Kazım Güleçyüz'den: “Başbakan emriyle” andıç

Kazım Güleçyüz'den: “Başbakan emriyle” andıç
Genelkurmay’ın basınla, medyanın karargâhla olan yakın ve yoğun ilişkisi öteden beri konuşulan ve tartışılan konulardan biri.


Dahası, Genelkurmay bu “hiç üstüne vazife olmayan” anormal faaliyeti yaparken, gerekçe ve dayanak olarak Başbakanlığın “ilgili plan ve direktifleri”ni gösteriyor. Yani, Başbakanlığa dayanarak siteleri fişliyor ve alternatif siteler kuruyor.
Millî Savunma Bakanı Vecdi Gönül’ün son açıklamaları, bu garabeti bir kez daha gözler önüne serdi. Önce MSB, irtica.org ve irtica.net gibi sitelerin yayın yaptığı IP adresinin Genelkurmay’a Bakanlık tarafından “ihtiyaç nedeniyle” tahsis edildiğini söyledi. Ardından Bakan Gönül, Genelkurmay’ı kastederek, “İhtiyaç makamının gösterdiği gerekçeyle, ki onlar da Başbakanlığın bir tamimini gerekçe gösterdiler, o şekilde kaynak tahsisi yapılarak emirlerine verildi” dedi.
Ve bu açıklama şunu ortaya çıkarıyor:
Genelkurmay, en başta ağır bir basın özgürlüğü ihlâli olan fişleme ve yanı sıra bağlı göründüğü hükümetin de altını oymaya yönelik “kara propaganda” faaliyetlerini, Başbakanlığın plan, direktif ve tamimine dayanarak gerçekleştiriyor.
Ve bu anormal faaliyetlerin masrafı, Başbakanlığın emriyle, Millî Savunma Bakanlığının millete ait bütçeden ayırdığı tahsisattan karşılanıyor.
Allah aşkına, bu nasıl bir iş? Bu nasıl bir demokrasi? Ve bu nasıl bir sivil irade üstünlüğü? 
Ve eğer Millî Güvenlik Siyaset Belgesinde yapıldığı söylenen değişiklikle irtica tehdit olmaktan çıkarıldı ise, irtica.org sitesi niçin hâlâ aktif?
Açılış sayfasında M. Kemal resmiyle birlikte ”Atatürk, irticaî tehditle ilgili olarak milletimizi şu sözlerle uyarmıştı: ‘Milletimiz çok büyük bir devrim gerçekleştirmiştir. Gerçekten yüzyıllardan beri uymaya alıştığımız bir yönetim şeklinin dışına çıkarak dünyada benzeri bulunmayan bir devlet kurduk. Fakat bu yeniliğin kesinlikle tersine bir hareketi gerektireceğini hatırımızdan çıkarmamak gerekir. Bu harekete irtica derler’ ” ifadelerinin yer aldığı bu site niye hâlâ yayında?
Bu durum, reform öncesi MGK Genel Sekreterliğinin, bakanlıkları, devlet dairelerini, üniversite ve okulları “Başbakan adına” denetlediği sistemin farklı biçimde sürdüğünü mü gösteriyor? “Başbakan adına” asker yine bildiğini mi okuyor?

9 Haziran 2011 Yeni Asya

Bu haber toplam 376 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
    Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Türkiye Yazarlar Birliği | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0312 232 05 71 - 72 | Faks : 0312 232 05 71-72 | Haber Scripti: CM Bilişim