• İstanbul 24 °C
  • Ankara 16 °C

Halep - Urfa Kucaklaşması

Halep - Urfa Kucaklaşması
Türkiye Yazarlar Birliği Şanlıurfa Şubesi ile Şanlıurfa Gazeteciler Birliğinin ortak girişimleri sonucunda Şanlıurfa'ya gelen Halep Yazarlar Birliği Başkan ve yöneticileri ile eşleri, "Geçmişten Geleceğe Halep - Urfa" konulu panele katıldı.


Vali Nuri Okutan'ın himayesinde Türkiye Yazarlar Birliği (TYB) Şanlıurfa Şubesi ile Şanlıurfa Gazeteciler Birliğinin davetlisi olarak Şanlıurfa'ya gelen Arap Yazarlar Birliği Halep Şubesi Başkanı Prof. Dr. Muhammed Hasan Abdülmuhsen, üyeler Dr. Ahmed Ziyad Muhubbik, Abdülfettah Kalaci, sekreter Muhammed Usame Maraşlı ve aynı zamanda film yönetmeni olan Joseph Nachef ve eşlerinden oluşan 8 kişilik gurup, TYB Şanlıurfa Şube Başkanı Cuma Ağaç, Şanlıurfa Gazeteciler Birliği Başkanı Veysel Polat ve Birlik üyelerinden Müslüm Abacıoğlu, Abdülkadir Karacabey, Mehmet Talat Akay ile tercüman Harran Üniversitesi Arap Dili ve Edebiyatı Öğretim Görevlisi Doç.Dr. İbrahim Halil Özcan'ın eşliğinde hayran kaldıkları kentteki tarihi ve turistik yerleri ziyaret ve gezilerinin ardından Gazeteciler Birliği Yönetim Kurulu üyesi ve Kanal Urfa - Urfa City AVM sahibi İbrahim toru'nun onurlarına verdiği yemeğe katıldılar. Gezinin 2. gününde de İl Kültür ve Turizm Müdürlüğünde düzenlenen "Geçmişten Geleceğe Halep-Urfa İlişkileri" konulu panele katıldılar.  
 Panelin başında katılımcılara İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından İngilizce hazırlanan Şanlıurfa tanıtım filmi izlettirildi.
Bir elmanın yarısı gibiyiz
     Panelin açılışında konuşan Şanlıurfa Valisi Okutan, tanıtım filminin ardından yaptığı konuşmada, Türkiye ve Suriye arasındaki ilişkilerin yazarların, bilim adamlarının daha çok yakınlaşmasıyla gelişebileceğini ifade ederek, "Işığın bölgemizden dünyaya yayılacağına inanıyoruz. Dünya barışına katkıda bulunmak için değerlerimize sahip çıkmalıyız. Bizi darmadağın yapanlar son 80-100 sene önemli rol aldılar. Son zamanlarda da kendi aralarında birbirlerinin boğazına sarıldılar. Şimdide hiçbir şey olmamış gibi sınırları kaldırdılar. Onların birleştiğini görüp bizde birlik olduk. İnşaallah bölge ülkeleri Türkiye, Suriye, Lübnan vs ülkeler birlik oluruz ve kardeşliğimizi devam ettiririz. Biz aynı fikrin, aynı düşüncenin, bir elmanın yarısı gibiyiz. Biz bütün olarak hareket edip bölge barışına da katkıda bulunmalıyız. Safları sıklaştırmalı sık sık gidip gelmeler, üniversiteliler, devlet adamları, esnaf daha çok kucaklaşmalı, alış-veriş için karşılıklı gidip gelmeli. Arap kardeşlerimiz rahatlıkla Urfa'ya, Antep'e, Mardin'i gelebilmeli. Halep geçmişte zaten Urfa'nın vilayeti idi ve bu içinde bulunduğumuz bina ve birçok binalarımız Halep Valiliği tarafından yaptırılmış. Ünlü Şairimiz Urfalı Şair Nabi gittiği Halep'te Şair Nabi olmuş, daha sonra İstanbul'a payitahta gitmiştir. Urfa Hz. İbrahim'in doğduğu yer ve Halep ile bağlantısı vardır. Bizde Halep ile gönül köprüsü oluşturuyoruz. Halep'ten Urfa'ya demir yolu projesi yatırım programına alındı. Aynı demir yolu daha sonra Diyarbakır'a da bağlanacak. Rakka ile öğrenciler ve aileler olarak çok fazla diyalogumuz var. Mürşitpınar sınır kapısını da önümüzdeki dönemde hizmete açıyoruz. Urfa ve bölge ile ilgili kayıtların Halep Kütüphanesinde mevcut olduğuna inanıyoruz. Proje hazırladık, araştırdık. Halep ve Urfa Yazarlar Birliği de bu konuda bize yardımcı olmalı, güç birliği yapmalıyız. Türkiye ve Şanlıurfa TYB olarak Şair Nabi programları düzenleyeceğiz. Bir ayağı İstanbul, bir ayağı Urfa ve bir ayağı da Halep olacak. Biz birbirimizi tamamlamalıyız, birbirimize güç vermeliyiz ve birlik içerisinde hareket etmeliyiz. Böyle olursa hem kendi refahımıza hem de bölge ve dünya barışına geçmişte olduğu gibi katkıda bulunabileceğiz" dedi.

