• İstanbul 24 °C
  • Ankara 16 °C

Kudüs'ün Mimarî Mirası Koruma Altına Alınıyor

Kudüs'ün Mimarî Mirası Koruma Altına Alınıyor
IRCICA Genel Direktörü Dr. Halit Eren’in başkanlığında bütün dünyadan ve Filistin’den üniversitelerle işbirliği içinde yürütülen “Kudüs 2015” projesinin 2011 yılı semineri başladı.
islam
IRCICA Genel Direktörü Dr. Halit Eren’in başkanlığında bütün dünyadan ve Filistin’den üniversitelerle işbirliği içinde yürütülen “Kudüs 2015” projesinin 2011 yılı semineri başladı. Kudüs mimarî mirası konusunda bütün dünya üniversitelerinin mimarlık fakültelerinden öğretim üyelerini ve öğrencileri bir araya getiren on yıllık program çerçevesinde mimarî araştırmalar ve atölyeler gerçekleştiren IRCICA, bu yolla Kudüs’teki mimari ve şehir mirasının incelenmesi, kayda geçirilmesi, korunması ve tanıtılmasını amaçlıyor.
IRCICA ayrıca Müslüman nüfusun hayat şartlarının iyileştirilmesi, İslam eserlerinin onarılması, El-Aksa Müzesi ve Kütüphanesi’nin korunması ve genel olarak El-Aksa Camii ve çevresinin (Harem el-Şerif) durumunun iyileştirilmesi yönünde uluslar arası koordinasyon sağlıyor.

ULUSLAR ARASI İŞBİRLİĞİ
IRCICA Genel Direktörü Dr. Halit Eren, Kudüs 2015 programının İKT üye ülkelerinde ve bütün dünyadaki akademik ve mimari çevrelerde ilgi ile izlendiğini belirtti. Eren, İslâm ülkelerinden, Filistin üniversitelerinden, Avrupa ve ABD’den mimarlık hocalarının ve öğrencilerinin program faaliyetlerine katıldıklarını,  kendi üniversitelerinde stüdyolar ve projeler yürütüp bunların sonuçlarını toplantılarda sunarak üniversiteler yanında uluslar arası kuruluşların ve uzmanların kültür ve mimarî mirasını korumada, incelemede, yeniden kullanıma koymada elbirliği etmelerini sağladıklarını aktardı. Halit Eren, değişik kültürlere mensup katılımcıların bu mirası ve kültürü tanımalarına yardımcı olduklarını ifade etti.
PROJE VE AŞAMALARI
ProgramIn, Kudüs’teki hayat şartlarının iyileştirilmesi ve İslâm mimarî yapısının korunması amaçları etrafında bütün dünyadan uzmanlık ve işbirliğini birleştiren ilk proje olduğunun altını çizen Dr. Eren, bugüne kadar gerçekleştirilen çalışmalar hakkında bilgi verdi. Eren şöyle konuştu: “Bu aşamalar arasında ilk olarak Kudüs’ün tarihi var, bu tarihin incelenmesi önemli, çünkü Kudüs dâvâsının başta gelen unsuru Kudüs’ün tarihidir. Kudüs dâvâsının kökü Kudüs’ün tarihindedir ve bu dâvânın çözümlenmesi de onun tarihî mirasının temeli üzerine oturacaktır. İkinci olarak, programın önemli bir başka amacı şehirdeki hayat şartlarının iyileştirilmesidir. Üçüncü olarak, anıtların ve diğer binaların tamiri ve korunması artık gerçekleşmeye doğru ilerleyecektir, çünkü bu yılki programımızda üç sitin restorasyonuyla ilgili başlangıç tasarımlarının hazırlanması da yer almaktadır. Bu sitler Rıbat el-Mansuri, Sultan Hanı ve Kattanin Çarşısıdır. Dördüncü kısım ise Aksa Camii ve Kütüphanesi hakkında bilgilenme kamu bilincinin güçlendirilmesidir ki bu konular son yıllardaki toplantılarımızda oldukça geniş biçimde ele alınmıştı.”

Haber: Yeni Asya
Bu haber toplam 291 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
    Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Türkiye Yazarlar Birliği | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Sitede yayınlanan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir.
Tel : 0312 232 05 71 - 72 | Faks : 0312 232 05 71-72 | Haber Scripti: CM Bilişim