tyb_sozluk

Duyuru

Yazdır PDF

big_taim-heyetinden-baskan-aka-ziyaretÇeşitli temaslarda bulunmak üzere Türkiye’de bulunan Türk Arap İlişkileri Merkezi (TAİM) Yönetim Kurulu Üyelerinden oluşan heyet, Türkiye Yazarlar Birliği Vakfı Başkanı Mehmet Doğan’ı makamında ziyaret etti.

Ziyarette konuşan TAİM Yönetim Kurulu Başkanı Münir Said, İslam dünyasındaki yazarların sorunlar karşısında ortak hareket etmelerinin birçok sorunu çözeceğine inandığını belirtti.

TAİM öncülüğünde Müslüman aydınların buluşacağı Kuala Lumpur Platformunun kurulduğunu belirten Said, İslam ülkelerinden düşünürlerin üye olacağı platformun içinde Türkiye Yazarlar Birliği’nin de bulunmasının birliğe büyük katkı sağlayacağını ifade etti.

TYB Vakfı Başkanı Doğan’da ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, “ İslam ülkelerinde kültür sanat edebiyat alanında yapılacak etkinlikleri çok önemsiyorum. Kuala Lumpur Platformunun kurulmasını da memnuniyet verici bir gelişme olarak değerlendiriyorum. Platformun yapacağı etkinliklere  katkı sağlamak bizleri de mutlu eder” diye konuştu.

 
Yazdır PDF

DSCF5938Türkiye Yazarlar Birliği’nin 15 yıl önce başlattığı ve bugüne kadar devam ettirdiği Mesnevi Okumaları 15. yılına girdi. 15. yılın ilk dersi 1 Eylül Pazartesi günü gerçekleştirildi. Her pazartesi devam edecek derslerin ilki Prof. Dr. Adnan Karaismailoğlu tarafından verildi.


Derse başlamadan önce TYB Şeref Başkanı D. Mehmet Doğan kısa bir konuşma yaptı. Doğan konuşmasında, 15 senedir her sene 10 ay devam eden dersleri eski başkanlardan Nazif Öztürk zamanında başlattıklarını ve bugüne kadar süreceğini o zamanlar tahmin edemediklerini, bugün gelinen aşamadan ise memnun olduklarını söyledi. TYB’nin en güzel katılımla devam eden faaliyetlerinden biri olduğunu belirtti. 15.yıla 6. defterle başlanacağını bu sene Mesnevi’nin tamamlanmasının mümkün olamayacağını söyleyerek Mesnevi okumalarının bundan sonraki yıllarda da devam etmesi ümidini taşıdığını ifade etti.

Adnan Karaismailoğlu tatile girmeden önce kaldıkları beyitlerden kısaca bahsederek, “Kuş yuvaya kanadıyla uçar. Ey insanlar! İnsanın kanadı himmet­tir/çabadır” Mesnevi beytinin ve devamının önemli yer tuttuğu beyitlerle ilk derse başladı. Böylece Mesnevi Okumaları, A. Gölpınarlı’nın Mesnevi Tercemesi ve Şerhi’ne göre 6. defter/cilt 129. beyitle açılmış oldu.

Dersin sonunda Mesnevi Okumalarına devam edenlerin görüşleri alındı.

TYB eski başkanlarından Dr. Nazif Öztürk; İnşirah veren Mesnevi okumalarının 15. yılına giriyor olmasından duyduğu mutluluğu ifade etti ve “Biz bir haftalık gönül temizliğimizi bir gün yaptığımız okumalarla sağlıyoruz” dedi. “Adeta dinimizi resetliyor, yeniden başlatıyoruz her hafta, gönlümüzün pasını siliyoruz, ruhi bir arınma yaşıyoruz, haftaya huzurlu başlıyoruz” ifadelerini kullandı. Bu faaliyetin toplumuzun toplu kitap okuma geleneğinin de bir parçası olduğunu da söyleyen Öztürk, herkesin bu okumalara iştiraki temennisi de iletti.

Adnan Karaismailoğlu, toplumun Mesnevi’ye bu kadar alaka göstereceğini bilmeden başladıkları bu okumaların öneminin bugün daha da artmış olduğunu söyledi. “Mesnevi’yi 15 yıl öncesinden bu yana belki 1000’lerce kişi derslere iştirak ederek dinledi. Yurtdışından geldiği zaman bu okumaları da kaçırmayan, sonrasında ise bu okumaların ellerine ulaşması için video kayıt talebinde bulunanlar bile olmuştur” dedi.

10 yıldan fazla bir süredir okumalara devam eden Bilge Öztürk, bireysel okumadan ziyade burada hem okuyup, hem de hocaların anlatımı ile beyitlerin derinliklerine indikleri zaman daha çok fayda temin ettiklerini söyledi, 15 yılına girmenin mutluluğunu ifade etti.

