• İstanbul 19 °C
  • Ankara 15 °C

Günahın Rengi

Günahın Rengi
Ahmed Günbay Yıldız\'ın yeni kitabı çıktı. Günahın Rengi Ahmed Günbay Yıldız Timaş Yayınları; İstanbul, 2005, 1. Baskı, 13.5X19.5 cm, 272 sayfa, Türkçe, Avrupa İthal Kâğıt.

'Günahın Rengi' Ahmed Günbay Yıldız'ın son romanının adı. Kitabını, bir anlık arzuya, ihtirasa ve intikam duygusuna acımasızca kurban edilen bir aşkın etrafında kurgulayan yazar, eserinde aslında toplumdaki ahlâkî çöküşü, eğitimsizliği, kutsal değerlerimize yeterince ehemmiyet vermeyişimizi eleştiriyor. Roman bu bakımdan okuyucuyu silkeliyor ve iç muhasebeye davet ediyor.

Romanın başkahramanı Hasret, ahlâk, iffet, iman, masumiyet timsali. Tüm genç kızlara örnek olacak hasletlere sahip olan Hasret, romanda, tahammül edilmesi güç acılara göğüs germek, manevî yükleri sırtlamak zorunda kalıyor. Tevekkül ve sabırla gönlündeki yarayı tedavi edemese de ayakta kalmayı başarıyor. Romanın bir başka kahramanı Armağan, işlenen günahın kavurduğu masumlardan biri sadece. Çocukluk yıllarından büyüyüp bir yetişkin olana kadar bu günahın bedelini horlanarak, küçümsenerek, hakaret işiterek çok ağır ödeyenlerden. Tek bir kıvılcımdan çıkıp hızla büyüyen ve etrafında ne varsa yakıp, yıkıp yok eden koca bir yangın gibi, düşüncesizce işlenen tek bir günahın, nasıl nesillere sirayet ettiğini, hayatları mahvettiğini anlatıyor Günahın Rengi. Romanında daha pek çok toplumsal yaraya değinen Ahmed Günbay Yıldız, Adem Bey ve oğullarıyla ebeveyn - evlât ilişkisini sorguluyor, problemli yanlarına dikkat çekiyor. Okuyucuya her evlâdın anne ve babasına karşı olan vefa borcunu hatırlatıyor.

Ahmed Günbay Yıldız alıştığımız kendine has üslubuyla kaleme aldığı Günahın Rengi'ni şu satırlarla nihayetlendiriyor ve âdeta okuyucusuna sesleniyor: 'Evlâtlarınıza iyi bir gelecek bırakabilmek için hazırlık yapın sizler de. Nöbeti devrederken borçlu olmayın onlara. Hazan istemeseniz de hüznü beraberinde getirir. Sakın unutmayın bu mısraları, hatta çerçeveletip gözünüzün önüne asın ve okuyun sık sık: Gül ağacı demiş tomurcuğuna: Yarın rayihanı yel alır gider. Annesi demiş ki yavrucağına: Bütün emeklerim el alıp gider.

Geleceğin dünyasına da bu mısralarımla selâm olsun.'

GÜNAHIN RENGİ
1.BASKI 50.000 ADET

“Nişanlıydı... Son günlerde yaşadıkları inanılmazdı... İki katlı ahşap binanın alt katındaki geniş salonda, nişanlısının annesi ve babası vardı. Aslında deliler gibi âşıktı nişanlısına... Bir yandan, buhranlar içindeki düşüncesiyle boğuşuyor bir yandan da hayallerini nişan takılmadan önceki günlerine dönebilmek için zorluyordu… Odasına çekilmiş ve kapısını üzerine kilitlemişti. Misafirlerin yanına inmesi gerektiğini biliyordu aslında; fakat inmiyordu her nedense... Kafasının içinde hapsettiği ve dışarıya sızmasına asla izin vermediği sıkıntıların kıskacında sıkışıp kalmıştı. Yasin’i seviyordu hâlâ... Duygularındaki yoğunluk, sevdasının belgesi gibiydi. Bütün bunlara rağmen, evlerine düğün gününü kararlaştırmak için gelenlerin yanlarına inmeyişi, diğer yandan parmağındaki nişan yüzüğünü yorgun uğraşlarla bir an önce çıkarmak için acele edişi, inanılmazdı... Nihayet parmağındaki yüzüğü çıkardı. Avucunun içine aldığı yüzüğü seyrederken içli bir soluk tazeledi. Sıra kulağındaki küpelerle kolundaki bileziklerdeydi...”

AŞKA UYANMAK, Ahmed Günbay Yıldız
AZAT KUŞLARI, Ahmed Günbay Yıldız
BENİM ÇİÇEKLERİM ATEŞTE AÇAR, Ahmed Günbay Yıldız
BİR DÜNYA YIKILDI, Ahmed Günbay Yıldız
BOŞLUK, Ahmed Günbay Yıldız
ÇİÇEKLER SUSAYINCA, Ahmed Günbay Yıldız
DALLAR MEYVEYE DURDU, Ahmed Günbay Yıldız
FİGAN, Ahmed Günbay Yıldız
GÖNÜL YARASI, Ahmed Günbay Yıldız
MAVİ GÖZYAŞI, Ahmed Günbay Yıldız
SAHİBİNİ ARAYAN MEKTUPLAR, Ahmed Günbay Yıldız S
EVDALAR SÖZDE KALDI, Ahmed Günbay Yıldız
SİTEM, Ahmed Günbay Yıldız
SİYAH GÜLLER, Ahmed Günbay Yıldız
SOKAĞA AÇILAN KAPI, Ahmed Günbay Yıldız
SULAR DURULURSA, Ahmed Günbay Yıldız
ÜÇ DENİZ ÖTESİ, Ahmed Günbay Yıldız
ÜLKEMİN AÇMAYAN ÇİÇEKLERİ, Ahmed Günbay Yıldız
YANIK BUĞDAYLAR, Ahmed Günbay Yıldız
AYNADA BATAN GÜNEŞ, Ahmed Günbay Yıldız
AFEDERSİN HAYAT, Ahmed Günbay Yıldız
AL YÜREĞİM SENİN OLSUN, Ahmed Günbay Yıldız
BAHÇEMDE HAZAN, Ahmed Günbay Yıldız
GÜN SOLAR AKŞAMIN MATEMİNDEN, Ahmed Günbay Yıldız
GURBETİ BEN YAŞADIM, Ahmed Günbay Yıldız
EKİNLER YEŞERDİKÇE, Ahmed Günbay Yıldız
GÜNEŞE MATEM DÜŞTÜ, Ahmed Günbay Yıldız
HAYATA DAİR NOTLAR, Ahmed Günbay Yıldız
HÜLYALAR HÜZÜN AÇTI, Ahmed Günbay Yıldız
LEYL IŞIKLARI, Ahmed Günbay Yıldız GELİRİM, Ahmed Günbay Yıldız
YÜREKTE BÜYÜMEK, Ahmed Günbay Yıldız
GÜNAHIN RENGİ, Ahmed Günbay Yıldız

 

Bu haber toplam 2808 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
    Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Türkiye Yazarlar Birliği | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0312 232 05 71 - 72 | Faks : 0312 232 05 71-72 | Haber Scripti: CM Bilişim