALIM (Nerdun HACIOĞLU)


Ermenistan Başbakanı Andranik Markaryan, Ermenistan-Türkiye ilişkilerinin 1922 Kars Anlaşması temelinde yeni bir rota çizilebileceğini söyledi.

Markaryan, dün Erivan’da düzenlediği basın toplantısında, ‘Türkiye ile Ermenistan arasında bir diyalog kurulacaksa konusu soykırım değil, iki ülke arasında ilişkilerin kurulması yönünde olmalıdır. 1918-1922 yıllarında imzalanmış ve uluslararası hukuki geçerliliği olan anlaşmalar var.

Bu anlaşmalar esas alınarak taraflar açısından hangisinin kabul edilebilir, hangisinin kabul edilemez olduğu birlikte kararlaştırılabilir’ dedi

Kaynak: http://www.hurriyetim.com.tr/haber/0,,sid~1@w~1@nvid~565371,00.asp

ERMENİ LOBİSİNDEN AMERİKAN DERGİSİNE TAM SAYFA İLAN


Ermeni lobisi, sözde soykırımı andıkları 24 Nisan gününden önce, Amerikan US News and World Report dergisine tam sayfa bir ilan verdi. ABD'nin bu ulusal haber dergisinde yer alan ilanın, Zoryan Enstitüsü adlı kuruluşa bağlı Uluslararası Soykırım ve İnsan Hakları Etütleri Enstitüsü tarafından hazırlandığı belirtildi.

Kuruluşa göre, ilanın parası, sözde soykırımdan kurtulanların soyundan gelen ve adının açıklanmasını istemeyen bir Ermeni tarafından karşılandı. ''Soykırımdan kurtulduğu'' öne sürülen bir kişinin fotoğrafının da yer aldığı ilanda, ''Deja vu?'' ifadesiyle, bugün soykırımın Darfur'da yaşanmakta olduğu savunuldu.

Kaynak: http://www.sabah.com.tr/son00.html

ERMENİ LOBİSİ ÇALIŞIYOR.. 2 AMERİKAN DERGİSİNE TAM SAYFA İLAN VERDİLER!..


ABD'deki Ermeni lobisi, sözde soykırımı andıkları 24 Nisan gününden önce, Amerikan US News and World Report dergisine tam sayfa bir ilan verdi. ABD'nin bu ulusal haber dergisinde yer alan ilanın, Zoryan Enstitüsü adlı kuruluşa bağlı Uluslararası Soykırım ve İnsan Hakları Etütleri Enstitüsü tarafından hazırlandığı belirtildi.

Kuruluşa göre, ilanın parası, sözde soykırımdan kurtulanların soyundan gelen ve adının açıklanmasını istemeyen bir Ermeni tarafından karşılandı. ''Soykırımdan kurtulduğu'' öne sürülen bir kişinin fotoğrafının da yer aldığı ilanda, ''Deja vu?'' ifadesiyle, bugün soykırımın Darfur'da yaşanmakta olduğu savunuldu.

Kaynak:  http://www.milliyet.com.tr/2005/04/19/son/index_tam.html

TÜRKİYE'NİN ÖNERİSİNE ERMENİ TARİHÇİLER NE DİYOR? ( CAN DÜNDAR )

24 Nisan'a doğru Türkiye ve Ermenistan'da "1915 tartışması" yoğunlaştı. Her iki tarafta da derin önyargılar ve haksızlığa uğramışlık duygusu var.

Her iki tarafın milliyetçileri de bu tarih üzerinden politika yapıyor. Bir de çözüm arayanlar var.

Onlar her iki tarafta da hırpalanmayı göze alarak, tarih bilinciyle tarihi aşmayı öneriyor. Ve bu sayede her iki tarafta da "halet-i ruhiye" yavaş yavaş değişiyor.

Kaynak: http://www.milliyet.com.tr/2005/04/19/yazar/dundar.html

NEDEN BİZİM DE LOBİMİZ YOK? ( ABBAS GÜÇLÜ )


Ermeni, Rum, Musevi lobisi var da neden bir Türk lobisi yok? Ermeni diasporası, her nisan ayında olduğu gibi yine dünyayı ayağa kaldırdı. Ortaya koydukları tezlerin çoğu dayanaktan yoksun. Ama yarattıkları gürültü, Türkiye'yi köşeye sıkıştırmaya yetiyor da artıyor.

Ermeni lobisi, dünyanın dört bir yanında, Türkiye karşıtı kampanyalar sürdürürken, bizim yurtdışındaki milyonlarca vatandaşımız nerede?

