• İstanbul 19 °C
  • Ankara 15 °C

İşte Mart ayının Vuslat'ı

İşte Mart ayının Vuslat'ı
uslat Dergisi Mart sayısında ağırlığı modernizm ve dünyevileşmek konusuna veriyor.
uslat Dergisi Mart sayısında ağırlığı modernizm ve dünyevileşmek konusuna veriyor. Modernizm ve dünyevileşme kıskacı karşısında duruşumuzun nasıl olması gerektiğini bütün detaylarıyla Vuslat Dergisi'nin 117'inci sayısında bulabilirsiniz.

Hidayet kaynağımız Kur'an-ı Kerim'de gündeme gelen dünyevileşme tehlikesinin asrımızdaki maskesi modernizmdir. Modernizm, dünyevileşmenin öteki ismidir. Modernleşme, sekülerleşmenin bir ifadesidir. Sekülerleşme müslümanlara ait olmayan bir kavramdır.  

Gerek Kapitalizm, gerek Liberalizm, gerek Hümanizm gibi batı kaynaklı ideolojilerin modernleşme teşebbüsleri olarak müslümanların arasında yayılmaları, tamamen Batı mikrobunun müslümanlara bulaşmasıdır. Şunu bilelim ki; modernleşme batının kendini üstün ve özel görme hastalığı olan, “Varoluşsal Üstünlük” zehabının bir yansıması olarak dünyayı etkileyen bir musibettir. Bu musibetin isabet alameti ise, dünyevileşmedir.

Dünyevileşme: hayatın anlam ve amaç kaybına uğraması, dünya hayatının mutlaklaştırılması, insanın heva ve heveslerinin hayatın merkezine yerleştirilmesi, insanlık dışındaki alemlerin, öte dünyanın ve manevî değerlerin şu veya bu tarzda yok sayılması, dünyevîleşme olgusunun dışavurumları olarak işaretlenmesi gerekiyor. 


Dünyevileşme: bir tekamül serüveni değildir. Aksine selim fıtratın tersyüz edilmesidir. Modernizm ise, fıtratı tersyüz etmenin gayretidir. Başka bir ifadeyle Allah'ın dininden kurtulma çabasıdır. Modernizm: vahy'ye vedanın adresidir. Ruha sahte gıdalar içirmenin gayretidir.

Vuslat Dergisi Mart sayısında: Doç. Dr. Muhammed Tarik “İslam Ve Müslümanların Düşmanları Ne Kadar Çokmuş, Dostları Ne Kadar Az” yazısıyla tarihte Müslümanlara daim düşmanlık edenlerin olduğu beyan etmekte. Araştırmacı-yazar Mustafa Çelik ise,“Allah'ın Dininden Kurtulma Çabası Modernizm” isimli yazısında modernizmin tamamen bir müşrikleşme neticesi olduğunu ortaya koyuyor. Eğitimci- yazar Süleyman Gülek “ Dünyevileşmenin Hazin Sonu” yazısıyla dünyevileşme tehlikesine dikkat çekiyor. Hüseyin Kerim Ece “ Gözü Arkada Kalmak” makalesiyle, dünyada eşyaya sahip olma hastalığı üzerinde duruyor. Abdullah Dai “Tevhid Hayatın Başı ve Sonu” yazısında, Tevhid ile başlayıp Tevhid ile son bulan bir hayatın, mükafatı ebedî cennettir, diyor. 
Ayrıca Vuslat Dergi bu ay ki “modernizim ve dünyevileşme” konusunda, Şırnak Üniv. İlah. Fak. Din Eğitimi Ana Bilim Dalı Başkanı Yrd. Doç. Dr. Süleyman Karacelil'le “modernizm ve dünyevileşme” üzerine bir röportaj gerçekleştirmiş…


Bu haber toplam 747 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
    Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Türkiye Yazarlar Birliği | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0312 232 05 71 - 72 | Faks : 0312 232 05 71-72 | Haber Scripti: CM Bilişim