Ermeniler´i Kendi Kitapları Yalanlıyor

Ermeniler´i Kendi Kitapları Yalanlıyor
Ermeni Dili ve Edebiyatı uzmanı Doç. Dr. Birsen Karaca, Ermeni edebiyat eserlerinde, sözde soykırım iddialarının, kendi kalemlerinden yalanlandığını belirtirken.. Ermeni Dili ve Edebiyatı uzmanı Doç. Dr.
Karaca, “Ermenice'yi bu sebeplerle öğrenmem kolay olmadı. Fakat bu süreçte öğrendim ki, Ermeni edebiyatı, Türkiye'ye karşı kamuoyu oluşturmak için, dolaylı olarak kullanılıyor dedi. Karaca, “Osmanlı Devleti'nin farkına varmadığı bir olay var, sadece silahlı değil, hem psikolojik hem de kültürel savaş açılmış. Biz sadece bunun askeri bölümüyle uğraşmışız. Bugün o kültürel ve psikolojik savaşın etkileri sürüyorî görüşünü dile getirdi. Elindeki bazı kitaplardan örnekler vererek sözde soykırım iddialarının gerçek dışılığını, Ermenilerin, hiç de anlattıkları kadar 'masum' bir hayat seyrinde yaşamadıklarını belirten Karaca, “Birçok eylemin planlı olarak gerçekleştirildiği ortada" dedi. Karaca, Vaspurakanlılar Birliği tarafından Van Vapurakan'ın Efsanevi Çarpışması adlı, 1915'te yaşananları toplayan 1990'da basılan anı kitabında yer alan bazı bölümlere dikkat çekti. Bu bölümlerde, Ermenilerin Osmanlılar'ı 'düşman' olarak gördüğünü, Ermeni Gönüllü Birlikleri'nin çalışmalarını, isyancıların Türk insanına karşı beslediği hasmane tutumları aktardı. İşte Karaca'nın çevirisini yaptığı, Ermenice kitaptan bazı bölümler: '...Yoldaşlar, diyordu Grigor.'Yüzlerce yıllık düşmanımızla son hesabımızı göreceğimiz an geldi. Yıllardır süren devrimci eğitimin, ölmek ya da özgür yaşamak, diyerek verdiği sarsılmaz inanç coşturuyor bizi.
Bizden kıyaslanamayacak kadar güçlü düşmanımız, karşımızda duruyor, ama sahip olduğumuz o inanç, düşmanın sayısını küçültüyor. Evet, ölüm bize lütuftur ve unutmayınız ki, düşman bu gücü hesaplıyor. Yoksa çoktan bize saldırmıştı. Demek ki, bu savaşın bizim için bir parolası olmalı: Kendi mevzilerimizde ölmek. Kahramanca savaşmalıyız ve ölümümüzü düşmana dar getirmeliyiz' '...Gençler, yükümlülüklerine yerine getirmek için cesaretlenerek gittiler. Söylemek gerekir ki savaşın başından sonuna kadar yaptığı yemine sadık her bir grup başkanı ve asker, savaşı tereddütsüz kabul etti, ruhsal coşkuya kapıldı, kıvrak zekasının, acarlığının ve cesaretinin gerçek kaynağını açtı, özgün savaş metodları geliştirdi. Savunma ve iletişim için dahiyane yöntemler buldu, düşman mevzilerini yıkmak veya yakmak ve düşmanı görülmedik şekilde bozguna uğratmak için de buluşlar yaptı, direndi, saldırdı, vurdu, istila etti ve her bir işi tamamladıktan sonra Karargah'a rapor etti, durumu bilmek ve bölge yöneticilerinin veya grup başkanlarının taleplerini karşılamak için, Askeri Teşkilat'a bir kişi bırakarak. Sonunda 7 Nisan'da ilkbaharın sevimli sabahı Aygestan'ın (Van'ın) üzerine açtı. Salı günüydü. O gün savaşın başlayacağını herkes hissediyordu, sanki gün bir öncü haberciydi..' '...