Kaynak: http://www.milliyet.com.tr/2005/04/19/yazar/guclu.html

HALAÇOĞLU: PAMUK KENDİ İŞİNE BAKSIN


Türk Tarih Kurumu Başkanı Prof. Dr. Yusuf Halaçoğlu, Ermeni soykırım iddialarına karşı iyi bir strateji oluşturulmasını istedi.

Dün, 'Ermeni Soykırım İddiaları ve Gerçekler' konulu panelde konuşan Halaçoğlu, birtakım çevrelerin yayımlanan bilimsel kitap ve belgeleri eleştirdiğini dile getirerek, şunları söyledi: "Biz bilimsel konuşuyor, söylediğimizi belgelendiriyoruz.

Eğer '1 milyon Ermeni öldürüldü' deniyorsa, onlar da belgelesin. Tabii, Orhan Pamuk adlı romancımız '1 milyon Ermeni öldürüldü' diyor.

Tarih araştırması olmayan biri böyle konuşabiliyor. Türkiye'deki en büyük handikap herkesin birbirinin işine karışması. Herkes tarih yazmaya kalkıyor. Herkes işini yapsın."

Kaynak: http://www.radikal.com.tr/veriler/2005/04/19/haber_150153.php

TÜRKİYE'NİN TEZİ ABD BASININDA


Türkiye'nin, 1910-1922 arasında Ermenilerin Anadolu'da 523 bin Türk'ü öldürdüğü yönündeki tezi, ABD basınında yer buldu.

The New York Times gazetesi, Türkiye'nin devlet arşivlerini dayanak gösterdiği ve 523 bin Türk'ün, 1910-1922 arasında Ermeniler tarafından öldürüldüğüne yönelik teze dikkat çekti.

Türkiye'nin bu hamlesinin, uzun süreli Ermeni soykırımı iddialarına yanıt verme niyetini taşıdığı belirtilen yazıda, Türkiye'nin, Ermenilerin hazırlık yaptığı sözde soykırımın 90'ıncı yıldönümü etkinliklerinin, geniş bir Türk karşıtlığı ortaya çıkarmasından korktuğu ifade edildi.

Türkiye'nin ayrıca, bu konunun, AB müzakerelerini etkilemesinden de kaygı duyduğu belirtildi.

Kaynak: http://www.radikal.com.tr/haber.php?haberno=150154

TÜRK VE ERMENİ BESTEKÂRLARDAN...


Türk ve Ermeni bestekârların eserleri 22 Nisan'da Aya İrini'de buluşuyor.

Aylin Şengün Taşçı yönetimindeki İstanbul Devlet Türk Müziği Topluluğu'nun vereceği 'Aynı Bahçenin Çiçekleri' başlıklı konserde Tanburi Cemil Bey'in peşrevi, Itri'nin 'Neva Kar'ı, Hamparsum Limoncuyan'ın 'Beyati Yörük Semaisi' ve Tanburi Oskiyam'ın saz semaisi gibi eserler yer alacak.

Kaynak: http://www.radikal.com.tr/haber.php?haberno=150070

SOYKIRIMCI BATI EMPERYALİZMİ (Prof. Dr. TOLGA YARMAN )


Kimse inkâra yeltenmesin, bir soykırım, evet vardır.

Bu; Batı emperyalizminin; her şey bir yana, kendi yüz binlerce fidanına, o arada askerleştirmek istediği on binlerce

Ermeni yurttaşımıza kıymak pahasına, gerçekleştirilmesine mutlak surette ahdetmiş olduğu, ''Türk soykırımıdır''. Anadolu topraklarına, Orta Asya kültürümüzle, geçen bin yılın başlarında, günümüzden yuvarlak dokuz yüzyıl kadar önce giriyoruz. Kilit olarak tasnif edilen tarih, malum, Malazgirt Savaşı (1071).

Konya-Söğüt-Bursa-Edirne sıçramalarıyla, tüm Anadolu'yu, nihayette de İstanbul'u çevirip zapt etmemiz, yaklaşık üç yüz seksen yıl sonra gerçekleşiyor (1453).

Kaynak: http://www.cumhuriyet.com.tr/cumhuriyet/m/c00.html

KIZILAY, ‘SOYKIRIM VAR’ DENİLEN DÖNEMDE ERMENİLERE YARDIM ETMİŞ


Birinci Dünya Savaşı’nda soykırıma uğradıklarını iddia eden Osmanlı vatandaşı Ermenilerin Hilal-i Ahmer (Kızılay) Cemiyeti’nden yardım istediği ve önemli miktarda yardım aldıkları ortaya çıktı.

Kurum arşivlerinde yardım talebini içeren pek çok mektup bulunduğunu belirten Kızılay’ın yeni Genel Başkanı Tekin Küçükali, “Soykırım iddiaları ile karşı karşıya olan bir

Kaynak: http://www.zaman.com.tr/?bl=haberler&alt=&trh=20050419&hn=164974

‘ERMENİ ÇETELERİ, ÇOLUK ÇOCUK DEMEDEN HERKESİ KIRDI GEÇİRDİ’


Doğu Anadolu’daki Ermeni mezalimine tanık olanlar, soykırım iddialarının gerçeği yansıtmadığını söylüyor.

