• İstanbul 28 °C
  • Ankara 32 °C

Kosova Büyükelçisi Bekim Sejdiu, Ülkeler ve Elçiler Programında Konuştu

Kosova Büyükelçisi Bekim Sejdiu, Ülkeler ve Elçiler Programında Konuştu
Türkiye Yazarlar Birliği’nin büyük ilgi ile takip edilen programlarından Ülkeler ve Elçiler programının bu ayki konuğu Kosova Büyükelçisi Bekim Sejdiu oldu.

Konuşmasına kitapların ve kralların ortak bir noktası olduğunu vurgulayarak başlayan Kosova Büyükelçisi Bekim Sejdiu, “o ikisinin de insanlar üzerindeki etkisi çok büyüktür. Kralların etkisi zaman açısından daha kısıtlıdır. Oysa kitapların etkisi sonsuzdur. Onun için yazarlar eğitimci olarak görülürler. Çünkü onlar toplumları yetiştirirler “ dedi.

Balkanlar’da her konunun tarihten başladığını ifade eden Sejdiu, katılımcılara en önemli başlangıç noktası nedir sorusunu yöneltti. Sonrasında Churchill’in “ Balkanlar tüketmeden daha iyi üretirler “ sözüne atıfta bulunan Bekim Sejdiu, Kosova’nın tam da buna örnek teşkil ettiğini söyledi.

Sırbistan tarihinin 1389 Kosova Savaşı’ndan itibaren başladığını ifade eden Sejdiu, Sırbistan’ın o savaş üzerinde birçok irrasyonel mitolojiler ürettiğini belirtti. Üretilen bu şeylerin ne kadar zararlı olduklarının son senelerde görüldüğüne dikkat çeken Sejdiu, söz konusu mitolojilerin Sırbistan milliyetçiliğinde önemli bir yer tuttuğunu ve onun yeniden doğmasına sebep olduğunu da sözlerine ilave etti.

Tarihlerini 1989’dan itibaren anlatmaya başladıklarını ifade eden Bekim Sejdiu, bu dönemin Yugoslavya’nın dağıldığı yıla denk geldiğini söyledi. O dönemden itibaren Kosova’nın dört evreden geçtiğini belirten Sejdiu, bu evreleri şöyle sıraladı: Birinci dönem 1989’dan 1998’e kadar sürmüştür, bu dönem Aparteit (ırk ayrımı) dönemi olarak tanımlanmaktadır. İkinci Dönem ( 1998 – 1999) savaş ve soykırım dönemi, Üçüncü Dönem, Birleşmiş Milletler kontrolü dönemi (1999 – 2008 arası) Dördüncü Dönem ( 2008’den bu yana, bağımsızlık dönemi.)

Dünyada değiştirilmeyen çok az şey olduğunu belirten Kosova Büyükelçisi, “bunlardan biri de maalesef coğrafyadır. Biz bu realiteyi hiçbir zaman değiştiremeyiz. Sırbistan bizim komşumuzdur. Geçmişte ne olduysa olmuştur. Artık ileriye bakmamız gerekiyor” dedi.

Türkiye ve Kosova arasındaki ilişkilerin mükemmel olduğuna işaret eden Bekim Sejdiu, Türkiye’nin Kosova tarafından stratejik bir ortak olarak görüldüğünü söyledi. Siyasi ve ekonomik kriterlerin bu ilişkileri daha da güçlendirdiğini ifade eden Sejdiu, ilişkileri önemli kılan hususlardan birinin de Kosova’da Türklerin, Türkiye’de de Arnavutların yaşaması olduğunu vurguladı.

Kosova Büyükelçisi Bekim Sejdiu sözlerine şöyle devam etti: “Kosova ve Türkiye ilişkileri çok yoğundur. İki senedir Büyükelçilik’te bunu çok açık şekilde görmekteyiz. Her iki ülke arasında sürekli ziyaretler olmakta. Bunun neticesinde 13 tane antlaşma imzalandı. Ekonomik açıdan baktığımızda Türkiye, Kosova’nın üçüncü veya dördüncü ekonomik partneridir. Aynı zamanda iki devletin de hedefi, var olan ekonomik ilişkiyi yatırımcı politikaya dönüştürmektir. “

Büyükelçi konuşması bittikten sonra kendisine yöneltilen soruları cevaplandırdı. Toplantının sonunda Büyükelçi’ye TYB’nin teşekkür beratı verildi, Büyükelçi de TYB Başkanı İbrahim Ulvi Yavuz’a plaket verdi.

 

 

doganm

muratate 

gentahmetfidan ibrahim

Bu haber toplam 1321 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
    Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Türkiye Yazarlar Birliği | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Sitede yayınlanan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir.
Tel : 0312 232 05 71 - 72 | Faks : 0312 232 05 71-72 | Haber Scripti: CM Bilişim