Medaim Yanık: Aileler için internet ve sosyal medya kullanım eğitimi

Medaim Yanık: Aileler için internet ve sosyal medya kullanım eğitimi
Benim geliştirdiğim “Aileler için internet ve sosyal medya kullanım eğitimi” İbn Haldun Üniversitesi klinik yüksek lisans programında öğrencim Dilara Sürü’nün uzmanlık tezinde etkinliği açısından denendi ve eğitimin etkin olduğu bulundu.

Araştırmanın sonuçlarına göre, eğitime katılan 32 kişinin eğitime katılmadan önce uygulanan ön test ve katıldıktan sonra uygulanan son testlerde internet, sosyal medya ve dijital oyun bağımlılık düzeyleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık olduğu sonucuna ulaşılmıştır. 

  

İnternette sanal kimlik oluşturmak riskli

Tez çalışmasında sanal kimliği olan katılımcıların internet bağımlılığı, dijital oyun bağımlılığı, sosyal medya bozukluğu ölçeklerinden aldıkları ortalamalar sanal kimliği olmayan katılımcılara göre çok daha yüksek puan aldığı bulunmuştur. Yani çevrimiçi ortamda oluşturulan sanal kimlik ile ilgili araştırmaların söylediği sahte kimliğin vermiş olduğu rahatlık ve özgürlük ile kişi internet ortamında daha çok vakit ve enerji harcamaktadır. 

  

İnternette çocuklarının resmini paylaşmak iyi fikir değil

Araştırmamızda çocuğunun fotoğrafını dijital ortamda paylaşma eğilimi olan katılımcıların, çocuğunun fotoğrafını hiç paylaşmayanlara göre bağımlılık ölçeklerden fazla değer aldıkları bulunmuştur. Bu durum çocuklarının resmini paylaşma eğilimindeki yüksekliğin internetin diğer problemli kullanımları ile paralel seyrettiğini göstermektedir. 

  

Sanal ortamda kendini kıyaslamak yanlış

Araştırmamızda sanal ortamda, internet ve sosyal medya aracılığı ile kendisini başkalarıyla hiç kıyaslamayan katılımcıların ölçeklerden aldıkları internet bağımlılığı değerlerinin, kendisini başkalarıyla birkaç kez ya da zaman zaman karşılaştıran katılımcılara göre daha az olduğu görülmüştür. Yani internetin kişilerin benliklerini abartılı bir şekilde ön plana çıkardıkları yanıltıcı ortamında kendini başkalarıyla kıyaslamak ruh sağlığımız için risk içeriyor. 

  

Aile ile vakit geçirmek koruyucu

Araştırmada ölçeklerden alınan sonuçlara bakıldığı zaman boş vakitlerini sadece ailesi ile geçiren katılımcıların belirgin bir şekilde daha düşük bağımlılık değerleri aldıkları görülmüştür. Yani boş vakitleri aile ile beraber değerlendirmenin kişilerin iyi olma hali açısından koruyucu faktör olduğu söylenebilir. Ayrıca aile ile geçirilen zaman, internet bağımlılığı adına da koruyucu faktör olarak gözükmektedir.

Devamı: https://www.star.com.tr/yazar/aileler-icin-internet-ve-sosyal-medya-kullanim-egitimi-yazi-1468374/

Bu haber toplam 154 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
    Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Türkiye Yazarlar Birliği | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Sitede yayınlanan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir.
Tel : 0312 232 05 71 - 72 | Faks : 0312 232 05 71-72 | Haber Scripti: CM Bilişim