• İstanbul 17 °C
  • Ankara 18 °C

Mehmet Akif Osmanlı Geçmişini Reddetmedi

Mehmet Akif Osmanlı Geçmişini Reddetmedi
TBMM Başkanı Bülent Arınç, "Siyaset, yeni Akif\'ler çıkarmalıdır. İstiklal Marşı\'nı yazmasa da Safahat gibi eserler bırakacak siyasetçilere ihtiyacımız var.

TBMM Başkanı Bülent Arınç, "Siyaset, yeni Akif´ler çıkarmalıdır. İstiklal Marşı´nı yazmasa da Safahat gibi eserler bırakacak siyasetçilere ihtiyacımız var. Onların bilgeliğine, yol göstericiliğine ve derinliğine ihtiyacımız var" dedi.

TBMM Başkanı Bülent Arınç, Mehmet Akif Ersoy'un şair kimliğinin yanı sıra Meclis'in ilk döneminde Burdur milletvekili olarak görev yaptığını hatırlatarak, ''Siyaset, yeni Akif’ler çıkarmalıdır. İstiklal Marşı'nı yazmasa da Safahat gibi eserler bırakacak siyasetçilere ihtiyacımız var. Onların bilgeliğine, yol göstericiliğine ve derinliğine ihtiyacımız var'' diye konuştu.

TBMM Başkanı Bülent Arınç, Mehmet Akif Ersoy'un vefatının  70. yıldönümü sebebiyle Hacettepe Üniversitesi kampüsünde Türkiye Yazarlar Birliği'nce Taceddin Dergahı'nın bulunduğu alanda düzenlenen anma toplantısına katıldı.

Törende, konuşmalar başlamadan ve tamamlandıktan sonra Hacı Bayram Camii imamı Ahmet Karalı Kur'an-ı Kerim okudu. Arınç, törende yaptığı konuşmada, Mehmet Akif'in İstiklal Marşı'nı Taceddin Dergahı'nda yazdığını hatırlatarak, şunları kaydetti: ''Meclisimizin ilk döneminde Burdur milletvekili olarak görev yapan Milli Şairimiz, İstiklal Mücadelesi sırasında esarete isyan ederek milletimizi uyandırmaya ve harekete geçirmeye çalışan bir aksiyon adamı oldu. Ülkemizin bağımsızlık savaşında, milli ruhun uyanmasında Mehmet Akif'in vatan aşkını dile getiren coşkulu mısralarının katkısı büyük olmuştur.'' Akif'in, Osmanlı geçmişini reddetmeyen Türk toplumunu yücelten, ama ırkçılığa karşı çıkmış, bu topraklara kendini adamış, yerli, inançlı bir aydın olduğunu anlatan Arınç, ''Akif, bizim toplumumuzun özetidir. Kiminin görmezden geldiği, kiminin görmek istemediği, kiminin de henüz keşfetmediği bugün en çok özlediğimiz aydın modelidir'' diye konuştu.

ARINÇ DUYGULANDI

Mehmet Akif'in ''Resmim İçin'' şiirinin, ''Toprakta gezen gölgeme toprak çekilince, Günler şu heyûlâyı da er geç, silecektir. Rahmetle anılmak, ebediyet budur amma, Sessiz yaşadım, kim beni, nereden bilecektir?'' dörtlüğünün kendisini çok etkilediğini belirten Arınç, Akif'in aziz hatırasını yaşatmak amacıyla Meclis'in en güzel yerinde ''İstiklal Marşı Abidesi'' yaptırdıklarına dikkati çekti. Bunun geç kalmış, hatta ihmal edilmiş bir görev olduğunu kaydeden Arınç, ''Sessiz yaşadım, kim beni, nereden bilecektir?'' diyen Akif'i o abideyi gören herkesin yeniden hatırlayacağını belirtti. Arınç, şöyle devam etti: ''O mısralara ikinci söyleyeceğim şey ise şudur; ey büyük şair, bugün her okulda, her törende, her fırsatta, genç yürekler coşkuyla bağımsız bir ülkenin milli marşını okuyor. Her okuyanın gözlerinden yaş akıtan o eser senindir. 70 milyon seni anıyor. Sana rahmet okuyor. Analar çocuklarına senin adını veriyor. O çocuklardan biri de benim torunum olan Mehmet Akif'tir.''
Konuşmasının bu bölümünde sesi titreyen Arınç'ın duygulandığı görüldü.

DİĞER KONUŞMALAR

Törende, Türkiye Yazarlar Birliği Başkanı Hicabi Kırlangıç, Mehmet Akif'in hayatı, fikirleri, şiirleri ve mücadelesiyle örnek bir şahsiyet, İstiklal Savaşı'nda yer almış seçkin bir isim olduğunu söyledi.

Kırlangıç, Akif'in ülkenin  bağımsızlığını savunurken, bireylerin özgürlüğünün önemini de yaşamıyla ortaya koyduğunu kaydetti.

Türkiye Yazarlar Birliği Şeref Başkanı Mehmet Doğan da yaptığı konuşmada, Akif'in milletvekilliği yaptığını hatırlatarak, demokrasilerde parlamentonun önemine dikkati çekti. Doğan, şöyle konuştu:

''Temsili demokrasilerde halk vekillerini seçer Meclis'e gönderir, belli bir dönem içinde o vekiller görevlerini yerine getirirler. Bu dönem de elbette böyle bir dönemdir. Meclis Başkanımızın bu dönemin sona erişine kadar yürüttüğü görev önemli bir görevdir. Çeşitli şekillerde engellenmesi kabul edilemez. Biz halk olarak seçilmiş olan milletvekillerine 11. Cumhurbaşkanını da seçeceklerini bilerek vekalet verdik. Bu vekaletin arkasında duracaklarından eminiz.''

ÖĞRENCİLER AKİF'İ YALNIZ BIRAKMADI

Öte yandan; minik öğrenciler, İstiklal Marşı'nı yazan Milli Şair Mehmet Akif'i unutmadı. Soğuk hava ve kar yağışına rağmen Akif'in Edirnekapı'daki mezarının başına gelen öğrenciler dua edip, şairin şiirlerini okudu. Edirnekapı Şehitliği içerisindeki mezarının başına sabah erken saatlerde gelen çok sayıda vatandaş dualar etti. Öğrencilerin, şairin başta İstiklal Marşı olmak üzere bazı şiirlerinden dörtlükleri yazdıkları pankartları taşıdıkları görüldü.

Ersoy'un kabri başında Kur'an-ı Kerim okuyan Serhat Tektaş isimli bir genç, soğuk havanın buraya gelmelerine engel olmadığını dile getirdi. "Değil kar, taş bile yağsa buraya geliriz" diyen Tektaş, "O bizim milli şairimiz. İstiklal Marşı'nı yazdı. Çok zor şartlarda Türk vatandaşlarına milli mücadele ruhunu kazandırdı" şeklinde konuştu.

Eyüp Merkez İlköğretim Okulu öğrencisi Şeyma Özkardaş, soğuk havaya rağmen Mehmet Akif Ersoy'un mezarını ziyaret ettiklerini söyledi. Okulundaki şiir okuma yarışmasında birinci olan Özkardaş, Ersoy'un "Çanakkale Şehitlerine" isimli şiirini gür bir şekilde okudu.

Vakit

Bu haber toplam 1155 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
    Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Türkiye Yazarlar Birliği | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0312 232 05 71 - 72 | Faks : 0312 232 05 71-72 | Haber Scripti: CM Bilişim