tyb_sozluk

Duyuru

Yazdır PDF

DSC06100Türkiye Yazarlar Birliği'nin 6. Şubeler buluşması İzmir'de yapıldı. Toplantı Yazarlar Birliği Genel Merkezinden ve 12 şubesinden yöneticilerin katılımları ile gerçekleşti ve toplantıda geçen yılın muhasebesi yapıldı, önümüzdeki yıllarda yapılacak olan çalışmalar masaya yatırıldı.

Divan Başkanlığına İbrahim Ulvi Yavuz, kâtip üyeliklere Mehmet Yaşar ve Demir kurt Yılmaz’ın seçilmesiyle başlayan toplantıda ilk konuşmayı ev sahibi Harun Özdemir yaptı. TYB İzmir şube başkanı Harun Özdemir yaptığı açılış konuşmasında İzmir’de şube açmanın zorluklarını anlatarak “Biz İzmirliler olarak hamdolsun bu zorluğu aşarak şubemizi dört yılda hayata geçirdik” dedi. İzmir Başkanı Özdemir bu yıl başlattıkları çalışmaları ise; Akraba topluluklarından İzmir’e lisans ve doktora eğitimi için gelen öğrenciler yönelik kültür,  sanat, edebiyat seminerleri; Engellilere işaret dili eğitimi ve Cumartesi seminerleri olarak özetledi.

 
Yazdır PDF

KAPAKSON_HALI_-1Türkiye Kültür ve Sanat Yılığı 31 Yaşında 

1984 yılından bu yana hazırlandığımız yıllıklar kültür ve sanat başta olmak üzere siyaset, ekonomi ve yayın dünyasının bir çetelesini tutuyor adeta. 

2014 Kültür ve Sanat Yıllığı da 2013 yılı içerisinde bu alanlarda meydana gelenlerin bir dökümü ve değerlendirmesi. 

TYB Genel Başkanı Prof. Dr. Hicabi Kırlangıç'ın sunuş yazısında da belirttiği gibi hazırladığımız yıllıklar sayesinde geleceğe not düşüyoruz bir nevi: "Yıllık yayımlayanlar son derece azaldıysa da yıllıkların önemi azalmadı aslında. Meseleye yeni dünyada eski dünyanın geleneğini sürdürmek diye bakmadığımızdan bu işi sürdürüyoruz. Sürdürmekle de iyi ediyoruz, çünkü yayımladığımız yıllıklar sayesinde, hep birlikte yapmakta olduğumuz tarihin daha gerçek notlarını okuyacak yarınki nesiller. Geleceğe not düşüyoruz kısacası."

Osman Özbahçe'nin yönetiminde hazırlanan 2014 Kültür ve Sanat Yıllığı'nda;

2013'ün hareketli siyasi ortamının- kendi değişiyle cumhuriyet tarihinin iktidar çatışmalarından en şiddetlilerinden birinin yaşandığı 2013 yılının- geniş değerlendirmesini Ercan Yıldırım, ekonomik boyutunu ise Prof. Dr. Murat Yülek yazdı. 

Ahmet Varol İslâm dünyasında yaşananları, Suriye, Mısır, Tunus, Libya, Irak, Yemen, Afganistan, Arakan, Bangladeş, Mali, İran, Orta Afrika, Doğu Türkistan başlıkları altında değerlendirdi. 

Doç. Dr.Salih Yılmaz 2013 yılı içerinde Türk Dünyasında yaşanan gelişmeleri ülkeler bazında tek tek kaleme aldı. 

Dinî hayatımızda yaşanan gelişmeleri Doç Dr. İhsan Toker, 2013'e damgasını vuran Gezi Parkı Eylemleri ve 17 Aralık sürecinin dini boyutu olarak ve Alevilik, Tesettür ve İlahiyat alanında gelişmeleri özetleyecek bir tasnifle ele aldı. 

Hayriye Ünal şiir dünyamızda meydna gelen gelişmeleri, 2013'de yayınlanan şiir kitaplarının, dergilerdeki şiirlerin değerlendirmesi başlıkları altında kaleme aldı ve 2013'ün dikkat çeken şiirlerinden örnekler sundu.

Necip Tosun, 2013 yılında çıkan hikaye kitapları ve dergilerde yayınlanan hikayeleri ele aldığı yazısında hikayeciliğimizin fotoğrafını çekti.

 
Yazdır PDF

duyuru2Türkiye Yazarlar Birliği'nin 6. Şubeler toplantısı İzmir'de bugün başladı. 

Yazarlar Birliği'nin 12 şubesinden katılımın gerçekleşeceği toplantıda geçen yılın muhasebesi yapılacak ve TYB İzmir şube başkanı Harun Özdemir, TYB Genel Başkanı Prof. Dr. Hicabi Kırlangıç, Şeref Başkanı D. Mehmet Doğan, Genel Mali Sekreter A. Fatih Gökdağ, Üyelerden Mahmut Erdemir ve Ankara Şube başkanı Mehmet Kurtoğlu birer konuşma yapacaklar. 