Sona Cıyrıklı (110), Binnet Karaduman (106), Zehra Sadak (110), vahşetin canlı tanıkları olarak Iğdır’da yaşıyor.

O dönemde genç yaşlarda olan Sona Cıyrıklı, “Çocuk-yaşlı demeden herkesi kırıp geçirdiler.” diyor.

Nüfus kayıtlarına göre 95, kendi ifadesine göre ise 110 yaşında olan Cıyrıklı, Iğdır’ın Erhacı köyünde yaşadıklarını anlatırken gözyaşlarına hakim olamıyor.

Annesiyle İran’a gittiklerini, savaş sonrası döndüklerini dile getiren Cıyrıklı, şunları söylüyor: “Çoluk çocuk-yaşlı demeden herkesi öldürdüler. Samanlıklara köyün gençlerini toplayarak yaktılar. Katliamı Türkler değil, Ermeniler yaptı.’’

Kaynak: http://www.zaman.com.tr/?bl=haberler&alt=&trh=20050419&hn=164975

TARİH KURUMU BAŞKANI: 500 DOLARA RUS GİZLİ BELGELERİNİ ALDIM


Türk Tarih Kurumu Başkanı Prof. Dr. Yusuf Halaçoğlu, 1995 yılında bazı Rus gizli belgelerini 500 dolara satın aldığını söyledi.

O dönemde Rusya’da bir miktar para karşılığında bu tip belgelerin hemen temin edilebildiğini anlatan Halaçoğlu, “Söz konusu belgeler 1900’lü yıllardan itibaren Anadolu’da bulunan Rus konsolosları ve elçilerinin Rusya’ya gönderdiği gizli evraklardı.” dedi.

Yıldız Teknik Üniversitesi ve Ulusal Kanal tarafından düzenlenen Ermeni Soykırımı İddiaları Gerçekler ve Politikalar konulu sempozyumda “Türkiye’de 1 milyon Ermeni öldürüldü” iddialarını gündeme getiren yazar Orhan Pamuk’u eleştiren Halaçoğlu, “Otur romanını yaz, ben roman yazmıyorum. Sen de benim işime karışma.” dedi. Marmara Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nurşen Mazıcı da sempozyumda, 24 Nisan’ın Ermeni soykırımı günü değil; Ermeni çetelerinin Türkleri katlettiği gün olabileceğini kaydetti.

Kaynak: http://www.zaman.com.tr/?bl=haberler&alt=&trh=20050419&hn=164976


YUNANİSTAN’DAKİ ERMENİ KOMİTESİ'NDEN TOPRAK TALEBİ

Yunanistan Ulusal Ermeni Komitesi, Türkiye'nin sözde Ermeni soykırımını tanımasını ve illegal olarak elinde tuttuğu toprakları Ermeni halkına iade etmesini istedi.

Yunanistan'ın Makedonya Haber Ajansı (MPE), internet sitesinde yayımladığı haberde, Türkiye'nin 1915'te Ermeni halkına yaptığı öne sürülen soykırımı tanıması için, Yunanistan Ulusal Ermeni Komitesi'nin 22 ve 24 Nisan tarihlerinde bir dizi etkinlik yapacağı bildirildi.

Haberde öne sürülen iddiaya göre, Osmanlı hükümranlığı altında yaşayan toplam 1.5 milyon Ermeni, 24 Nisan 1915'te Van, Muş, Bitlis ve Erzurum'da katledildi. Bu iddiaya kendini öylesine inandıran Yunanistan Ulusal Ermeni Komitesi, yaptığı açıklamayla, Türkiye'den, soykırımı tanımasını ve kınamasını, elinde illegal olarak tuttuğu toprakları Ermeni halkına iade etmesini istedi.

Kaynak: http://www.vatangazetesi.com.tr/cat/haber_detay.asp?Newsid=51711&Categoryid=1&aid=0

VAHŞETİN ŞAHİTLERİ


Zehra Sadak ise “Köyün en zengini olan babamı meydana çağırdılar.

Onlara karşılık vermek isteyince, babamın gözünü bıçakla oydular” derken gözleri doluyor. Binnet Karaduman da, “Herkesi camiye toplayıp kurşuna dizdiler. Kızlarımızı Ermenistan’a kaçırdılar” derken olayları sanki yeniden yaşıyordu. Bölgede cereyan eden Ermeni mezalimi, ilerlemiş yaşlarına rağmen Doğu Anadolu’da yaşayan birçok kişinin hafızalarında canlılığını sürdürüyor. Genelkurmay Başkanlığı arşivindeki belgeleri destekleyen ifadeler de kullanan şahitler, akrabalarının Ermeniler tarafından diri diri yakıldığını söyledi.

