• İstanbul 26 °C
 • Ankara 26 °C

Hepimiz Orhan Çeker'iz

Hepimiz Orhan Çeker'iz
Aydın Başar   Prof. Dr. Orhan Çeker son derece kıymetli, son derce işinin ehli, son derece insani yönü kuvvetli bir alim. İslam fıkhına dair en ince detaylara nüfuz eden bir ilme sahip.
ceker-1Aydın Başar

 

Prof. Dr. Orhan Çeker son derece kıymetli, son derce işinin ehli, son derece insani yönü kuvvetli bir alim. İslam fıkhına dair en ince detaylara nüfuz eden bir ilme sahip. Ayrıntı denilebilecek bir konuyu her boyutundan ele alarak saatlerce anlatacak bir kabiliyeti var.

Vakur hali, yumuşak huyluluğu ve ehl-i takva oluşu onu değme ilahiyatçılardan farklı kılıyor. Onu tanımak, onu dinlemek, onun ilminden istifade etmek bir ayrıcalık.

Ben kendi adıma söylüyorum Allah benim ömrümden alsın ona versin. Çünkü onun ilimle geçirdiği her dakikası insanlık için büyük bir nimet.

Ne yazık ki biz böyle gerçek âlimlerin kıymetini bilmediğimiz gibi bir de onlara cefa ediyoruz. Tıpkı Orhan Çeker Hoca’ya yapılanlar gibi..

Üftade Hazretleri talebesi Aziz Mahmut Hüdayi hazretlerine “padişahlar ardından yürüsün” diyerek dua etmişti ve bu dua padişah Sultan Ahmet’le gerçek oldu.

Aziz Mahmud Hüdayi hazretleri tam sekiz Osmanlı padişahı gördü ve her birisi ona hürmet ettiler. Bazı padişahlar bu zatın abdest alırken suyunu ve havlusunu tutuyorlardı. İşte alime hürmet böyleydi.

Ertuğrul Gazi vefat etmeden oğluna bazı nasihatlerde bulundu, dedi ki: “Ey oğul beni kır, Şeyh Edebali’yi kırma” İşte hocaya verilen değer buydu.

Alimlere böylesine hürmet eden bu padişahlar demek ki sadece fani dünyanın sultanı değil belki günül sultanları idi. Çünkü onlar Alemlerin Fahri Efendimiz Sallallahü Aleyhi Ve Sellem’in şu buyruğunun idrakinde idiler:

"Âlime hürmet eden bana hürmet etmiş olur. Bana hürmet eden Allah'a hürmet etmiş olur. Alimlere hürmet edin çünkü onlar Allah nazarında yeryüzünün yıldızlarıdır."

Sayın Başbakan ve Sayın Cumhurbaşkanı’ndan ilmin ve alimin şerefi için, İslam’ın izzeti için ve Allah rızası için Prof. Dr. Orhan Çeker Hocamıza yapılan haksızlığı gidermelerini rica ediyorum. YÖK başkanı ve Konya Selçuk Üniversitesi Rektörünün ondan özür dilemesini istiyorum. Neden?

Önce bir gazetenin çarpıttığı Orhan Çeker Hoca’nın beyanatını hatırlayalım, diyor ki hoca:

"Eğer kadın tacize uğramışsa, kadın dekolte giydiği ve tahrik ettiği için başına geldiyse, suçlu sadece erkek değil, suça kadın da ortaktır. Fakat kadın vakur şekilde hareket etmiş, dekolte giyinmemiş buna rağmen bir erkek tarafından taciz edildiyse, burada yüzde 100 suçlu erkektir ”

Yüzde yüz haklı olan bu açıklama adeta bir olay oluyor ve altından başka şeyler çıkartılmaya çalışılıyor. Bu açıklamanın İslam fıkhına uygun bir açıklama olduğunda şüphe yok. Bir ilahiyatçıdan, bir alimden bundan başka nasıl bir açıklama beklenilebilir ki? Elbette dine göre konuşacaktır.

