tyb_sozluk

Duyuru

Yazdır PDF
DSCF5931
25 Ağustos 2014 Pazartesi günü Eski Diyarbakır Milletvekili Ömer Vehbi Hatipoğlu, İlahiyatçı Nihat Hatipoğlu, Eski TYB Başkan Yardımcısı ve bir dönem de TYB Ankara Şube Başkanlığı da yapmış olan Mehmet Akif Işık TYB Vakfı başkanı D. Mehmet Doğan'ı ziyaret ettiler. Ziyaret sırasında TYB Genel Başkan Yardımcısı Ferhat Koç ve Eski Urfa Belediye Başkanı İbrahim Halil Çelik de bulundular. 
 
Yazdır PDF
duyuru2

2014-2015 Dönemi Mesnevî okumaları 15. yılında 1 Eylül 2014 Pazartesi günü saat 18.30’da Türkiye Yazarlar Birliği Genel Merkezi’nde (Sümer 1. Sokak 11/5 Kızılay/ANKARA) başlayacaktır.

Mesnevî okumalarına A. Gölpınarlı’nın Mesnevi Tercemesi ve Şerhi’ne göre 6. defter/cilt 129. beyitle (Genelde 20.873. beyit), Akçağ Yayınları’nın Farsça ve Türkçe Mesnevi baskılarına göre 6. defter/cilt 129. beyitle (Genelde 20.823. beyit) devam edilecektir.

Bir önceki dönem okumaları Dr. Halil İbrahim Sarıoğlu, Prof. Dr. Mustafa Aşkar, Prof. Dr. Hicabi Kırlangıç, Prof. Dr. Adnan Karaismailoğlu ve Doç. Dr. Zülfikar Güngör tarafından sürdürüldü. 15. yılın ilk Mesnevi-yi Şerif okuması Adnan Karaismailoğlu tarafından gerçekleştirilecektir. Okumalar herkese açıktır, devam zorunluluğu söz konusu değildir. Birlik ve beraberlik niyazıyla duyurulur.

 
Yazdır PDF

Prof.Dr_.Bilge-SeyidoluProf. Dr. Bilge Seydioğlu 10 Ağustos Pazar günü vefat etti. Cenazesi 12.08.2014 tarihinde öğle namazından sonra kaldırıldı. Kendisine Allah'tan rahmet, yakınlarına ve sevenlerine başsağlığı diliyoruz. 


Kısa Özgeçmiş:

Seydioğlu 13 Mart 1941 yılında Afganistan'ın Kabil şehrinde doğdu. 1964’te İstanbul Üniversitesi EdebiyatFakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünden mezun oldu. 29 Eylül 1965 tarihinde AtatürkÜniversitesi Edebiyat Fakültesi TürkDili ve Edebiyatı Bölümünde Halk Edebiyatıasistanı olarak göreve başladı.Prof. Dr. Mehmet Kaplan yönetimindehazırladığı “Erzurum Halk MasallarıÜzerine Araştırmalar” başlıklı doktoratezini 26 Haziran1971’de tamamlayarakİstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesinde“edebiyat doktoru” unvanını aldı.1971-1979 yılları arasında doktor asistanolarak göreve devam eden Seyidoğlu,1972-1974 yılları arasında AmerikaBirleşik Devletleri’ndeki Michigan StateÜniversitesi’nde Mukayeseli Mit Araştırması Araştırmasıçalışmaları yaptı, Mukayeseli Folklorve Edebiyat derslerine devam etti.1974 yılında Atatürk ÜniversitesiEdebiyat Fakültesi’ndeki görevine döndü.Erzurum’da Belli Yerlerle İlgili EfsanelerÜzerine Bir İnceleme konulu tezinihazırlayarak 4 Temmuz 1979’da doçentunvanını aldı. Mitoloji Üzerine Araştırmalar adlıtakdim tezi ile 3 Nisan 1989 tarihindeprofesörlüğe yükseltildi. 