Ermeni Gönüllü Birlikleri'nden de ne bir haber, ne de umut vardı. İlçede nelerin olup bittiğini bile bilmiyorduk. Hatta şehir içiyle bile bağlantımız yoktu.' 'Aygestan (Van) mevzilerdeydi artık. Ermeni savaşçılarının kendilerinden geçerek ulaştıkları çılgınlıklarını ve çarpışma anındaki enerjilerini görmek güzeldi. (Ermeni savaşçıları) amaçlarına ulaşmışlardı: silah, savaş ve düşman. Yıllardan beri bunların özlemiyle yanıyorlardı ve bugün üçüne birden sahip oldular.'

TERÖRİSTLER KAHRAMAN OLMUŞ!

Ermeni tarihini kimlerin yazdığını da araştıran Karaca, bazı ilginç veriler çıktığını belirterek, “Kahraman denilen şahıslar, sıradan Ermeniler değil, o günlerde Ermeniler'in teröristleriî dedi. Ermeni tarihini yazan Ermeniler'den sadece birinin hayatını anlatan Karaca, “Ben bu kişinin adını vermek istemiyorum, sonra 'kahraman' diye anılacak. Ancak size, Ermeni kaynaklarından bu kişinin nasıl tanımlandığını söyleyeyim: 'Taşnaklı silahlı eylemci. Taşnaklar'ın 1921 yılındaki Şubat ayaklanmasının hararetli organizatörlerindendir. 1921 Haziran-Temmuz aylarında yurt dışına kaçtı, Sovyet karşıtı savaşa devam etti. İkinci Dünya Savaşı sırasında, Alman Faşistler'le işbirliği yaptı, Berlin'de kurulan Ermeni Milli Kurulu'nun üyesi oldu, 1944'te tutuklandı ve Sovyet Mahkemesi'ne teslim edildi. Cezası Sibirya'ya sürgün edilmek.' İşte bu kişi Alman Faşistler'le işbirliği yapan kişi ve soykırım yapıldığını iddia eden kişi diye konuştu.

ANSİKLOPEDİLERİNDE BİLE 'İSYAN' VAR

Ermeniler'in, Fransız Devrimi'nin benzerini, Osmanlı İmparatorluğu üzerinde yapmak istediklerini ancak bunun mümkün olmadığını anlatan Karaca, Fransız Devrimi'ni yapanların aydın olduğunu, Ermeniler'in büyük bir kısmının ise o dönemde, ilkokulu dahi bitirememiş kişiler olduğunu kaydetti. Karaca, Ermeniler'in, edebi eserlerinde, ansiklopedilerinde bile “psikolojik savaşî yürüttüklerine dikkat çekti ve “Ansiklopedilerinde bile, 'isyan ediyorduk' ifadeleri varî dedi.

ARŞİVLERİNİ AÇMIYORLAR, GERÇEKLERDEN KORKUYORLAR

Karaca, “Türkiye, soykırım iddiasında olanlara tüm arşivlerini açtı ama Ermeniler kendi arşivlerini neden açmıyor?î sorusu üzerine de “Ermeniler arşivlerini açmıyor, çünkü gerçekler ortaya çıkacak. Gerçeklerden korkuyorlar. Gerçekler, bizi doğruluyor. Siyasi, legal ya da illegal kuruluşların hepsinin kendilerine ait arşivleri var. Hatta bazılarında Taşnak Partisi'ne lider olarak gösterilen şahısların kendi komutası altındaki isyancıların kaydıyla ilgili bilgiler var. Yolsuzluk olduğunda bunları sorguya çekiyorlar. Tutanakları var. Hangisini gördük bunların? Hiçbirini! Bunların bir kısmına, incelemelerim sırasında rastladım. Soykırım amacı taşıyanların Türkler değil, Ermeniler olduğu ortaya çıkacak. Kapalı kapıların arkasında neler olduğu ortaya çıkacakî dedi.
Bu haber toplam 779 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
    Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Türkiye Yazarlar Birliği | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0312 232 05 71 - 72 | Faks : 0312 232 05 71-72 | Haber Scripti: CM Bilişim