Kaynak: http://www.turkiyegazetesi.com.tr/news/home/

TÜRK TEZİ ABD’DE


Türkiye’nin, 1910-1922 yılları arasında Ermenilerin Anadolu’da 523 bin masum Türk’ü öldürdüğü yönündeki tezi, ABD basınında yer buldu.

ABD’de yayınlanan The New York Times gazetesi, Türkiye’nin Osmanlı devlet arşivlerini dayanak olarak gösterdiği, 523 bin Türk’ün, 1910-1922 yılları arasında Ermeniler tarafından öldürüldüğüne yönelik Türkiye’nin tezine dikkat çekti. Türkiye’nin bu hamlesinin, uzun süreli Ermeni soykırımı iddialarına cevap verme niyetini taşıdığına işaret edilen yazıda, Türkiye’nin, Ermenilerin hazırlık yaptığı sözde soykırımın 90’ıncı yıldönümü etkinliklerinin, geniş ölçekli bir Türk karşıtlığı ortaya çıkarmasından korktuğu ifade edildi. Ayrıca, Türkiye’nin bu konuda, AB müzakereleri sürecinden etkilenmesinden kaygı duyduğu da belirtildi.

Kaynak: http://www.turkiyegazetesi.com.tr/news/worldnews/

ABD İLE İLİŞKİLERDE ERMENİ İPOTEĞİ ( HASAN MESUT HAZAR )


ABD’deki Ermeniler ve işbirlikçisi bölücüler, 24 Nisan için hummalı bir çalışma içindeler. Savaş zamanında yaşanan trajik olayları abartarak ürettikleri propagandalara “soykırım” yaftasını yapıştırmak için şeytanı bile geride bırakan faaliyet içindeler. Bu Amerika’daki tuzu kuru, zengin, müreffeh ve lüks içinde yaşayan Ermeniler ile yandaşlarının tek hedefi, Tükiye’ye zarar vermek! Ne kendi soydaşlarının geleceği onları iligilendiriyor; ne de Ermenistan’daki açlık sınırında yaşayanların dertleriyle uğraşmak gibi bir gayret içindeler. Türk-Amerikan ilişkilerine verebilecekleri zarar mertebesinde zevkleniyorlar. Amerikan KONGRESİ ile eyalet meclislerinde Türk düşmanlığını kayıtlara geçirdikleri oranda sevinç hummalarına giriyorlar.

Kaynak: http://www.turkiyegazetesi.com.tr/articles/articles/

SOYKIRIM YALANINA KARŞI İKTİDAR VE MUHALEFET İŞ BİRLİĞİ ( İSMET GİRİTLİ )


TBMM’de, ABD Louisville Üniversitesi Öğretim üyesi, Prof. Dr. Justin McCarthy tarafından 24 Mart 2005 günü verilen ‘Ermeni Sorununun Gerçeği’ konulu konferansın açılış konuşmasında CHP Genel Başkanı Deniz Baykal’ın, Türkiye’nin yakın tarihinin aydınlatılması konusunda iktidar ve muhalefet olarak el ele vererek, Başbakan Erdoğan ile bir proje başlattıklarını ve bu projenin, soykırım iddialarının Türkiye’ye karşı kullanılmasının önüne geçilmesini, gerçeklerden ve bilimsellikten uzak tezlerin geçersiz kılınmasını amaçladığını, projenin ikinci ayağının ise, soykırım iddiasına dayanak olarak gösterilen ve fakat propaganda malzemesi niteliğini taşıyan ‘Mavi Kitap’ benzeri sözde belgelerin dünya kamuoyuna açıklanması hedefine yöneldiğini biliyoruz.

Kaynak: http://www.turkiyegazetesi.com.tr/articles/articles/

KATLİAM ALMAN BASININDA

Alman gazetesi Mitteldeutsche Zeitung, Türkiye'nin, sözde Ermeni soykırımı tezine kendi kurban sayısıyla cevap verdiğini yazdı.

Devlet Arşivleri Genel Müdürü Yusuf Sarınay'ın yaptığı açıklamalara yer veren gazete, haberinde, '1910-1922 yılları arasında Anadolu'da 523 bin Türk, Ermeni çeteleri tarafından katledildi. Yusuf Sarınay, 'Bu katliamların amacı, Büyük Ermenistan hayalini gerçekleştirmekti' diye konuştu. Anadolu Ajansı, Türk kurbanların sayısını yer ve tarihleriyle uzun bir liste olarak verdi' denildi. Büyük devletlerin 1878 yılından bu yana Osmanlı devletinin içişlerine karıştığını, bu sırada Ermenileri de kullandıklarını belirten Sarınay, bunun acısını iki toplumun çektiğini söyledi. Bu açıklamalar da Alman gazetesinde yer aldı.

