İslam alimlerinden Halil Gönenç “Cami dışında başka cemaatler oluşturup, ayrı namaz kılmak tefrikadır” dedi.

İslam alimlerinden Halil Gönenç “Cami dışında başka cemaatler oluşturup, ayrı namaz kılmak tefrikadır” dedi.
Türkİye’nİn yetiştirdiği ünlü İslam âlimlerinden olan ve ‘Türkiye Müftüsü’ olarak adına saygı gecesi düzenlenen Halil Gönenç, Demokratik Açılım ve Milli Birlik Projesi’nin kardeşler arasındaki sorunların çözümü için büyük bir fırsat olduğunu söyledi.

“Ümmet bilinci ile hareket etmek zorundayız. İslamiyet’te ırkçılık yoktur. Etnik kimlik yok sayılamaz. Fakat bunları birleştiren, din birliğidir” diyen Gönenç Hocaefendi, “Dört çeşit kardeşlik vardır. Biri insan olmanın beraberinde getirdiği kardeşlik. Bütün insanlar tek anne babadan doğmuş. Hepimiz Hz. Adem ile Havva’nın çocuklarıyız. İster Müslüman olsun ister olmasın bütün insanlar kardeştir. Hiç birisinin diğerine zulüm yapmaya hakkı yoktur. İkincisi ise aynı vatanı paylaşmanın beraberinde getirdiği kardeşliktir. Aynı toprakta yaşayan insanların beraber yaşadığı yiyip içtiği rızkını temin ettiği kardeşliktir. Üçüncüsü ise iman kardeşliğidir. Aynı inancı paylaşanların oluşturduğu kardeşlik sofrası... Dördüncüsü ise nesep kardeşliğidir. Aynı anne babadan olma kan yoluyla oluşan kardeşliktir. Yazık değil mi bu kadar kardeşlik unsuru bulunanların bir birlerine zulmetmesi, öldürmesi” diye konuştu.

Tefrika olmasını önlemek gerek

“Mustafa Kemal’in dönemini, İsmet İnönü dönemini gördüm, Adnan Menderes ve sonrasını gördüm. Gerçekten bütün bunların arasında kusurları olmasına rağmen en iyi idare bugün yönetimde olanıdır. Kusursuz devlet, kusursuz millet ve toplum yoktur, ama İslam’a göre her hangi bir kimsenin iyilikleri kötülükten daha fazla ise o iyidir. Bu yönetime baktığım zaman bana göre büyük bir hizmet yaptılar. Demir yollarında, kara yollarında, hava yollarında çok

büyük bir hizmetleri oldu. Bugün insanlar hava yollarını otobüs terminali gibi kullanır oldu. Bunları görmemek doğru değil. Kürtler de bizim kardeşlerimizdir diyerek zulüm etmemeye gayret ediyorlar. Türk, Kürt veya Arap hepimiz kardeşiz aynı ülkenin topraklarında yaşıyoruz. Tefrikanın (ayrışma) oluşmasını önlemek gerekiyor.”

Gayrimüslimleri de korumak zorundayız

Peygamberİmİz “Bir kimse Müslüman olmayana zulmediyorsa bana zulmetmiş olur” diyor. Biz Müslümanlar olarak gayrimüslimlerle ticaret de yapabiliriz. Hatta onlara yardım da edebiliriz. Müslüman olmayan bir insanın başı sıkışsa maddi sıkıntı içinde olsa ona yardım da edebiliriz. Şafii mezhebine göre bir ülke İslam’ın hâkimiyeti altına girdikten sonra ebediyyen İslam toprağı kabul edilir ve buna göre müslümana düşen vazife bu İslâm ülkesini kurtarmak için çalışmaktır.

Gayrimeşru ilişki özel değildir

“İslam toplumunda yönetici olmaya aday birisinin gayri meşru ilişkilerinin olması çok kötü. Toplum için büyük bir kusur, bunların kesinlikle bulundukları yerleri terk etmesi gerekmektedir. İster partili olsun, ister sıradan bir insan olsun; İslam dini gayri meşru tüm iş ve ilişkileri kesin dille yasaklamıştır. Bir Müslüman için İslam’ın kabul etmediği şey özel hayat denilerek savunulamaz.”