1996 yılında Folklor Araştırmaları Kurumu Türk Folkloruna Hizmet Ödülünü aldı. 

Kitaplarından seçmeler:

1. Erzurum Halk Masalları ÜzerindeAraştırmalar-Metinler ve Açıklamalar,Ankara 1975; II. Baskı, ErzurumMasalları, İstanbul 1999.

2. Erzurum Efsaneleri (Erzurum’daBelli Yerlere Bağlı Olarak Derlenmiş EfsanelerÜzerinde Bir İnceleme), Ankara1985; II. Baskı, Erzurum Efsaneleri, İstanbul1997; III. Baskı, İstanbul 2005.

3. Mitoloji Üzerinde Araştırmalar,Erzurum 1988; I. Baskı, Mitoloji Metinler-Tahliller, Kayseri 1995; II. Baskı, MitolojiÜzerine Araştırmalar Metinler veTahliller, İstanbul 2002.

4. Güçlükten Kolaylığa KederdenSevince (Orhan Yavuz ile birlikte), Ankara1990.

Özgeçmiş için kaynak: http://www.millifolklor.com/tr/sayfalar/84/01_.pdf

 
Yazdır PDF
duyuru2

Türkiye Yazarlar Birliği’nin, Cumhurbaşkanlığı seçimi ile ilgili değerlendirmesi ve halk oyu ile seçilen ilk Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı tebrik mesajı

 

Cumhurun seçimi, milletin zaferi!

 

Türkiye, bir merhaleyi daha başarıyla geçti, cumhur doğrudan başkanını seçti. Kazanan öncelikle Türkiye’dir.

Halkımız büyük bir basiretle ve olgunlukla hareket etti, oylar bu olgunluğa uygun şekilde dağıldı. Elbette seçimin bir kazananı var ve artık o cumhurbaşkanı. Fakat siyasî hayatımız açısından, bu seçimin hiçbir katılanı kaybetmedi, kazandı. Sağlıklı bir siyasi gelecek için bu seçim önümüzü aydınlattı.

Muhalefet partileri ittifak yapıp aday çıkardılar ve yüzde kırka yakın oy aldılar. Herbiri bir aday çıkarsa idi, en yüksek oy yüzde yirmilerde kalırdı. Şimdi, bu başlangıç, siyasetsizlik yerine siyasetin esas alınacağı bir dönemin başlangıcı olarak okunmalıdır. “Ben istediğim adayı koyarım, fikrimi, ideolojimi dayatırım” demenin zamanı geçmiştir. Türkiye zeminini bilerek, halkın taleplerini gözeterek siyaset yapma yönünde güçlü birbaşlangıçtır bu.

Başka bir parti de Türkiye zeminine oturma yönünde bir hamle yaptı ve oylarını artırdı. Türkiye bu anlamda da yeni bir döneme girmiştir.

Bu sonucun oluşmasında rolü olan bütün tarafları, başta milletimiz olmak üzere canü gönülden tebrik ediyoruz. Son seçim birliğimizin, bütünlüğümüzün görünürleştiği bir seçim olmuştur. Seçimin ikinci ve üçüncü sırada oy alan adaylarını da kutluyoruz. Onların olmadığı bir seçim, eksik olurdu.

Ve nihayet, yeni Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ı tebrik ediyor, yeni görevinde başarılar diliyoruz.


Türkiye Yazarlar Birliği Yönetim Kurulu ve Türkiye Yazarlar Birliği Vakfı Mütevelli Heyeti 

 
Yazdır PDF
duyuru2

Terörle özdeşleşmiş Siyonist rejimin on yıllardır Müslüman Filistin halkına yaptığı zulüm ve insanlık dışı muamele, bu yıl, özellikle mübarek Ramazan ayında ayrı bir safhaya ulaşmış, bütün dünyada izan sahipleri arasında büyük infiale yol açmıştır. Buna mukabil, İslam dünyasında hükümet aygıtlarını ellerinde bulunduran yöneticilerin kahir ekseriyeti büyük bir suskunluk  içerisinde hamakatle olayları seyretmeye devam etmektedir. Müslüman yürekleri en fazla dağlayan da zaten bu rezilane suskunluktur.