Kaynak: http://www.aksam.com.tr/arsiv/aksam/2005/04/19/gundem/gundem4.html

AZINLIK VAKIFLARININ MÜLKLERİNE ÇÖZÜM


Hükümet, Ermeni Patriği Mutafyan'ın AKŞAM'a yaptığı açıklamayla gündeme gelen azınlık vakıfları sorununu çözmek için ilk adımı attı.

Bakanlar Kurulu'nda, AB'nin de ısrarlı beklentileri arasında yer alan 'azınlıklık vakıflarına mülk edinme hakkı' tanıyan Vakıflar Tasarısı imzaya açıldı. 85 maddelik Tasarı'nın bazı maddelerine, aralarında Adalet Bakanı Cemil Çiçek'in de bulunduğu bazı bakanların itiraz ve önerileri oldu. Bu itirazlar üzerine tasarıya son şekli dün de verilemedi. Toplantıdan sonra açıklama yapan Adalet Bakanı Cemil Çiçek, 'Tekliflerimiz de değerlendirilmek suretiyle kısa sürede yasalaşmasını istiyoruz. Tasarı, yüzde 99 haliyle bitmiş oluyor. Bu tasarıyla, Türkiye'deki Lozan'a göre azınlıkların vakıflardaki taleplerinin büyük ölçüde karşılanacağı kanaatindeyiz' dedi.

Kaynak: http://www.aksam.com.tr/arsiv/aksam/2005/04/19/politika/politika1.html

SÖZDE TÜRK SOYKIRIMI... ( YALÇIN PEKŞEN )


Ermeniler 1915'te yaşanmış olayları 2000'lere taşıyarak hatalı davrandılar. Farkında değiller ama bu gidişle bize borçlu çıkacaklar.Nedenlerini söyleyeyim...Hatırlayacaksınız, son patırtıyı koparan yazar Orhan Pamuk'un sözleri olmuştu. Kimse kendisine sormadığı halde, o tutmuş; -Kimse sormadan ben söyleyeyim, Türkler 1 milyon Ermeniyi öldürdü...demişti. -Yine kimse sormadan 30 bin Kürdü de öldürdüğümüzü söylemişti ama bu ayrı bir konu. Ermeni diasporası lafın üzerine atlayarak..

Kaynak: http://www.aksam.com.tr/arsiv/aksam/2005/04/19/yazarlar/yazarlar13.html

ERMENİ SORUNUNUN MUHATABI TARİHÇİLER DEĞİL SİYASİLERDİR! (DAVUT DURSUN )

Nisan ayının üçüncü haftası Türkiye için iki önemli gelişmenin tartışılmasıyla geçiyor. Biri Ankara'da 23 Nisan 1920'de açılan Büyük Millet Meclisi'nin yücelttiği "milli hakimiyet" ilkesi ve bunun Türkiye Cumhuriyeti için ifade ettiği önemin tartışılması. Diğeri de Osmanlı Devleti döneminde Dünya Savaşı yıllarında İttihat ve Terakki hükümetinin 1915 yılında aldığı meşhur Ermeni tehciri kararı ve bu karar çerçevesinde gelişen olayların tartışılması.

Kaynak: http://www.yenisafak.com.tr/ddursun.html

KATHİMERİNİ: "ERMENİ SOYKIRIMI... 20. YÜZYILDA BİR MİLLETİ YOK ETMEK YÖNÜNDE İLK KORKUNÇ GİRİŞİM"


24 Nisan Pazar günü, Ermenilerin 1916'da (metinde aynen)dönemin Türk hükümeti tarafından düzenlenen soykırımını anma günü olarak belirtilmiştir. Osmanlı İmparatorluğu'nda yaşayan yaklaşık 2.5 milyon Ermeniden soykırıma uğrayanların sayısı 1.5 milyona ulaştı. Bu, 20. asrın ilk soykırımıydı ve Yahudilere Naziler tarafından yapılan soykırıma örnek oluşturdu. Ermeni soykırımı, Avrupa'nın çıkar çekişmelerine ve I. Dünya Savaşı katliamlarına karışmış olan Avrupa'nın küçük-büyük bütün medeni devletlerin ilgisiz gözleri önünde gerçekleşti.

