• İstanbul 28 °C
  • Ankara 29 °C

Koca Mustafa Paşa’da Bir Velî: Sünbül Sinan Hazretleri

Koca Mustafa Paşa’da Bir Velî: Sünbül Sinan Hazretleri

Sünbül Efendi Dergahı da tıpkı, Merkez Efendi, Yahya Efendi ve Aziz Mahmud Hüdai dergâhları gibi yüzyıllardır insanımıza bir sığınma, arınma ve nefes alma mekânı oldu. Zira nice incelik ve güzellik bu medeniyet üniversitelerinin sinesinde saklıdır. Nidayi Sevim yazdı.

İstanbul’umuzun tarihi ve uhrevi mekânlarını ziyaret etmeye devam ediyoruz. Bu evliyalar şehrinin önemli ziyaretgâhlarından birisi de hiç kuşkusuz Sünbül Efendi Dergâhı’dır. Kurucusuna nispetle Sünbüliyye adını alan tarikat, Halvetiyye’nin önemli bir kolu olan Cemâliyye’nin devamıdır. Sünbül Efendi Dergâhı’nın da yer aldığı Koca Mustafa Paşa Külliyesi, Fatih ilçesi dâhilinde, Koca Mustafa Paşa semtinde ve Yedikule yakınlarında yer alır. Ali Fakih Mahallesi, Koca Mustafa Paşa Caddesi üzerindedir. Bazı Bizans kalıntılarının yer aldığı bölgenin fetihten önce de dini ve tarihi açıdan önemli bir konumda olduğu kimi kaynaklarda zikredilir.

Bugünkü Sünbül Efendi Külliyesi’nin bulunduğu yerin geçmişi ile ilgili farklı farklı rivayetler vardır. Bununla beraber Bizans döneminde burada bir kilise-manastırın olduğu kesindir. Bizanslılara Hıristiyanlığı kabul ettirdiği söylenen havarilerden Hagios Andreas (Aya Andre)’a ithafen inşa ettirilmiş kilisesi olan bir manastır olduğu görüşü kuvvetlidir. İnşa tarihi tam olarak bilinmemekle birlikte bu manastırdan ilk olarak VIII. asırda bahsedildiği tespit edilmiştir. Manastır’ın İmparator I. Basileios ve İmparotor VIII. Mikhael Palailogos’un zamanlarında tamir gördüğü kimi kaynaklarda zikredilir. Semavi Eyice, “Koca Mustafa Paşa Cami ve Külliyesi” isimli makalesinde, burada yer alan Ayios Andreas Manastırı ve Kilisesi’nin 1284 yılında VIII. Mikhael Palailogos’un yeğeni Protovestiarissa Theodora Raouleina tarafından yaptırıldığını zikreder. Kimi kaynaklarda mekân ismi “Kızlar Kilisesi” ve “Kızlar Manastırı” olarak da geçer. Buna göre 13. yüzyılda Prenses Theodora’nın burada inzivaya çekildiği ve öldüğünde de yine buraya defnedildiği varsayılır.

Devamı: http://www.dunyabizim.com/gezi-mekan/27033/koca-mustafa-pasada-bir-vel-sunbul-sinan-hazretleri

Bu haber toplam 357 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
    Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Türkiye Yazarlar Birliği | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0312 232 05 71 - 72 | Faks : 0312 232 05 71-72 | Haber Scripti: CM Bilişim