• İstanbul 23 °C
 • Ankara 18 °C

I.Milletlerarası Şehir Tarihi Yazarları Kongresi Tamamlandı

I.Milletlerarası Şehir Tarihi Yazarları Kongresi Tamamlandı
5 Kasım 2010 günü çok sayıda akademisyen, diplomatik misyon temsilcisi, gazeteci, yazar, araştırmacının katılımıyla açılan; ülkemizde ilk defa Türkiye Yazarlar Birliği tarafından tertip edilen I.
sehirtarihi15 Kasım 2010 günü çok sayıda akademisyen, diplomatik misyon temsilcisi, gazeteci, yazar, araştırmacının katılımıyla açılan; ülkemizde ilk defa Türkiye Yazarlar Birliği tarafından tertip edilen I.Milletlerarası Şehir Tarihi Yazarları Kongresi başarıyla tamamlandı.

05 – 07 Kasım tarihleri arasında kırkın üzerinde bildiri sunuldu. Açılışı Vakıflar Genel Müdürlüğü Konferans Salonu’nda yapılan kongrenin bütün oturumları Türkiye Yazarlar Birliği’nin Sümer 1 Sokağı 11 Numaradaki yeni kültür merkezinde yapıldı.

Kongrenin açılışında konuşan Türkiye Yazarlar Birliği Genel Başkanı İbrahim Ulvi Yavuz kongre ile bu alandaki önemli bir eksikliğin giderileceğinin altını çizerek Türkiye Yazarlar Birliği’nin kültürel konulardaki öncü rolüne dikkat çekti. İbrahim Ulvi Yavuz’dan sonra söz alan Türkiye Yazarlar Birliği Şeref Başkanı D. Mehmed Doğan belediyelerin şehir tarihi ve şehircilik alanlarındaki kayıtsızlıklarından duyduğu üzüntü ve endişeyi dile getirerek kongrenin Türkiye Yazarlar Birliği çatısı altında yapılıyor oluşunun belediyeler açısından ortaya çıkardığı ironiye işaret etti.

D. Mehmed Doğan’dan sonra konuşan Türk Tarih Kurumu Başkanı Prof. Dr. Ali Birinci ise Türkiye Yazarlar Birliği’nin bu girişiminin şehir tarihçiliği açısından çok önemli olduğuna inandığını söyledi. Yoğun programına rağmen açılış toplantısına iştirak eden bir diğer katılımcı Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Prof. Dr. Mustafa İsen; Türkiye’de şehir tarihçiliğinin çok gerilerde bulunduğuna işaret ederek bu durumun ortaya çıkmasında sorumluluk alması gereken kurumların şehirlere ve şehir tarihçiliğine kayıtsız kalmalarının ciddi payı bulunduğunu söyledi. Türkiye’nin şehir tarihi açısından çok daha eski bir medeniyetin müntesibi bulunmasına rağmen şehir ansiklopedisi örneklerinin çok sınırlı olmasının, 100-200 yıllık bir geçmişe sahip Avrupa kentlerinin ansiklopedilerinin bulunmasının üzerinde ciddiyetle düşünülmesi gerektiğinin altını çizdi.

Kongrenin ilk bildirisi “Türk tarihçiliğinin kutbu” olarak kabul edilen Prof. Dr. Halil İnalcık tarafından açılış oturumunda sunuldu. Prof. Dr. İnalcık bildirisinde özellikle tapu tahrir kayıtlarının Osmanlı kentlerinin hafızasını oluşturduğu tezi üzerinde durdu ve bu çerçevede “Üç İmparatorluk Başkenti: Edirne- Bursa ve İstanbul”u anlattı.

Açılıştan sonra katılımcılar birinci oturum için Türkiye Yazarlar Birliği’nin Sümer 1 Sokağı 11 numaradaki yeni Genel Merkez ve Kültür Merkezi binasına geçtiler. Birinci oturumda altı bildiri sunuldu. Prof. Dr. Semavi Eyice’nin “İstanbul Tarihçileri” başlıklı bildirisi katılımcılar tarafından ilgiyle takip edildi. Bu oturumda ayrıca şair Ömer Erdem, Prof. Dr. Suphi Saatçi, Mustafa Armağan, Prof. Dr. Musa Çadırcı, İsmail Hacıfettahoğlu bildiri sundu.