İngilizce tanıtım Valiyi rahatsız etti    
     Panele başlarken izletilen İngilizce tanıtım filminden rahatsız olduğunu belirten Vali Nuri Okutan, "Böyle bir toplantıda ne kadar yüzümün kızardığını kesinlikle anlatamam. Biliyorsunuz bir takım güzel şeylerden bahsediyoruz ama hala birbirimizle başka dille anlaşıyoruz. Daha önce Arapça tanıtım filmi hazırlattık ancak beğenmedik. Şimdi ben huzurunuzda Kültür Müdürüne talimat veriyorum, bu eksikliği en kısa zamanda, kaça mal olursa olsun gidermeliyiz. Artık bizi dağıtanların dillerinden değil, bizi birleştirecek diller üzerinden birbirimizi anlamalıyız" diye konuştu.

Halepli Yazarlar Valiyi ayakta alkışladı
     Vali Okutan'ın sözleri Harran Üniversitesi Arap Dili ve Edebiyatı Öğretim Görevlisi Doç.Dr. İbrahim Halil Özcan tarafından tercüme edilince duygulanan Halepli Yazarlar ve eşleri Valiyi ayakta alkışladılar.
     Açılış konuşmasının ardından Harran Üniversitesi Arap Dili ve Edebiyatı Öğretim Görevlisi Doç.Dr. İbrahim Halil Özcan'ın Panel Yöneticiliği ve Tercümanlığında TYB Şanlıurfa Şubesi Başkanı Cuma Ağaç ve Arap Yazarlar Birliği Halep Şube Başkanı Prof. Dr. Muhammed Hasan Abdülmuhsen ve TYB üyesi Şanlıurfalı Yazar Mehmet Kurtoğlu, "Geçmişten Geleceğe Halep-Urfa İlişkileri" ile ilgili bilgiler verdiler.