Müslüman olmayanla evlenilir mi?

‘Kur’an-ı Kerim’le sabittir; Müslüman bir kadının gayri Müslim biriyle evlenmesi asla caiz değildir. İster Hıristiyan, ister Yahudi, isterse putperest olsun. Kur’an-ı Kerim açıkça  “Mümine bir kadın kâfirler için helal değildir” diyor. İster kitap ehli olsun, ister müşrik olsun, ister putperest olsun, bunun yerini açıkça belli ediyor. ‘Sizden önce kendilerine kitap inmiş kadınlar iffetli iseler, o iffetli olan kadınlarla evlenmeniz caizdir.’ Bunun için, Ehl-i kitab kadın ile erkekler evlenebilir. Ama kadın öyle birisiyle evlenemez. Ama Müslüman olan bir erkek gayrimüslime kadını zorlayamaz hatta fıkıh kitaplarımız; ‘Müslüman olan bir kimse, Müslüman olmayan bir kadınla evliyse kadının kiliseye gitmesi gerekiyorsa onu götürür’ diye yazıyor.

ONLARCA ESERE İMZA ATTI

Şafii fıkhının otorite ismi

Türkİye’nİn yetiştirdiği ünlü İslam âlimi olan ‘Halil Gönenç Hocaefendi’, İslam dünyasında ‘Şafii fıkhının otorite ismi’ olarak niteleniyor. 1930 yılında Mardin’in Kızıltepe ilçesinde doğan Gönenç, 12 yaşında Suriye’ye giderek 9 yıl kadar özel medrese eğitimi aldı. Türkiye’ye döndükten sonra dışarıdan diploma alarak imam- hatip oldu. Şanlıurfa Halfeti’de 2 yıl, Mardin Kızıltepe’de 5 yıl, Şanlıurfa’da 10 yıl İstanbul’da ise 32 yıl boyunca müftülük yaptı. 1976 yılında açılan Haseki Eğitim Merkezi’ne tayin edildi ve burada vaiz ve müftü olacak isimlere ders vermeye başladı. 1992 yılında Diyanet’ten emekli oldu. Halil Gönenç Hocaefendi çoğu Arapça yayınlanan onlarca esere imza attı.

ANADOLU İNSANI DA YAŞADI

Zulüm sadece Kürtler’e yapılmadı

“Camİ dışında namaz kılmak tefrikadır. ‘İslam dini ırkçılığın kökünü kesmiştir’ diyor Peygamber Efendimiz. Kur’an’da ‘bütün müminler kardeştir’ diyor. Camideki imam müslümandır tahsilini yapmış, niye onunla beraber namaz kılmayayım gidip dışarıda kılayım. Böyle yapanlar samimi değildir. Daha da ötesi camidekiler Müslüman olduğu gibi arkasında namaz kılmaktan kaçındığınız imam da Kürt’tür. Diyarbakır camilerindeki bütün imamlar Kürt’tür. Ancak cami imamı ehil değilse ve ırkçıysa o zaman arkasında namaz kılınmaz. Evet, zamanında Doğu halkına zulmedilmiş. Ancak burada yapılan zulümlerin aynısı Anadolu’da da yapıldı. Umumi bir zulüm yapıldı bu halka. Ben Güneydoğulu’yum bölgeyi çok iyi birilim. Şimdi siz ırkçılık adına insanları camiden alıkoyuyorsanız ayrı bir cemaat oluşturuyorsanız bur tefrikadır. Peygamber Efendimiz ‘fitne uykudadır onu uyandırana lanet olsun’ diyor.”

14 Mayıs 2011 Zaman

Bu haber toplam 1724 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
    Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Türkiye Yazarlar Birliği | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Sitede yayınlanan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir.
Tel : 0312 232 05 71 - 72 | Faks : 0312 232 05 71-72 | Haber Scripti: CM Bilişim