Toplantıya katılacak olanlar ise; TYB Şeref Başkanı D. Mehmet Doğan, Genel Başkan Prof. Dr. Hicabi Kırlangıç, Baş Danışman İbrahim Ulvi Yavuz, Genel Başkan Yardımcısı Ferhat Koç, Genel Mali Sekreter Fatih Gökdağ, Genel Sekreter  İbrahim Eryiğit, Genel Sekreter Yardımcısı Murat Erol, Üyelerden Mahmut Erdemir; Ankara Şubesi'nden şube başkanı Mehmet Kurtoğlu, İstanbul Şubesi'nden şube başkanı Hüseyin Öztürk, Konya Şubesi'nden şube başkanı M. Ali Köseoğlu, Bursa Şubesi'nden Deniz Kurtyılmaz, Erzurum Şubesi'nden şube başkanı Hanefi İspirli, K. Maraş Şubesi'nden şube başkanı İsmail Göktürk ve Hasan Ejderha ile Mehmet Yaşar, Trabzon Şubesi'nden şube başkanı Haydar Çoruhlu, Ş. Urfa Şubesi'nden şube başkanı Cuma Ağaç, G. Antep Şubesi'nden şube başkanı Metin Zirek ve Meltem Yılmaz, Kayseri Şubesi'nden şube başkanı Ahmet İlhan, Sakarya Şubesi'nden şube başkanı Rüstem Budak olacak. 

 
Yazdır PDF

DSCF5551Türkiye Yazarlar Birliği bünyesinde 14. yılına giren, 400’ün üzerinde mezunu bulunan Yazar Okulu – Yazarlığa Hazırlama Seminerleri’nin 20. dönemi devam ediyor. Bu derslerin önemli bir bölümünü teşkil eden yönlendirme dersleri de her hafta farklı bir konu ve konuşmacı ile sürdürülüyor. 

Bu haftaki yazar okulu yönlendirme dersinde ise Tuncer Namlı “İslâmî İlimler ve Toplum” başlıklı bir ders verdi.

Tuncer Namlı, ders süresince özellikle Türkiye’deki islâmî eğitim ve toplum üzerine görüşlerini serdetti.  Devlet ve STK’lar ve bunların yetkileri üzerine konuşan Namlı, din eğitimi konusunda bunların edinmesi gereken yetkilere yer verdi. “Bir yetki karmaşası var. Kimse kendi sınırını çizmiyor, herkes ötekinin sınırını çiziyor.” dedi.

Devletin özellikle denetler bir konumda bulunması gerektiğini düşündüğünü söyledi ve devletin veriyor olduğu din derslerinin eksiklik ve yanlışlıklarına dikkat çekerek bu görüşünü destekledi. Türkiye’de son dönemlerde seçmeli ders olarak okutulma imkânı olan Kur’an-ı Kerim ve Siyer derslerindeki sıkıntının da dersi verecek olan hocaların ve müfredatın yetersizliği olduğunu söyledi. Eğitimcinin ve müfredatın yetersizliğinin diğer alanlarda da bulunduğunu söyledi ve özellikle müfredat konusunun kronikleşmiş bir hal aldığına vurgu yaptı.

İslami ilimlerin eğitimi, bunların yayınlarındaki eksiklikler ve tavsiyeleri üzerinden konuşmasını sürdüren Namlı, öğrencilerden gelen yoğun sorular eşliğinde dersini tamamladı.

 
Yazdır PDF

IMG-20140404-WA0001Türkiye Yazarlar Birliği Vakfı Başkanı D. Mehmet Doğan, Türkiye Yazarlar Birliği Genel Başkanı Prof. Dr. Hicabi Kırlangıç ve Yönetim Kurulu üyesi Doç. Dr. Salih Yılmaz Başbakanlık Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanı Doç. Dr. Kudret Bülbül’e göreve yeni atanması dolayısıyla hayırlı olsun ziyaretinde bulundular.

Bu ziyarette YTB’nin yabancı öğrencilere yönelik vizyonu ve TYB’nin kültürel ve sosyal faaliyetleri hakkında görüş alışverişinde bulundular.

 
Yazdır PDF

duyuru2Türkiye Yazarlar Birliği’nin seçim sonuçları ile ilgili basın açıklaması:  

Türkiye demokrasi yolunda bir merhale daha aştı. Doğudan batıya bütün Türkiye büyük bir olgunlukla seçim sınavını başarıyla verdi. Halkın iradesi bir daha tecelli etti. Kazanan için olduğu kadar, kaybedenler için de bu sonuçlara saygı göstermek temel prensiptir.

Seçim mahalli idarelerle ilgili olmakla beraber, sonuçları genel seçimler kadar önemlidir. 2013 sonunda girilen türbülanstan bu seçimle çıkıldı. Bu raddeden sonra milli iradeyi küçümsemek, önemsizleştirmek kimseye bir şey kazandırmaz. Halkın sözünü dikkate almak, önümüzdeki dönemde seçimi çatışma sebebi yapmak yerine ortaya çıkan sonuçlar ışığında hareket etmek ve böylece kitlelerin tasvibini kazanmak esas alınmalıdır.

 

Sayfa 1 / 71

<< Başlangıç < Önceki 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Sonraki > Son >>
Buradasınız:   AnasayfaHaberlerDuyurular
| + -
kbilgiler
i_bilgileri