Mehmet Ali Abakay Yazdı: 2011 Senesinin Son Yazısı: Mehmed Âkif’i Anlamak-Anmak Üzerine

Mehmet Ali Abakay Yazdı: 2011 Senesinin Son Yazısı: Mehmed Âkif’i Anlamak-Anmak Üzerine
2011 Senesi, kendi iklimimizden “Mehmed Âkif’i Anma Yılı” biçiminde düşünülmüştü. 2011, “Mehmed Âkif Yılı” olarak, istenilenin çok altında etkinliklere tanıklık etti.

Bildiğimiz kadarıyla Safahat, birçok yayınevinden çıktı, yüz binlerce okura ulaştı, yüzlerce kütüphanede, binlerce kitaplıkta başvuru aracı oldu.

Safahat, sadece bir şiir kitabı değildir; bir düşüncenin hayatla, sosyal yaşantı ile harmanlanmasıdır. Bunun için Mehmed Âkif’i sadece şair olarak nitelendiremiyoruz.

Mehmed Âkif, Şairlik beraberinde bir düşünce ekolünün temsilcisidir. Aldığı eğitimle kendisini dinî açıdan yeterince yetiştirmiştir.

Mehmed Âkif, bir Fransız kadar Fransızcayı konuşmaktadır.

Mehmed Âkif, bir Arap kadar Arabî Lisanı bilmektedir.

Mehmed Akif, Anadolu’nun işgal yıllarında İstanbul’u terk ederek, Anadolu’da üzerine düşeni layıkıyla yerine getirmiştir.

Bir ülkenin Millî Şairi olması, İstiklâl Marşı’nı yazması yeterli değil midir, tanınması ve tanıtılması için?..

Ve Taceddin Dergahı…

İsmi Asım’a dönüşen D. Mehmet DOĞAN…

Ülkenin en sıkıntılı dönemlerinde Mehmed Âkif’e sahiplenmeyi ilk şiar bilen TYB ile TYB Vakfı…

Hakkında en çok kitap yazılanlardan biridir, Mehmet Âkif.

Adına dergilerin Özel Sayı çıkarttığı isimlerin ilk sıralarında yer alanlardan biri de, Mehmed Âkif.

Şiir kitabı olduğu kadar, bir Mevlana Celaleddin’in Mesnevisi edasında okunmaktadır, Safahat. Safahat Okumaları, yıllardan beridir yapılmakta. Bunun da ev sahipliğini TYB ve TYB Vakfı adına D. Mehmed DOĞAN  ile arkadaşları yapmaktadır.

Mehmed Âkif Araştırmaları Merkezi de yine TYB tarafından kuruldu. Safahat,  Mehmed Âkif’e vefa borcu olarak, yapılan hizmetlere bir halka olarak sanal ortama taşındı.

Taceddin Dergahı, TYB tarafından korundu, Dergah'ın bu vesile ile yıkılmasına engel olundu, adeta.

Bir anma etkinliğinde TYB’nin yaptıkları da arka plâna atılmak istendi, 2011’de.

Bu ülkede kâğıt paranın üstünde Mehmed Âkif portresi yer aldığında bir bardak suda kopartılan fırtınayı unutmuş değil, daha bellekler.

Kendi memleketinden uzak, yoksulluk ve yoksunluklarla geçen seneler boyunca vatan hasretiyle yanıp tutuşan ve “Allah, bu millete bir daha İstiklâl Marşı yazdırmasın” diyen Mehmed Âkif…

“Safahatta Medeniyet Kavramı” ismiyle 1986’da mezuniyet tezimi hazırlamıştım. Bu tezi, yıllar öncesinden kitap boyutunda hazırlamış, mezuniyet tezi biçiminde Tez Hocamıza sunmuştum.

Mehmed Âkif hakkında yazdığım makalelerimde kendisinden hiç nakilde bulunmadım. Mehmed Âkif’e Dair başlığını taşıyan çalışmamızda da kendisinden nakiller yapmadım. (agm www.tyb.org.tr 14/02/2011)

Bilmiyorum, Mehmed Âkif, bu ülkenin, ülke insanının sesidir, nefesidir, dilidir. Kendisini şiirleriyle hatırlamak, şiirlerinden bölümler sunarak yazı kotarmak, bana hoş görünmüyor. Nedense yazdığı düzyazılar, 2011’de gündeme hiç taşınmadı. Keşke düzyazıları, şiirleri kadar bilinseydi… Mehmed Âkif’i anlamak ve tanımak, aslında düzyazılarından geçer. 2011’de Mehmed Âkif anlatılırken, düzyazılarından fazla bahsedilmemesi, dikkati çeken eksiklikti. TYB, Anma Etkinlikleri’ni sempozyumlarla, konferanslarla, Safahat Okumaları ile gerçekleştirirken, Mehmed Âkif’in düzyazılarını da bir kitapta toplasa, eminim Mehmed Âkif, daha iyi anlaşılır. Bu benim naçizane kanaatimdir yoksa üyesi bulunduğum TYB’nin işleyiş çizgisine bir eleştiri değil, yazdıklarım.

24.12.2011

Bu haber toplam 907 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
    Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Türkiye Yazarlar Birliği | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0312 232 05 71 - 72 | Faks : 0312 232 05 71-72 | Haber Scripti: CM Bilişim