tyb_sozluk

Duyuru

Yazdır PDF
duyuru2

Terörle özdeşleşmiş Siyonist rejimin on yıllardır Müslüman Filistin halkına yaptığı zulüm ve insanlık dışı muamele, bu yıl, özellikle mübarek Ramazan ayında ayrı bir safhaya ulaşmış, bütün dünyada izan sahipleri arasında büyük infiale yol açmıştır. Buna mukabil, İslam dünyasında hükümet aygıtlarını ellerinde bulunduran yöneticilerin kahir ekseriyeti büyük bir suskunluk  içerisinde hamakatle olayları seyretmeye devam etmektedir. Müslüman yürekleri en fazla dağlayan da zaten bu rezilane suskunluktur.

Öte yandan İslam dünyasının pek çok coğrafyasında da Müslüman kanının fütursuzca akıtılışı sürmektedir. Ne yazık ki Müslüman kanı akıtanların çoğunluğu, kendini Müslüman addeden zalimlerdir.

Bu yaşananlar ve daha önce yaşadıklarımız, Müslümanların birlik şuuruyla hareket etmeye ne denli acil ihtiyaç içinde bulunduğunu ızdırap verici bir şekilde gözler önüne sermektedir.

Bu itibarla Müslümanlar, bu Ramazan ikliminin getirdiği hassasiyetle tali ihtilafları bir yana bırakarak birliğe yönelmeli, vurdum duymaz, gafil ve cahil yöneticilerini İslam dairesi içerisinde ikaz etmeli, onları Müslümanca davranmaya davet etmelidirler. Müslümanların toparlanışı ancak bu sayede mümkün olacaktır. Biz birlik olduktan sonra İsrail ve hamilerinin izmihlale uğramaları işten bile olmayacaktır.

Bu duygularla, Ramazan-ı şerifin bu son Cuma'sında bütün İslam âlemini şuura, şecaate ve birliğe çağırıyor, dünyada zulme maruz kalan Müslümanların bir an önce huzur ve rahata ermeleri için Rabbimize yakarıyoruz.

Müslümanlara zulmetmeyi görev bilenleri ve bunların koruyucularını, özellikle Siyonist  İsrail terörünü nefretle telin ediyor, zalimleri Rabbimizin Kahhar sıfatına havale ediyoruz. Bu zulüm karşısında susanları akletmeye ve cesarete davet ediyoruz.

Vesselam.

 

Türkiye Yazarlar Birliği

 
Yazdır PDF

tarihiromankapak17-9 Kasım 2013 Tarihleri arasında Dolmabahçe Sarayında gerçekleştirilen ve Türkiye Yazarlar Birliği, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve TBMM Milli Saraylar, Müzecilik ve Tanııtm Başkanlığı'nın ortaklığı ile yapılan II. Milletlerarası Tarihî Roman ve Romanda Tarih Sempozyumu'nun bildiriler kitabı yayınlandı.

Yurtdışından Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan, Gürcistan, Türkmenistan ve İrlanda'dan katılımcıların olduğu ve 30'un üzerinde sunumun gerçekleştirildiği sempozyumda, katılımcıların sunduğu bildiriler kitaplaştırıldı. 

Sempozyum boyunca “Romancı, tarih malzemesini yeniden üretim sürecine tabi tutarken nelere dikkat etmelidir?” , “Tarihî malzeme üzerinde sınırsız bir müdahale hakkına sahip midir?”, “Tarihe edebiyat aracılığıyla yeni bir bakış açısı ve derinlik getirmenin ne gibi olumlu ve olumsuz yönleri vardır?”, “Tarihî malzemenin edebî malzemeye veya senaryoya dönüştürülmesinde ne gibi sorunlarla karşılaşılmaktadır?”, “Tarih eğitiminde tarihî romanın rolü var mıdır?”, “Tarih bilinci ve millî ruhun oluşturulmasında tarih bilgisinin edebiyat ve sanat vasıtasıyla verilmesinin önemi ve yöntemleri nelerdir? “ gibi sorularına cevap aranmıştı. 

Tarihî Roman ve Romanda Tarih Sempozyumu bildiriler kitabı son yıllarda gündemde yer bulan tarih ve roman ilişkisine dair önemli bilgileri ihtiva ediyor. 

 

 
Yazdır PDF
duyuru2

Hitleri haksız çıkarmanın İsrail’in başarabileceği bir iş olmadığı bir daha anlaşılmıştır!

Bu çağrının muhatabı ancak kalbi, vicdanı, hissi olan insanlık olabilir. Kurumlaşmış yapılar, devletler İsrail karşısında acizdir. Onlardan talepte bulunmak, bu raddede boşa kürek çekmektir.

