Kahramanmaraş Şubesinde Mevlid Şerhi Okumaları Sona Erdi

Kahramanmaraş Şubesinde Mevlid Şerhi Okumaları Sona Erdi
TYB KAHRAMANMARAŞ ŞUBESİNDE MEVLİD ŞERHİ (GÜLZÂR-I AŞK) OKUMALARI BİTTİ

Türkiye Yazarlar Birliği Kahramanmaraş Şubesi'nde Ali Yurtgezen hocanın riyasetinde bir yıldır devam eden Mevlid-i Şerif Şerhi (Gülzâr-ı Aşk) okumaları tamamlandı.

Okumanın bitişinden sonra Ali Yurtgezen hoca eserin bitiş kısmı olan, Hüseyin Vassaf Efendi'nin "Beşâret-i 'Uzma" (Ulu müjde) başlığında yaptığı beyanın ne mânaya geldiğine dair kısa bir açıklama yaptı. Ardından bu muhteşem eserin müellifi Süleyman Çelebi'nin ve bu güzide eseri şerh eden Hüseyin Vassaf Efendi'nin ruhlarına Fatiha okundu.

Resûller Resûlü Efendimiz Aleyhisselâtuvesselâmı anlatan bu muhteşem eserin sahibini erbabı elbette bilir. Fakat yola yeni çıkıp bilmeyenler için kısa bir hatırlatma yapmakta fayda var.

Süleyman Çelebi, nâm-ı diğer Süleyman Dede, Bursa'da asrının ileri gelen âlimlerinden ilim tahsil etmiş ve Buharalı Şeyh Emir Sultan Hazretlerine intisap etmiştir. Âlim olarak, Sultan Yıldırım Bayezid zamanında Dîvân-ı Hümâyûn imamı olmuş, sonra da Bursa'da Ulu Câmiin imamlığını yapmıştır. Mevlid Şerhi (Gülzâr-ı Aşk) adlı eser, onun "Vesiletü'n Necat" adlı mevlid manzumesinin şerh edilmiş hâlidir.

Bu haber toplam 1057 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
    Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Türkiye Yazarlar Birliği | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0312 232 05 71 - 72 | Faks : 0312 232 05 71-72 | Haber Scripti: CM Bilişim