Bugünler Esad, Gül ve Erdoğan'ın eseri
     30 yaşına gelinceye kadar Türkiye-Suriye ilişkilerinin bu kadar gelişeceğine inanmadığını belirten Prof. Dr. Muhammed Hasan Abdülmuhsen, "Bugünlerimiz Suriye Devlet Başkanımız Sayın Beşar Esad, TC Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül ve TC Başbakanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın eseridir. Onların başlattıklarının üstüne bir şeyler bina etmeliyiz. Onlar siyasi ve ticari işbirliğine, bizler Halep Yazarlar Birliği ve Türkiye Şanlıurfa Yazarlar Birliği olarak fikri yönleri geliştirmeliyiz. Buda her ikimizin dillerimizi öğrenmekten geçiyor. Üniversitelerimiz bu konuda 2. mezunlarını verdi. Gaziantep'te Arap Dili bölümü açıldı. Bende bugün TYB Şanlıurfa Şubesinin açtığı Arapça kursunda ilk dersi verdim. Kendilerine teşekkür ediyorum" dedi.
Urfa ve Halep'in 3 boyutu var
     Urfa ve Halep'in 3 boyutu olduğunu belirterek sözlerine başlayan TYB üyesi Mehmet Kurtoğlu ise, "Bu 3 boyut siyasi, kültürel ve ekonomiktir. Uzun bir geçmişimiz vardır" diyerek Emeviler dönemindeki Halep-Şam-Urfa-Harran ilişkilerini anlattı.
     Kurtoğlu, "Eğer şu ana kadar Kudüs ayakta durabiliyorsa, bunda Urfa'nın, Halep'in, Şam'ın ayakta olmasının payı büyüktür. Bugün Dış İşleri Bakanımız olan Ahmet Davutoğlu 10 yıl önce 'Urfa ve Halep hiç bu kadar uzak olmamıştı' demişti. Bende şimdi, 'Urfa ve Halep hiç bu kadar yakınlaşmamıştı' diyorum" diyerek sözlerini tamamladı.
Kültürel işbirliği arttırılmalı
     Halep ile Urfa arasında özellikle kültürel boyutun çok önemli olduğunu belirten TYB Şanlıurfa Şube Başkanı Cuma Ağaç ta şöyle dedi;
     "Her iki ülke arasındaki ilişkiler genellikle kültür üzerine inşa ediliyor. Zaten Halep - Urfa arasında kültürel işbirliği fazla. Liderlerimiz Sayın Devlet Başkanı Beşşar Esad ile Sayın TC Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Sayın TC Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan'ın iki kardeş ve komşu ülke arasında başlatmış oldukları yakınlaşma ve kucaklaşma halklarımız tarafından sevinçle karşılanmakta ve içtenlikle desteklenmektedir. Bizler de Türkiye Yazarlar Birliği Şanlıurfa Şubesi olarak bu hayırlı sürece katkıda bulunmak için Halep ve Şanlıurfa şehirlerimiz arasında bir köprü kurmak istiyoruz. Bu bağlamda iki şehrin yazarlarının tanışması, kaynaşması ve ileriye yönelik istişarelerde bulunmasını önemli görüyoruz."
Konuklara Hediyeler ve Plaket
     Panelin ardından Halep Yazarlar Birliği Şube Başkanı Prof. Dr. Muhammed Hasan Abdülmuhsen'e Şanlıurfa Gazeteciler Birliği ve TYB Şanlıurfa Şubesi tarafından hazırlatılan birer plaket Vali Nuri Okutan tarafından takdim edildi. Ayrıca; Suriyeli yazarlara kentin tanıtımının yapıldığı Türkçe ve İngilizce yayınlar verildi.
Başkanlar Kanal Urfa'da
     Panelin ardından Cevahir Konuk Evinde gazetecilerin de katılımıyla yenilen akşam yemeğinin ardından Yazarlar Birliği Şube Başkanı Prof. Dr. Muhammed Hasan Abdülmuhsen, TYB Şanlıurfa Şube Başkanı Cuma Ağaç ve Şanlıurfa Gazeteciler Birliği Başkanı Veysel Polat, Kanal Urfa Televizyonunu ziyaret ederek Vali Nuri Okutan'ın himayesinde Şanlıurfa Yazarlar Birliği ile Gazeteciler Birliğinin daveti üzerine Şanlıurfa'ya gelen Halep Yazarlar Birliği Başkan üyeleri ile eşlerinin 3 günlük gezileri konusunda bilgiler verdiler.

CUMA.jpgCUMAAA.jpg
Bu haber toplam 1455 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
    Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Türkiye Yazarlar Birliği | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Sitede yayınlanan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir.
Tel : 0312 232 05 71 - 72 | Faks : 0312 232 05 71-72 | Haber Scripti: CM Bilişim