• İstanbul 11 °C
  • Ankara 13 °C

Mehmet Âkif Sevgisi Soru Bankası Hazırlattı

Mehmet Âkif Sevgisi Soru Bankası Hazırlattı
Sait Tahsin Sezer, İstiklal Marşı'nın her kıtasını dilbilgisi ve edebiyat açısından incelemiş. Bu gayretlerin sonucunda tamamen özgün, biyografik, didaktik bir ders ve soru bankası kitabı oluşmuş.
sorubankas

Sait Tahsin Sezer, İstiklal Marşı'nın her kıtasını dilbilgisi ve edebiyat açısından incelemiş. Bu gayretlerin sonucunda tamamen özgün, biyografik, didaktik bir ders ve soru bankası kitabı oluşmuş.

 İstiklal Marşı şairi Mehmet Akif Ersoy belli bir dönemde düşünce ayrılıkları nedeniyle devletten hak ettiği itibarı göremedi. Ancak milletin nazarında hep itibarlıydı. Bugün hemen her evde onun büyük eseri Safahat var. Şair hakkında yapılan araştırmalar ve yazılanlar bir bibliyografya oluşturacak kadar çok. Onun hakkında pek çok özgün çalışma yapıldı, yapılıyor. Bunların içinde ilgi çekici çalışmalar da yer alıyor. Edebiyat öğretmeni Sait Tahsin Sezer'in yaptığı çalışma bunların en dikkat çekenlerinden biri. Özel bir dershanede çalışan Sezer, konu tekrarları yaparken, İstiklal Marşı'nın bir dil ve edebiyat hazinesi olduğunu, hangi konuyu işlerse işlesin, muhakkak İstiklal Marşı'nda o konuya uygun bir örnek bulunduğunu fark etmiş. Mesela sözcük türleri, tamlamalar, ses olayları, edebi sanatlar... Böylece İstiklal Marşı'nın tamamını çözümlemeye karar vermiş. Bunu yaparken aynı zamanda Mehmet Akif'in hayatı ve şiiri üzerine de kafa yormuş.

ÖSYM, sınavda 28 kez sormuş

İstiklal Marşı'nı ve Mehmet Akif Ersoy'un hayatını önce didaktik açıdan incelemiş. Daha sonra aynı konuyu sorularla öğretmeye çalışmış. İstiklal Marşı'nın her kıtasını dil bilgisi ve edebiyat açısından detaylı bir şekilde incelemiş. Bu gayretlerin sonucunda tamamen özgün biyografik ve didaktik bir ders ve soru bankası kitabı oluşmuş. Bir soru, iki soru derken 414 soruluk bir soru bankası çıkmış ortaya. Sait Tahsin Sezer, kendisi bu çalışmaya yönelten diğer sebebi de şöyle açıklıyor: "ÖSYM'nin Mehmet Akif'e karşı biraz üvey evlat muamelesi yaptığını düşünüyorum. Bugüne kadar toplam 28 soru çıkmış. Bunlardan 15'i doğrudan Akif'le ilgili. Hayatı, İstiklal Marşı tamamen soruların dışında kalıyor. Bu tutumu düzeltmek ya da en azından bu konuya dikkat çekmek niyetim de bu çalışmayı hazırlamamda etkili oldu."

Onun Mehmet Akif sevgisi önce ailesinden, öğretmenlerinden ve okudukça fark ettiği derinliğinden geliyor. Okuyan insanın yolunun, bir gün muhakkak Mehmet Akif'e de uğrayacağını düşünüyor ve sözlerine şöyle devam ediyor Sezer: "İşte o zaman derin bir kuyunun başında olduğunuzu hissedersiniz. Çektikçe gelir, çektikçe gelir su... İstikal Marşı için verilen ödülü almaması, yine onun 'O benim değil, milletimindir.' diyerek İstiklal Marşı'nı Safahat'a almaması gibi özellikleri önce ilgimi çekti. Sonra zaten eserleri, okuyan ve anlayanlar için bir harikalar diyarıdır. Çanakkale Şehitlerine, Bülbül gibi şiirlerini gözyaşlarınıza hakim olarak okuyamazsınız. Ruhunuzu en derinden titretecek etkiye sahiptir. Şanlı mazimizi hatırlatır, içimizdeki iyi insanı ve fedakâr kahramanı uyandırır her okuyuşta. Basit bir çamurlu sokak tablosunu en gerçekçi haliyle sunması ve dili bu denli akıcı kullanması karşısında hayrete düşersiniz."

Bunlardan daha da önemlisi 'neden bu kadar önemli bir insanın bugüne kadar ihmal edildiği' sorusu da onu Mehmet Akif üzerine çalışmaya yöneltmiş. Sait Tahsin hoca, Mehmet Akif Ersoy'un nutulmuşlar kervanına, zorla itildiğini düşünüyor. Naaşı için devlet töreni düzenlenmemesinin, tarihimiz açısından temizlenmesi zor kara bir leke olduğunu söylüyor. Sezer böyle bir çalışma hazırlayarak biraz da bu algıyı yıkmak ve bazı gerçeklere dikkat çekmek istemiş.

Sait Tahsin Sezer'in bu çalışmasına öğrencileri de büyük ilgi göstermiş. Kendisinin ilk zamanlarda hissettiklerini öğrencilerinin de hissettiğinin farkına varmış. Öğrencilerin gözlerinden, 'hakikaten dil ve edebiyat yönünden ne kadar zengin bir metinmiş' deyişlerini okumuş. Aynı şeye farklı gözlerle bakabilmeyi, yanı başımızda duran bir hazinenin varlığını öğrencileri de görmüş böylece. Tekrar çalışmaları yaptıkça, derinliğinin farkına varmışlar.

Mehmet Akif'in hayatını, İstiklal Marşı'nı ve Safahat'ı lise yıllarından bu yana birçok kez okumuş Sait Tahsin Sezer. Ama özellikle bu çalışma için en az beş kaynaktan Mehmet Akif Ersoy'un biyografisini defalarca incelemiş. İstiklal Marşı'nı yüzlerce kez tekrar tekrar okumuş. Safahat'ı ise halen daha yanından ayırmıyor.

ALİ PEKTAŞ   -   04.03.2011

Bu haber toplam 1202 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
    Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Türkiye Yazarlar Birliği | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0312 232 05 71 - 72 | Faks : 0312 232 05 71-72 | Haber Scripti: CM Bilişim