Bu yüzden çağrımız doğrudan insanlığadır, insanlığın vicdanınadır, Sonuçlarını hemen vermese de. Bu insanlık dışı tavra karşı insanlık biriktirmekten başka çaremiz yoktur.

İsrail’in saldırılar insan katliamını aşmış, insanlık katliamına dönüşmüştür. İnsanlığın öldürülmesine en şiddetli itiraz kalem sahiplerinden, yazarlardan gelmelidir.

“O çocuklar büyüyünce nasıl olsa terörist olacaklar öyleyse öldür!” diyenlerin Nazilerin uygulamalarını jenosit veya holokost olarak nitelemeye hakları yoktur.

En önce Türkiye, Siyonist dayatması bu kavramları tanımdığını ilan etmelidir.

 
Yazdır PDF

IMG_20140714_204637Türkiye Yazarlar Birliği’nin on yıldan beri sürdürdüğü “herfene” tarzı iftar kalabalık bir katılımla yapıldı.

TYB bu yıl da geleneği bozmadı, yazarlar herfenede buluştu. 14 Temmuz Pazartesi akşamı  gerçekleştirilen iftara ilgi büyük oldu. Herfene iftarına çok sayıda misafir katıldı.

Lüks otel ve lokantalarda iftar yerine mütevazı ve iftarın mana ve ruhuna uygun katılımcı bir örnek olarak  düzenlenen herfene iftarına katılım her geçen yıl artıyor.

Herfene nedir?

Başta Erzurum olmak üzere muhtelif Anadolu şehirlerinde sürdürülen geleneğe göre düzenlenen bir ziyafet tarzı. Yemeğe katılanlar kendi yiyeceklerini berberlerinde getiriyorlar. Ortaklaşa yeniliyor ve içiliyor.

14 Temmuz  iftarı, TYB’nin Sümer 1 Sokağında bulunan Genel Merkez Binasının bahçesinde gerçekleştirildi. 40’a yakın katılımın olduğu iftarda yöresel yemeklerin yanında değişik tatlı ve içecekler de vardı.

TYB’nin herfenesine TYB Yönetimi yanında değişik çevrelerden  TYB dostları da katıldılar.

 
Yazdır PDF
nesillerinmirasikapak1

Türkiye Kültür ve Sanat yıllıklarında 30 yıl içinde yayınlanan konuşmalardan derlenen Nesillerin Mirası Yazar Yayınları'ndan çıktı!


Yaşıyor ve birtakım tecrübeler ediniyoruz. Kendi hayatımız ve tecrübelerimizle sınırlı bir görüş ufku demek bu. Bu ufku, başka yaşamış ve görüp geçirmiş kişilerin ufuklarıyla genişletebiliriz. Böylece günümüzden önceki zamanlara ta geçen asra kadar giden bir hayat ve tecrübe birikimine varis olabiliriz. Hem de kendi yaşamadığımız, yaşayamayacağımız olayları öğrenir, yaşayanların tecrübelerinden hisse kapabiliriz.

Mehmet Kaplan, İsa Yusuf Alptekin, Emel Esin, Cemil Meriç, Semiha Ayverdi, Ali Ulvi Kurucu, Zeki Faik İzer, Sait Çekmegil, Ali Haydar Öztürk, Ömer Asım Aksoy, M. Asım Köksal, Orhan Düzgüneş, Şükrü Elçin, İsmail Ercüment Kuran, Şevket Beysanoğlu, Necati Öner ve Sülayman Hayri Bolay… Eser ortaya koymuş, tesir hâsıl etmiş 17 şahsiyet gözlerimizin önünden resmî geçit yapıyor. İçlerinde 19. yüzyılda doğmuş olanlar da var.

Türkiye Kültür ve Sanat yıllıklarında 30 yıl içinde yayınlanan konuşmalardan derlenen Nesillerin Mirası, konuşanların kişiliği ve konuştukları konularla ilgi çekici bir kitap.

 
Yazdır PDF

duyuru2Türkiye Yazarlar Birliği'nde 15 yıldır devam eden Mesnevi Okumaları'na yaz dönemine girilmesi dolayısıyla ara verilmiştir. 

Derslerin yeni dönemde başlama tarihi 1 Eylül Pazartesi olarak belirlenmiştir. 

Bilgi için: 0312 232 05 71 

 

Sayfa 1 / 75

<< Başlangıç < Önceki 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Sonraki > Son >>
Buradasınız:   AnasayfaHaberlerDuyurular
| + -
kbilgiler
i_bilgileri