• İstanbul 19 °C
  • Ankara 15 °C

Kurucu Mütevelli Heyeti

Kurucu Mütevelli Heyeti
D. Mehmet Doğan/BaşkanMuhsin Mete/Başkan yardımcısıA.Zahit Akman/Müdür (25.4.1992’ye kadar)İsmail Hacıfettahoğlu/ÜyeMustafa Everdi/Üye (1.5.1991’de istifa)aBekir S. Soysal/ÜyeBayram B.

D. Mehmet Doğan/Başkan
Muhsin Mete/Başkan yardımcısı
A.Zahit Akman/Müdür (25.4.1992’ye kadar)
İsmail Hacıfettahoğlu/Üye
Mustafa Everdi/Üye (1.5.1991’de istifa)a
Bekir S. Soysal/Üye
Bayram B. Tokel/Üye

5 Mart toplantısında halen Vakıf ve Birlik merkezi olarak kullanılan Müdafaa Caddesi 10/13’teki dairenin alınması kararlaştırıldı.

Vakfa maddî ve manevî katkılarından ötürü,

Mustafa Çakır, Bekir Çalkan, Fikret Çulhaoğlu, Enver Ergün, Zekeriya Karaman, A. Alper Tekay, Lütfi Doğan, Fatih Gökdağ, Beşir Atalay, Kâzım Bekman, İsmail Dayı, Yalçın Dinçer, Sadık Ayaz, Necati Çelik, Faik Güngör, M. Nuri Şahin, Rifat Hisarcıklı, Salih Bezci, Hilmi Babacan, Bilal Şahin, Ahmet Ünalmış, Zeki Poyraz’ın üye olarak kabul edildi.
Ayrıca, senede göre, Türkiye Yazarlar Birliği yönetim kurulu üyeliği yapmış olan kişiler Vakfın tabiî üyesidir.

Vakıf, Başbakanlık Aile Araştırma Kurumu’na Türk Aile Ansiklopedisi projesi verdi. Bunun için D. Mehmet Doğan vazifelendirildi. Ansiklopedinin bölüm koordinatörleri: Doç. Dr. İhsan Sezal, Doç. Dr. Mustafa İsen, Yard. Doç. Dr. İsmail Doğan, Dr. Said Bodur ve Alaaddin Karaca. Ansiklopedi kısa zamanda  hazırlandı ve 3 cilt halinde basılıp teslim edildi.

Mütevelli heyeti, 2 Temmuz toplantısında Türkiye Yazarlar Birliği Yönetim Kurulu’ndan 8 kişilik bir heyetin Türk cumhuriyetleri yazar kuruluşlarının davetlisi olarak Azerbaycan, Özbekistan, Kazakistan ve Kırgızistan’a gitmesini, bu gezi sırasında ziyaret edilen kişi ve kuruluşlara verilmek üzere çeşitli hediyeler alınmasını, bu hediyelerin bedelleri ile heyetin iaşe ve ibatesiyle yol giderlerinin bir kısmının Vakıfca karşılanmasına karar verdi.
İstanbul’da Vakıflarlara ait Kızlarağası Medresesi’nin Bakanlar Kurulu tarafından TYB’ne tahsisi üzerine başlatılan restorasyon çalışmalarına katkıda bulunmak maksadıyla 20.000.000 TL’nin tahsisi, ayrıca, binanın toplu kirası karşılığı olarak 11.774.000 TL’nin verilmesi, TYB Derneği tarafından kullanılan İzmir ceddesindeki dairenin kirasının ödenmesi kararlaştırıldı.

Vakfın amaçları doğrultusunda üyeler arasında içtimai yardımlaşmayı güçlendirmek, vakfın çalışmalarına hız vermek için vakıf senedinin 10. maddesi (c) bendi gereğince “otomobil kampanyası” yapılması kararlaştırıldı. İki yıl süren ve İsmail Hacıfettahoğlu tarafından sürdürülen kampanya sonunda sağlanan kârla Mithatpaşa caddesi 54/18 numaralı daire satın alındı.

7 Eylül 1992 toplantısında, Kazakistan’ın Almatı şehrinde yapılacak Yeryüzü Kazakları Kurultayı’na davet edilen TYB heyetinin katılması kararlaştırıldı.
Ekim ayında yapılan toplantıda, Yılın yazarları ödül töreninin masraflarının Vakıfça karşılanması, ayrıca Kazakistan Yazıcılar Otağı’ndan 3 kişilik bir heyetin davet edilmesine karar verildi.

Türkiye Yazarlar Birliği’nin 15. yılı münasebetiyle yapılacak faaliyetlere maddî yardımda bulunulması, “Tarık Buğra ile 75 yıl” adlı faaliyetin giderlerinin karşılanması kararlaştırıldı.

3 Ocak 1993’te İsmail Hacıfettahoğlu müdürlük görevine getirildi.

22-28 Mayıs tarihleri arasında İstanbul’da Necip Fazıl haftası ve Kazak Şairi Mağcan Cumabayulu’nın anılması ile ilgili faaliyetler yapıldı. Ünlü kazak şairi Mağcan’la ilgili anma için 40 kişilik Kazak Yazarlar Birliği heyeti Türkiye’ye davet edildi.

Bu haber toplam 567 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
    Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Türkiye Yazarlar Birliği | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0312 232 05 71 - 72 | Faks : 0312 232 05 71-72 | Haber Scripti: CM Bilişim