4 senedir devam eden Ersan Sazak, “Hastalık olsa dahi geliyoruz, bireysel okumada ne isek onu anlıyoruz ama burada hocaların anlatımı ve misallerle zenginleştirmeleri ile okumalar rayına oturuyor, burada okumaların yapılması ayrı bir zevk veriyor.” dedi.

Birkaç senedir okumalara devam eden Gürcü Seman, Memnune Ateş ve Nuran Korkmaz ise burada yapılan okumaların belki de hiç aklımıza gelmeyen anlamaları açmasını sağladığını belirttiler ve 15. Yıla girmenin memnuniyetini ifade ettiler.

 

DSCF5939

 

DSCF5941

 

 
Yazdır PDF
DSCF5931
25 Ağustos 2014 Pazartesi günü Eski Diyarbakır Milletvekili Ömer Vehbi Hatipoğlu, İlahiyatçı Nihat Hatipoğlu, Eski TYB Başkan Yardımcısı ve bir dönem de TYB Ankara Şube Başkanlığı da yapmış olan Mehmet Akif Işık TYB Vakfı başkanı D. Mehmet Doğan'ı ziyaret ettiler. Ziyaret sırasında TYB Genel Başkan Yardımcısı Ferhat Koç ve Eski Urfa Belediye Başkanı İbrahim Halil Çelik de bulundular. 
 
Yazdır PDF

Prof.Dr_.Bilge-SeyidoluProf. Dr. Bilge Seydioğlu 10 Ağustos Pazar günü vefat etti. Cenazesi 12.08.2014 tarihinde öğle namazından sonra kaldırıldı. Kendisine Allah'tan rahmet, yakınlarına ve sevenlerine başsağlığı diliyoruz. 


Kısa Özgeçmiş:

Seydioğlu 13 Mart 1941 yılında Afganistan'ın Kabil şehrinde doğdu. 1964’te İstanbul Üniversitesi EdebiyatFakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünden mezun oldu. 29 Eylül 1965 tarihinde AtatürkÜniversitesi Edebiyat Fakültesi TürkDili ve Edebiyatı Bölümünde Halk Edebiyatıasistanı olarak göreve başladı.Prof. Dr. Mehmet Kaplan yönetimindehazırladığı “Erzurum Halk MasallarıÜzerine Araştırmalar” başlıklı doktoratezini 26 Haziran1971’de tamamlayarakİstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesinde“edebiyat doktoru” unvanını aldı.1971-1979 yılları arasında doktor asistanolarak göreve devam eden Seyidoğlu,1972-1974 yılları arasında AmerikaBirleşik Devletleri’ndeki Michigan StateÜniversitesi’nde Mukayeseli Mit Araştırması Araştırmasıçalışmaları yaptı, Mukayeseli Folklorve Edebiyat derslerine devam etti.1974 yılında Atatürk ÜniversitesiEdebiyat Fakültesi’ndeki görevine döndü.Erzurum’da Belli Yerlerle İlgili EfsanelerÜzerine Bir İnceleme konulu tezinihazırlayarak 4 Temmuz 1979’da doçentunvanını aldı. Mitoloji Üzerine Araştırmalar adlıtakdim tezi ile 3 Nisan 1989 tarihindeprofesörlüğe yükseltildi. 

1996 yılında Folklor Araştırmaları Kurumu Türk Folkloruna Hizmet Ödülünü aldı. 

Kitaplarından seçmeler:

1. Erzurum Halk Masalları ÜzerindeAraştırmalar-Metinler ve Açıklamalar,Ankara 1975; II. Baskı, ErzurumMasalları, İstanbul 1999.

2. Erzurum Efsaneleri (Erzurum’daBelli Yerlere Bağlı Olarak Derlenmiş EfsanelerÜzerinde Bir İnceleme), Ankara1985; II. Baskı, Erzurum Efsaneleri, İstanbul1997; III. Baskı, İstanbul 2005.

3. Mitoloji Üzerinde Araştırmalar,Erzurum 1988; I. Baskı, Mitoloji Metinler-Tahliller, Kayseri 1995; II. Baskı, MitolojiÜzerine Araştırmalar Metinler veTahliller, İstanbul 2002.

4. Güçlükten Kolaylığa KederdenSevince (Orhan Yavuz ile birlikte), Ankara1990.

Özgeçmiş için kaynak: http://www.millifolklor.com/tr/sayfalar/84/01_.pdf

 
Yazdır PDF
duyuru2

Türkiye Yazarlar Birliği’nin, Cumhurbaşkanlığı seçimi ile ilgili değerlendirmesi ve halk oyu ile seçilen ilk Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı tebrik mesajı

 

Cumhurun seçimi, milletin zaferi!