Kaynak: http://bro.byegm.gov.tr/Haber/Abone/2005/04/19/19_04_2005_ABN_08_22_10.txt

CORRIERE DELLA SERA: "ERMENİLER... AVRUPA 90 YILDIR ONLARI UNUTTU"


Osmanlı İmparatorluğu'nun başkenti Konstantinopolis'te (İstanbul) 24 Nisan 1915 gününün sabahı Ermeni cemaatinin önde gelen 650 üyesi tutuklandı. İşte böylelikle de tehcire ve 1.5 milyon sivilin öldürülmesine yol açacak olan 20. yüzyılın ilk soykırımı başladı.Aşırı dinci Müslüman Türkler tarafından yönetilen bir ülkede Hristiyan azınlık olarak yaşayan Ermeniler her zaman ikinci sınıf vatandaş konumuna sahip oldular ve temel haklarından yavaş yavaş yoksun kaldılar.

Suriye ve Mezopotamya çöllerine doğru zorla gönderildiler, yorucu bir yolculuğa maruz bırakıldılar ve yolculuk boyunca katledildiler, toplu mezarlara gömüldüler.

Kaynak: http://bro.byegm.gov.tr/Haber/Abone/2005/04/19/19_04_2005_ABN_08_35_43.txt

AZG: "ERİVAN ERDOĞAN'IN MEKTUBUNA YANIT VERECEK"

Ermenistan Cumhurbaşkanı Basın Sözcüsü Viktor Soğomonya, AZG ile yaptığı telefon görüşmesinde, önümüzdeki günlerde Erivan'ın Türkiye Başbakanı Erdoğan'ın mektubuna yanıt vereceğini söyledi.

Hatırlanacağı gibi Başbakan Erdoğan, Ermenistan Devlet Başkanı'na iki taraf parlamenterlerinden oluşacak bir komisyon oluşturulmasını ve tarihi belgelerin incelenmesini önermişti. Ermenistan'ın konuya ilişkin yanıtının ya Devlet Başkanı Koçaryan ya da Dışişleri Bakanı Vardan Oskanyan tarafından 20-21 Nisan tarihlerinde Erivan'da düzenlenecek Ermeni soykırımının 90. yılına yönelik yapılacak Uluslararası Konferans'da verilmesi bekleniyor.

Kaynak: http://bro.byegm.gov.tr/Haber/Abone/2005/04/19/19_04_2005_ABN_09_12_52.txt

MAKEDONYA HABER AJANSI: "ERMENİ SOYKIRIMININ 90. YILDÖNÜMÜ ETKİNLİKLERİ"


Türkiye'nin 1915'te Ermeni halkına yaptığı soykırımıntanınmasını talep eden Yunanistan Ulusal Ermeni Komitesi,soykırımın 90. yıldönümü vesilesiyle 22 ve 24 Nisan'daSelanik'te bir dizi etkinlikler düzenliyor.Yunanistan Ulusal Ermeni Komitesi'nin açıklamasına göre, 24 Nisan 1915'te, Osmanlı hükümranlığı altında yaşayan Ermeni halkının yok edilmeye başlandığını ve bunun sonucunda Van, Muş, Bitlis ve Erzurum'da 1 milyon 500 bin Ermeni katledildi.

Kaynak: http://bro.byegm.gov.tr/Haber/Abone/2005/04/19/19_04_2005_ABN_09_45_28.txt

REGNUM: "ERMENİSTAN BAŞBAKANI, SOYKIRIM OLAYLARININ İNCELENMESİ AMACINI TAŞIYAN ERMENİ-TÜRK KOMİSYONU'NUN OLUŞTURULMASINA KARŞI"


"Soykırım: Gerçek ve Yargılama" adı altında Erivan'da yapılmakta olan bir konferansta konuşan Ermenistan Başbakanı Andranik Markaryan, "İspat edeceğimiz birşey yok. Soykırım yaşandı ve bunu ispatlamak gibi bir gayemiz yoktur" diyerek, Ermeni soykırımıyla ilgili olayları inceleyecek Ermeni-Türk Komisyonu'nun oluşturulması yönündeki Türk tarafının önerisini anlamsız bulduğunu söyledi. Andranik Markaryan, "Atalarım, soykırım kurbanlarıdır.

Ermenistan'da bu trajediyi tarih ders kitaplarından değil, bizzat atalarının ağzından duyan insanlar çoktur. Soykırımın görüşülmesi fikrini kabul edemem. Biz, başka sorunları görüşmeye hazırız.