Programın en yoğun bölümü ikinci gün gerçekleştirildi. Yirminin üzerinde bildiri sunuldu. Gün boyunca programa katılım üst seviyede gerçekleşti. Bazı bildiri sahipleri, özellikle İstanbul çevresindeki hava muhalefeti sebebiyle bildirilerini kendileri sunamadılar ancak bildirilerini hazırlanacak olan kitapta yer alması için tertip komitesine ulaştırdılar. Katılımcılar yoğun günün yorgunluğunu Türkiye Yazarlar Birliği Ankara Şube Başkanı Talip Işık tarafından yönetilen “Şehir Şiirleri Okuma Programı” eşliğindeki yemekte atmaya çalıştılar.

Kongrenin son günü 5 bildiri sunuldu. Karaman Belediye Başkanı Doç.Dr. Kamil Uğurlu, son dönemlerde Erzurum tarihi ile alakalı nitelikli çalışmaları ile dikkat çeken Muzaffer Taşyürek ve Dr. Nazif Öztürk’ün yanı sıra Türkiye Yazarlar Birliği İstanbul Şube Başkan Yardımcısı İrfan Çalışan bildiri sundu.

Yedinci ve son oturumun ardından değerlendirme oturumuna geçildi. Önce Türkiye Yazarlar Birliği hakkında hazırlanmış kısa bir sine-vizyon gösterisi izlendi. Ardından kongre hakkında mütalaa ifade etmek isteyen tüm katılımcılar söz aldılar. Özellikle Türkmenistan’dan kongreye katılan Türkmenistan edebiyatının önemli isimlerinden Agageldi Allanazarov’un değerlendirme konuşması katılımcıların duygusal anlar yaşamasına sebep oldu.  Genel Başkan İbrahim Ulvi Yavuz’un değerlendirme konuşması ardından söz alan Şeref Başkanı D. Mehmed Doğan kongre esnasında yeni genel merkez binasının teknik altyapısının ilk defa işletiliyor olmasından kaynaklanan bir takım aksaklıklar dolayısıyla katılımcıların hoşgörüsünü diledi. Kongrenin Milletlerarası yönünün biraz zayıf kaldığının itiraf edilmesi gerektiğini söyleyen D. Mehmed Doğan her şeye rağmen bu programın gerekliliğinin bir kez daha görülmüş olduğunu ve Türkiye Yazarlar Birliği’nin öncü rolünün önemsenmesi gerektiğini ifade etti.

Değerlendirme konuşmasının ardından tüm katılımcıların iştirak ettiği Tarihi Ankara Şehir Gezisi ile program nihayete erdi.

Öner Buçukcu

Bu haber toplam 1176 defa okunmuştur
 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mütercim Asım Gaziantep’te Anılacak30 Temmuz 2019 Salı 13:02
 • Vefat ve Taziye29 Temmuz 2019 Pazartesi 13:00
 • IV. Tarihî Roman ve Romanda Tarih Bilgi Şöleni29 Temmuz 2019 Pazartesi 11:45
 • Rektör Yülek, TYB Genel Başkanı Arıcan'ı Ziyaret Etti27 Temmuz 2019 Cumartesi 16:53
 • Vefat ve başsağlığı26 Temmuz 2019 Cuma 17:31
 • Kamu-STK İş Birliğine Önem veriyoruz26 Temmuz 2019 Cuma 17:05
 • Temmuz Ayı Hediye Kitap Kampanyası19 Temmuz 2019 Cuma 16:07
 • “Türk Milleti Destan Yazdı”15 Temmuz 2019 Pazartesi 14:05
 • Mehmed Şevket Eygi, rahmet-i Rahman'a kavuştu13 Temmuz 2019 Cumartesi 10:49
 • Gençler Kültür Kervanında12 Temmuz 2019 Cuma 13:46
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Türkiye Yazarlar Birliği | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Sitede yayınlanan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir.
  Tel : 0312 232 05 71 - 72 | Faks : 0312 232 05 71-72 | Haber Scripti: CM Bilişim