Öte yandan İslam dünyasının pek çok coğrafyasında da Müslüman kanının fütursuzca akıtılışı sürmektedir. Ne yazık ki Müslüman kanı akıtanların çoğunluğu, kendini Müslüman addeden zalimlerdir.

Bu yaşananlar ve daha önce yaşadıklarımız, Müslümanların birlik şuuruyla hareket etmeye ne denli acil ihtiyaç içinde bulunduğunu ızdırap verici bir şekilde gözler önüne sermektedir.

Bu itibarla Müslümanlar, bu Ramazan ikliminin getirdiği hassasiyetle tali ihtilafları bir yana bırakarak birliğe yönelmeli, vurdum duymaz, gafil ve cahil yöneticilerini İslam dairesi içerisinde ikaz etmeli, onları Müslümanca davranmaya davet etmelidirler. Müslümanların toparlanışı ancak bu sayede mümkün olacaktır. Biz birlik olduktan sonra İsrail ve hamilerinin izmihlale uğramaları işten bile olmayacaktır.

Bu duygularla, Ramazan-ı şerifin bu son Cuma'sında bütün İslam âlemini şuura, şecaate ve birliğe çağırıyor, dünyada zulme maruz kalan Müslümanların bir an önce huzur ve rahata ermeleri için Rabbimize yakarıyoruz.

Müslümanlara zulmetmeyi görev bilenleri ve bunların koruyucularını, özellikle Siyonist  İsrail terörünü nefretle telin ediyor, zalimleri Rabbimizin Kahhar sıfatına havale ediyoruz. Bu zulüm karşısında susanları akletmeye ve cesarete davet ediyoruz.

Vesselam.

 

Türkiye Yazarlar Birliği

 
Yazdır PDF

tarihiromankapak17-9 Kasım 2013 Tarihleri arasında Dolmabahçe Sarayında gerçekleştirilen ve Türkiye Yazarlar Birliği, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve TBMM Milli Saraylar, Müzecilik ve Tanııtm Başkanlığı'nın ortaklığı ile yapılan II. Milletlerarası Tarihî Roman ve Romanda Tarih Sempozyumu'nun bildiriler kitabı yayınlandı.

Yurtdışından Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan, Gürcistan, Türkmenistan ve İrlanda'dan katılımcıların olduğu ve 30'un üzerinde sunumun gerçekleştirildiği sempozyumda, katılımcıların sunduğu bildiriler kitaplaştırıldı. 

Sempozyum boyunca “Romancı, tarih malzemesini yeniden üretim sürecine tabi tutarken nelere dikkat etmelidir?” , “Tarihî malzeme üzerinde sınırsız bir müdahale hakkına sahip midir?”, “Tarihe edebiyat aracılığıyla yeni bir bakış açısı ve derinlik getirmenin ne gibi olumlu ve olumsuz yönleri vardır?”, “Tarihî malzemenin edebî malzemeye veya senaryoya dönüştürülmesinde ne gibi sorunlarla karşılaşılmaktadır?”, “Tarih eğitiminde tarihî romanın rolü var mıdır?”, “Tarih bilinci ve millî ruhun oluşturulmasında tarih bilgisinin edebiyat ve sanat vasıtasıyla verilmesinin önemi ve yöntemleri nelerdir? “ gibi sorularına cevap aranmıştı. 

Tarihî Roman ve Romanda Tarih Sempozyumu bildiriler kitabı son yıllarda gündemde yer bulan tarih ve roman ilişkisine dair önemli bilgileri ihtiva ediyor. 

 

 

Sayfa 1 / 76

<< Başlangıç < Önceki 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Sonraki > Son >>
Buradasınız:   AnasayfaHaberlerDuyurular
| + -
kbilgiler
i_bilgileri