Kaynak: http://bro.byegm.gov.tr/Haber/Abone/2005/04/19/19_04_2005_ABN_10_08_13.txt

REGNUM: "RUBEN SAFRASTYAN: BU, YÜZSÜZLÜKTEN BAŞKA BİR ŞEY DEĞİLDİR"


Ermeni Ulusal Bilimler Akademisi'nin Doğu Bilimi Enstitüsü Türkiye Araştırma Bölümü Başkanı Profesör Ruben Safrastyan, "Türkiye soykırımı tanımadığından, Ermeni soykırımının tanınması sorunu, siyasi bir sorundur. Türkiye soykırımı tanımadıkça, siyasi mücadele devam edecek ve bu ülkeye baskı olmalı ve olacaktır" dedi. Safrastyan, Ankara'nın Ermeni soykırımını tanımasından sonra, uluslararası hukuk çerçevesinde ikinci aşamanın başlayacağını, siyasi alandan hukuki alana geçişin gerçekleşeceğini söyledi. Safrastyan, "Ermenistan, tanımanın hukuki aşamasına hazırlıklı olmalı. Biz, bu meselenin, ya uluslararası mahkemelere taşınmasına ya da Ermenistan ve Türkiye arasında anlaşma sağlayarak çözümlenmesine hazırlıklı olmalıyız" dedi.

Kaynak: http://bro.byegm.gov.tr/Haber/Abone/2005/04/19/19_04_2005_ABN_10_10_01.txt

REGNUM: "ERMENİ TARİHÇİLER, TÜRKİYE'NİN ÖNERİSİNİ REDDETTİLER
"

"Soykırım: Gerçek ve Yargılama" adı altında Erivan'da yapılmakta olan konferansa katılan Ermeni Ulusal Bilimler Akademisi Tarih Enstitüsü Müdürü, Tarih Bilimleri Doktoru,Profesör Aşot Melkonyan, "Osmanlı Türkiyesi'nde 1915 yılındayaşanan Ermeni soykırımının siyasi düzeyde tanınmasının zamanı geldi. Bu suçun yargılanması, toprak ve manevi tazminatın uluslararası düzeyde görüşülmesi gerekiyor" dedi. Melkonyan, "Bilim cephesinde biz üstümüze düşeni yaptık. Yönetimimiz de, Dışişleri Bakanımız da, Devlet Başkanımız da bu meselenin siyasi alanda görüşülmesi gerektiğini söylüyor.

Kaynak: http://bro.byegm.gov.tr/Haber/Abone/2005/04/19/19_04_2005_ABN_10_31_18.txt

DİE TAGESZEITUNG: "ERMENİLER, 1915... TÜRKİYE'YE SORULAR"


Ermenilerin Birinci Dünya Savaşı sırasında Jöntürk askeri cuntası tarafından takibata maruz bırakılmaları, 24 Nisan 2005 günü 90. yıldönümüne giriyor. 1915 yılı sonuna kadar en azından bir milyon Ermeni, gizli bir plan gereğince uygulanan idamlar, sürgün yollarında aç bırakılarak ve devlet tarafından organize edilen çete katliamları sonucu hayatını kaybetti. Türkiye Cumhuriyeti "insanlığa karşı işlenen bu suçu" hiçbir zaman kabul etmedi. Şimdiki hükümet yalnızca savaş şartlarında yaşanan bir "trajediden" söz ediyor ve "soykırım" suçlamasını şiddetle reddediyor.

Kaynak: http://bro.byegm.gov.tr/Haber/Abone/2005/04/19/19_04_2005_ABN_11_08_11.txt

ARMENIA DOES NOT YIELD TO NEIGHBORS IN PARTICIPATION IN NATO PROGRAMS


Armenia is ready for many-sided cooperation with NATO College, Armenain Ambassador to Italy Ruben Shugariansaid during the meeting with Director of the NATO College, Lt. General Vankeirsbilck, RA MFA press service reported. The Armenian Ambassador expressed gratitude for the engagement of the Armenian diplomats and military in this institute of higher education. The parties discussed the establishment of contacts between the college and the military institutions of Armenia.

Kaynak: http://www.panarmenian.net/news/eng/separate.php?id=12862&task=world&cat_id=2

BUSINESS OF RUSSIA AND ARMENIA TO SPEAK IN SAME LANGUAGE


Today Chairmen of the Chambers of Commerce and Industry of Armenia and the Perm Oblast signed agreement on cooperation. As Acting Governor of the Perm Oblast Oleg Chirkunov noted after the signing ceremony, the visit of the delegation will convey an impulse for more active commodity circulation between one of the largest regions of Russia and Armenia. “The agreement will allow the Armenian and Russian business to speak in the same language”, he noted adding that besides business ties cultural cooperation should be developed as well.

Kaynak: http://www.panarmenian.net/news/eng/separate.php?id=12872&task=society&cat_id=1

ARMENIA EXTRADITES SUSPECT IN U.S. ARMS SMUGGLING PROBE


The Armenian law-enforcement authorities have extradited a man suspected of involvement in an alleged attempt to smuggle heavy weapons into the United States, the U.S. embassy in Yerevan announced on Monday. An embassy statement said Armen Barseghian was flown to the U.S. on Friday and will appear before a New York court this week along with 20 other defendants that have been indicted in connection with the case.