 

Türkiye, bir merhaleyi daha başarıyla geçti, cumhur doğrudan başkanını seçti. Kazanan öncelikle Türkiye’dir.

Halkımız büyük bir basiretle ve olgunlukla hareket etti, oylar bu olgunluğa uygun şekilde dağıldı. Elbette seçimin bir kazananı var ve artık o cumhurbaşkanı. Fakat siyasî hayatımız açısından, bu seçimin hiçbir katılanı kaybetmedi, kazandı. Sağlıklı bir siyasi gelecek için bu seçim önümüzü aydınlattı.

Muhalefet partileri ittifak yapıp aday çıkardılar ve yüzde kırka yakın oy aldılar. Herbiri bir aday çıkarsa idi, en yüksek oy yüzde yirmilerde kalırdı. Şimdi, bu başlangıç, siyasetsizlik yerine siyasetin esas alınacağı bir dönemin başlangıcı olarak okunmalıdır. “Ben istediğim adayı koyarım, fikrimi, ideolojimi dayatırım” demenin zamanı geçmiştir. Türkiye zeminini bilerek, halkın taleplerini gözeterek siyaset yapma yönünde güçlü birbaşlangıçtır bu.

Başka bir parti de Türkiye zeminine oturma yönünde bir hamle yaptı ve oylarını artırdı. Türkiye bu anlamda da yeni bir döneme girmiştir.

Bu sonucun oluşmasında rolü olan bütün tarafları, başta milletimiz olmak üzere canü gönülden tebrik ediyoruz. Son seçim birliğimizin, bütünlüğümüzün görünürleştiği bir seçim olmuştur. Seçimin ikinci ve üçüncü sırada oy alan adaylarını da kutluyoruz. Onların olmadığı bir seçim, eksik olurdu.

Ve nihayet, yeni Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ı tebrik ediyor, yeni görevinde başarılar diliyoruz.


Türkiye Yazarlar Birliği Yönetim Kurulu ve Türkiye Yazarlar Birliği Vakfı Mütevelli Heyeti 

 
Yazdır PDF
duyuru2

Terörle özdeşleşmiş Siyonist rejimin on yıllardır Müslüman Filistin halkına yaptığı zulüm ve insanlık dışı muamele, bu yıl, özellikle mübarek Ramazan ayında ayrı bir safhaya ulaşmış, bütün dünyada izan sahipleri arasında büyük infiale yol açmıştır. Buna mukabil, İslam dünyasında hükümet aygıtlarını ellerinde bulunduran yöneticilerin kahir ekseriyeti büyük bir suskunluk  içerisinde hamakatle olayları seyretmeye devam etmektedir. Müslüman yürekleri en fazla dağlayan da zaten bu rezilane suskunluktur.

Öte yandan İslam dünyasının pek çok coğrafyasında da Müslüman kanının fütursuzca akıtılışı sürmektedir. Ne yazık ki Müslüman kanı akıtanların çoğunluğu, kendini Müslüman addeden zalimlerdir.

Bu yaşananlar ve daha önce yaşadıklarımız, Müslümanların birlik şuuruyla hareket etmeye ne denli acil ihtiyaç içinde bulunduğunu ızdırap verici bir şekilde gözler önüne sermektedir.

Bu itibarla Müslümanlar, bu Ramazan ikliminin getirdiği hassasiyetle tali ihtilafları bir yana bırakarak birliğe yönelmeli, vurdum duymaz, gafil ve cahil yöneticilerini İslam dairesi içerisinde ikaz etmeli, onları Müslümanca davranmaya davet etmelidirler. Müslümanların toparlanışı ancak bu sayede mümkün olacaktır. Biz birlik olduktan sonra İsrail ve hamilerinin izmihlale uğramaları işten bile olmayacaktır.

Bu duygularla, Ramazan-ı şerifin bu son Cuma'sında bütün İslam âlemini şuura, şecaate ve birliğe çağırıyor, dünyada zulme maruz kalan Müslümanların bir an önce huzur ve rahata ermeleri için Rabbimize yakarıyoruz.

Müslümanlara zulmetmeyi görev bilenleri ve bunların koruyucularını, özellikle Siyonist  İsrail terörünü nefretle telin ediyor, zalimleri Rabbimizin Kahhar sıfatına havale ediyoruz. Bu zulüm karşısında susanları akletmeye ve cesarete davet ediyoruz.

Vesselam.

 

Türkiye Yazarlar Birliği

 

Sayfa 1 / 76

<< Başlangıç < Önceki 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Sonraki > Son >>
Buradasınız:   AnasayfaHaberlerDuyurular
| + -
kbilgiler
i_bilgileri