Konya Şubesi'inde “Hollywood Sinemasında Dinsel Temalar” Konuşuldu

Konya Şubesi'inde “Hollywood Sinemasında Dinsel Temalar” Konuşuldu
TYB Konya Şubesinin her hafta düzenlediği etkinliğin bu haftaki konunuğu Yrd. Doç. Dr. Mustafa Sarmış “Hollywood Sinemasında Dinsel Temalar” konusunu anlattı.

Konuşmasına dinin ne olduğu konusunu anlatarak başlayan Sarmış, Halil Cibran’ın Ermiş hikâyesini örnek vererek yaptığı girişte ‘hikâye kahramanı El Halil’e içinde yaşadığı toplumun çeşitli tabakalarında yer alanlar kendi alanları ile ilgili soru sorarak bunun cevabını istiyorlar. El Halil bütün sorulara cevap veriyor. En sonunda bir din adamı el Halil’e din nedir diye bir soru yöneltiyor. El Halil bu soruya daha önceki sorulara verdiğim cevaplar sizin bu cevabınızı kapsıyordu. “Din hayatın kendisidir” şeklinde bir cevap veriyor. ‘ dedi.

Hollywood’un hayatın her alanında yer alan dini bu kapsayıcılığından çıkararak parçalanmış, kompartımancı sekuler bir alana taşıdığını ve bunu yaparken dine cephe almadan sanki olayın doğal seyri böyleymişçesine verdiğini söyledi.

Daha sonra sinema ve din ilişkisinin yöntem açısından nasıl ele alınması gerektiği konusu üzerinde duran Sarmış, sinemanın seyirci üzerinde oldukça büyük bir etkisi olduğunu özellikle sekulerleşme ile inşa edilen Hollywood sinemasının bu açıdan oldukça yönlendirici bir konumda bulunduğunu söyledi.

Hollywood Sinemasının geleneksel din algısını tümüyle alt üst ettiğini söyleyen Sarmış, “Boynunda haç taşıyan, hafta sonları kiliseye gidip dua eden, günah çıkaran ancak normal hayatta dinin yasakladığı bütün eylemi hiç düşünmeden ifa eden yeni bir dindarlık anlayışı üretildi. Bu karakterlerle dini ibadethanelerin içine hapseden Hollywood sineması, bu işlemi dine karşı çıkarak değil onu yok sayarak gerçekleştirdi.” dedi.

Yrd. Doç. Dr. Mustafa Sarmış, bazı filmlerde insanüstü güçlerle donatılmış kahramanların olağanüstü işler başararak kurtarıcı olarak kabul edildiklerini hatta konunun daha da ileriye taşınarak bu kahramanların ölen sevgililerini tekrar hayata döndürerek diriltme eylemini gerçekleştirdiklerini belirtti. Böylece kurtarıcı Tanrı’nın yerine bir insan kahraman ikame edildiğini ve kaderi belirleyen Tanrı’nın bu gücü yok sayılarak ölen bir kimsenin kaderinin ters çevrilerek tekrar hayata döndürülerek insanların kafasının karıştırıldığını söyledi.

Bu propagandanın 90 dakikalık bir film süresi içerisinde en fazla beş dakika yer aldığını bunun da seyirci tarafından fark edilemediğini söyleyen Sarmış, bazen de birkaç dinden pasajlar alınarak tek din anlayışı gibi verildiğini söyledi.

Türk dizi ve filmlerinin de Hollywood Sinemasından farklı olmadıklarına dikkat çeken Sarmış, Sinema izlerken pasif ve edilgen bir halde olmak yerine düşünen, irdeleyen ve eleştiren bir konumda olunması gerektiğini ve kendi kültürümüze uygun sinema filmleri üretmemiz gerektiğini söyledi.

Günün anısına konuşmacı Mustafa Sarmış’a katılım plaketini TYB Konya Şubesi Başkanı Hayri Erten takdim etti.  

dinsel-tema-2.jpgdinsel-tema-1.jpgdinsel-tema-4.jpg

Bu haber toplam 306 defa okunmuştur
 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • 10. İstanbul Edebiyat Festivali başladı13 Aralık 2018 Perşembe 09:20
 • “Okumak Eğitim seviyemizin en iyi göstergesi”11 Aralık 2018 Salı 10:32
 • 10. İstanbul Edebiyat Festivali" başladı10 Aralık 2018 Pazartesi 16:02
 • 10. İstanbul Edebiyat Festivali Başlıyor10 Aralık 2018 Pazartesi 10:18
 • “İslâm Mimarîsinde Anlam” konuşuldu10 Aralık 2018 Pazartesi 10:15
 • Türkiye Yazarlar Birliği Şanlıurfa Şubesi Suriyeli Yazarları Ağırladı10 Aralık 2018 Pazartesi 10:01
 • Sosyal Uyum ve Adaptasyon Eğitimleri08 Aralık 2018 Cumartesi 09:53
 • Şanlıurfa Şubesinde Kasım Ayı Şiir Meclisi07 Aralık 2018 Cuma 09:45
 • 40 Yıl sonra gelen ödül06 Aralık 2018 Perşembe 13:51
 • İslam Mimarisinde Anlam06 Aralık 2018 Perşembe 10:24
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Türkiye Yazarlar Birliği | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0312 232 05 71 - 72 | Faks : 0312 232 05 71-72 | Haber Scripti: CM Bilişim