Kaynak: http://www.armenialiberty.org/armeniareport/report/en/2005/04/4AFF98C0-AE9D-46BA-9977-2A4156B05E3F.ASP

TURKISH PARLIAMENTARIANS UNION SENDS LETTER TO U.S. PRESIDENT


Turkish Parliamentarians Union (TPB) sent a letter to U.S. President George Bush, and asked him to assume an objective attitude towards the fanatic campaigns carried out regarding Armenian genocide claims. The letter, signed by TPB Chairman Hasan Korkmazcan, said that aggressive attitude assumed by the fanatic Armenian organizations for years, ignoring the historical realities, was still maintained, and this stance had a negative impact on bilateral relations between Turkey and Armenia.

Kaynak: http://www.turkishpress.com/news.asp?id=40401

HUNDREDS IN DEARBORN MARK ARMENIAN GENOCIDE


Hundreds of people have gathered in remembrance of the Armenian genocide, a mass killing in Ottoman Turkey during World War I. Armenians say that 1.5 million people were killed between 1915 and 1919 by Turkish authorities who accused them of helping the invading Russian army during World War I. Remembering the victims "can help inspire us to stop modern genocides, which still go on," U.S. Sen. Carl Levin said Sunday before the gathering Sunday at the Ford Community and Performing Arts Center in Dearborn. "It can encourage and energize us just to remember them."

Kaynak: http://www.freep.com/news/statewire/sw114550_20050418.htm

MARKARIAN REJECTS TURKISH OFFER OF GENOCIDE STUDY


Prime Minister Andranik Markarian on Monday added his voice to official Yerevan’s rejection of a Turkish proposal to jointly study the mass killings of Armenians in the Ottoman Empire and determine whether they indeed constituted a genocide. He said Turkey should instead establish diplomatic relations and reopen its border with Armenia without any preconditions.

Kaynak: http://www.armenialiberty.org/armeniareport/report/en/2005/04/01CE5B85-07F4-4D76-8C51-D11186D268C0.ASP

SPIRITUAL SHEPHERD OF ARMENIANS CALLED POLAND TO RECOGNIZE ARMENIAN GENOCIDE


A solemn liturgy on occasion of the 1600-th anniversary of the creation of the Armenian written language was chanted in the Church of St. Mikolay in Krakow yesterday. As Archimandrite of the Krakow monastery, Armenians’ spiritual shepherd Tadeus Isahakian-Zalezski told PanARMENIAN.Net reporter, the representatives of the Catholic and Roman Catholic Churches as well as of the Armenian community of Poland took part in the event. In his pray Isahakian-Zalezski called to the Polish parliament to recognize the Armenian Genocide.

Kaynak: http://www.panarmenian.net/news/eng/separate.php?id=12864&task=world&cat_id=2

ISRAEL DENIES ARMENIAN GENOCIDE DUE TO FRIENDSHIP WITH TURKEY


Member of the Knesset Josi Saridi published an article titled “Israel among Holocaust Deniers”, where he condemned Israel’s’ position on the Armenian Genocide. The author holds the opinion that the position of official Tel-Aviv is conditioned by friendly relations with Turkey, which denies the Genocide to avoid the responsibility. The second reason, according to the author, is that the acknowledgement of another Genocide will diminish the role of the Jewish Holocaust. “The Israeli Foreign Ministry is afraid of its own shadow thus discrediting us and becoming an associate of the world concealment of the Armenian Genocide”, Mr. Saridi writes.

Kaynak: http://www.panarmenian.net/news/eng/separate.php?id=12867&task=world&cat_id=2

EUROPEAN UNION WILL INCREASE EFFORTS FOR SETTLEMENT OF NAGORNO KARABAKH CONFLICT


On April 18, has taken place the sixth session of the European Union-Parliament of Azerbaijan Cooperation Committee. Opening the session, the co-chairman of Committee, chairman of standing committee of Milli Majlis on human rights Sirus Tebrizli has told that from the point of view of development of links between Azerbaijan and the European Union and integration of the country into Europe and other similar actions are of great importance. Development of democracy in Azerbaijan, protection of the rights and freedom of the person, successful results of carried out reforms raise hopes that the country in the future will become a member of the European Union.

Kaynak: http://www.azertag.com/en/index.shtml?language=english&catid=&news_year=&news_month=&news_day=&newsid=106743&themes_viewing=&themes_page=&themeid=&news_page

 

Bu haber toplam 1185 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
    Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Türkiye Yazarlar Birliği | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Sitede yayınlanan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir.
Tel : 0312 232 05 71 - 72 | Faks : 0312 232 05 71-72 | Haber Scripti: CM Bilişim