Saptırılan bu beyanatın ardından YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan, Selçuk Üniversitesi Dekanı Süleyman Okudan’ı arıyor, diyor ki: "Süleyman, ne biçim Dekanın var senin şunla bir konuş." Rektör Süleyman da YÖK başkanı ne dediyse bunu saf saf medyayla paylaşıyor. Ve bir takım talihsiz beyanatlar veriyor. Yok Orhan Çeker üniversitenin saygınlığını zedelemişmiş, yok Konya’nın imajını bozmuşmuş, Böyle yorumlara ne gerek varmış, falanmış filanmış…

Bir kere Rektörün bu denli ağır ifadelerle bir ilahiyat profesörünü, bir İslam alimini yaralamaya hakkı yok. Bu nasıl bir yönetim anlayışı… En ufak bir şeyde kendi personeline sahip çıkacağı yerde bir darbe de kendisi vuruyor. İnsan biraz kendi personeline sahip çıkar. Siz aynı kurumda çalışıyorsunuz ve meslektaşsınız. Hemen böyle adam harcanmaz. Diğer öğretim üyeleri de bu olaydan sonra bir sorun çıktığında rektörün kendilerine ne denli sahip çıkacağı konusunda bir fikir yürütmüşlerdir herhalde.

Diğer taraftan bu rektör nasıl olurda İslamî bir beyanat veren İlahiyat Profesörünün beyanatına müdahale edebilir? Modern bir ilahiyatçı İslam’ın içini oyan sapık bir tevil yaptığında kimse sesini çıkartmazken, bir profesör kendi alanıyla ilgili bir açıklama yapınca ne hakla Hoca hakkında inceleme başlatılıyor?

İslam’ın ilmini bu derece ayaklar altına almaya hakkınız yok. İslami ilimlerin içinden süzülmüş bir ilmi veriye dil uzatmaya da hakkınız yok. Bu hakkı size kimse vermiyor.

YÖK başkanı veya rektör olmanız İslami ilimlerin verilerine müdahale etme yetkisini size vermez. Bu Müslümanlar açısından züldür. Ayrıca kimsenin de haddi değildir.

Selçuk Üniversitesi Rektörü, Muhterem Orhan Çeker Hoca hakkındaki incelemeyi durdurmalı ve Hocadan ivedilikle özür dilemelidir. YÖK başkanı eğer Prof. Dr. Orhan Çeker gibi bir zat hakkında “şu adam” gibi bir tabir kullandıysa bundan dolayı da ayrıca özür dilemelidir.

Bu haber toplam 428 defa okunmuştur
 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Travnik hâlâ bir Osmanlı şehri!13 Temmuz 2019 Cumartesi 13:51
 • Virginia Woolf sözleri13 Temmuz 2019 Cumartesi 13:49
 • Aile tamam da ev nereye gidiyor?12 Temmuz 2019 Cuma 13:34
 • Atakan Yavuz, Sevgiliye Bir Mektup12 Temmuz 2019 Cuma 13:31
 • 'Türkiye'nin bugün Nurettin Topçu'ya daha çok ihtiyacı var'11 Temmuz 2019 Perşembe 11:53
 • Ay Vakti 181. sayısıyla okurlarına merhaba dedi.11 Temmuz 2019 Perşembe 11:51
 • Aliya'nın ideal genci nasıl?10 Temmuz 2019 Çarşamba 13:49
 • Nurettin Topçu ve fikir dünyasına ışık tutan 25 ilginç bilgi10 Temmuz 2019 Çarşamba 10:42
 • "İsyan Ahlakı'nı kuşanan adam: Nurettin Topçu"10 Temmuz 2019 Çarşamba 10:36
 • Namazgâhların en ihtişamlısı Kadırga'da09 Temmuz 2019 Salı 14:41
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Türkiye Yazarlar Birliği | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Sitede yayınlanan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir.
  Tel : 0312 232 05 71 - 72 | Faks : 0312 232 05 71-72 | Haber Scripti: CM Bilişim