22 Kasım 2017
  • İstanbul12°C
  • Ankara1°C

1981 - 1990 YILLARI ARASI

Türkiye Yazarlar Birliği'nin 1981 - 1990 yılları arası "Yılın Yazar, Fikir Adamı ve Sanatçıları Ödülleri'' alan isimler ve eserleri.

1981 - 1990 Yılları Arası

20 Nisan 2010 Salı 17:57

1981

  • *Hikaye: Mustafa Kutlu( Yoksulluk İçimizde)
  • *Şiir; M.Atilla Maraş(Şehrayin)
  • *Roman:Mustafa Miyasoğlu(Dönemeç)
  • *Fikir:Taha Akyol (Politikada Şiddet)
  • *Araştırma/İnceleme:Sadık Albayrak ( Son Devir Osmanlı Uleması)
  • *Tiyatro:Tarık Buğra(Akümülatörlü Radyo)
  • *Çocuk Edebiyatı:Mustafa Yazgan ( Dergi ve kitap çalışmalarıyla)
  • *Basın: Erdem Bayazıt(Afganistan ve İran Konusundaki Fikir ve Gezi yazıları ile)
  • *TV/Drama: Yücel Çakmaklı (4. Murat)
  • *Sinema: Mesut Uçakan (Rahmet ve Gazap)

Üstün Hizmet Ödülleri:

  • Cemil Meriç
  • Mehmet Kaplan
  • Emin Bilgiç

1982

  • *Hikaye:Sezai Karakoç (Hikayeler)
  • *Şiir:A.Vahap Akbaş (Efgan)
  • *Roman: Emine Işınsu (Cambaz)
  • *Deneme:Atasoy Müftüoğlu( Vakti Kuşanmak)
  • *Fikir:Beşir Ayvazoğlu(Aşk Estetiği)
  • *Araştırma/İnceleme: Erol Güngör( İslam Tasavvufunun Meseleleri)
  • *Dil: D.Mehmet Doğan(Büyük Türkçe Sözlük)
  • *Edebi Tenkit: S.Kemal Tural(Zamanın Elinden Tutmak)
  • *Tercüme:Süleyman Uludağ(Mukaddime,İbn Haldun’dan)
  • *Çocuk Edebiyatı:Niyazi Birinci(Can Kardeş dergisindeki çalışmalarıyla)
  • *Basın/Haber:Selami Çalışkan
  • *Basın/Roportaj: Cengiz Çandar

Üstün Hizmet Ödülü:

  • Necip Fazıl Kısakürek

1983

  • -TYB 1983 Yılı” Yılın Yazar,Fikir Adamı ve Sanatçıları”nın açıklanması
  • *Hikaye:Mustafa Kutlu (Ya Tahammül Ya Sefer)
  • *Şiir:Mehmet Çınarlı (Zaman Perdesi)
  • *Roman:Hasan Kayıhan (Gurbet Ölümleri)
  • *Fikir:Yusuf Kerimoğlu ( Emanet ve Ehliyet)
  • *Araştırma/İnceleme: Saadettin Elibol( İnanç ve Kültür)
  • *Edebi Tenkit:Necmettin Türinay
  • (Geleneğin Dünyası,Yeniliğin Ufukları)
  • *Çocuk Edebiyatı: M.Ruhi Şirin(Masal Mektupları)
  • *Tercüme:Sevim Kantarcıoğlu (Edebiyat Üzerine Düşünceler- T.S. Eliot’dan)
  • *Basın/Edebi Röportaj: Ahmet Kabaklı
  • *Basın/Karikatür:Yalçın Turgut
  • *Sinema: Halit Refiğ(İhtiras Fırtınası)

1984

  • *Hikaye:Rasim Özdenören(Denize Açılan Kapı)
  • *Şiir: Ebubekir Eroğlu(Kayıpların Şarkısı)
  • *Roman: Sevinç Çokum(Hilal Görününce)
  • *Deneme/Tenkit:Berna Moran(Türk Romanına Eleştirel Bir Bakış)
  • *Fikir:Şakir Kocabaş(İfadelerin Gramatik Ayrımı)
  • *Araştırma:Mehmet Öz(15 ve 16 Yüzyıllarda Canik Sancağı)
  • *İnceleme:Şerif Aktaş(Roman Sanatı ve Roman İncelemesine Giriş)
  • *Tercüme:Turgut Akman(Katedralde Cinayet, T.S. Eliot’dan)
  • *Çocuk Edebiyatı:Cahit Zarifoğlu(Yürek Dede ile Padişah)
  • *TV/Programı:Adem Gürses( Elimizden Obamızdan)
  • *Türk Müziği:Cinuçen Tanrıkorur(Yurtiçi ve Yurtdışı Faaliyetleri ile)

Üstün Hizmet Ödülleri:

  • *Münevver Ayaşlı
  • *Fevziye Abdullah Tansel

1985

  • *Hikaye:Osman Çeviksoy (Duvarın Öte Yanı)
  • *Şiir: M. Necati Karaer (Kerem ile Aslı)
  • *Deneme: İsmet Özel (Taşları Yemek Yasak)
  • *Fikir:Ersin Gürdoğan (Teknolojinin Ötesi)
  • *Araştırma/İnceleme: Ahmet Tabakoğlu ( Gerileme Dönemine Girerken Osmanlı Maliyesi)
  • *Edebi Tenkit: Alim Kahraman(Bir Duyarlığın Çağdaş Biçimleri)
  • *Tercüme:Mahmut Kanık(Güvercin Gerdanlığı,İbn Hazm’dan)
  • *Çocuk Edebiyatı: Ahmet Efe
  • *Karikatür:Hasan Aycın
  • *TV/Belgesel:Tuncay Öztürk (Türk Vakfı Medeniyetleri)
  • *TV/Drama:Ziya Öztan (Bugünün Saraylısı)

Üstün Hizmet Ödülleri:

  • *Bekir Sıtkı Sezgin
  • *Tahsin Banguoğlu

1986

  • *Hikaye:Sadık Yalsızuçanlar(Şehirleri Süsleyen Yolcu)
  • *Şiir: Bahattin Karakoç(Bir Çift Beyaz Kartal)
  • *Deneme:Rasim Özdenören(Ruhun Malzemeleri)
  • *Fikir:Cemil Meriç(Kültürden İrfana)
  • *Araştırma/İnceleme:İsmail Kara (Türkiye’de İslamcılık Düşüncesi)
  • *Dil:Tuncer Gülensoy(Doğu Anadolu Osmanlıcası)
  • *Tercüme:İ.Süreyya Sırma(M.Hamidullah’tan Makaleler)
  • *Basın/Yönetim:Fehmi Koru(Zaman Gazetesi)
  • *Basın/Roportaj:Ufuk Güldemir
  • *TV/Drama:Salih Dirlik-Vehbi Okur(9.Hariciye Koğuşu)
  • *TV/Belgesel:Dave Atabey/Bekir Erdem(Saray ve Tarih)
  • *Sinema:İsmail Güneş(Güneş Doğmadan)
  • *Türk Müziği:Ahmet Özhan

1987

  • *Hikaye:Ali Haydar Haksal(Sesim Bana Yetmiyor)
  • *Şiir:Erdem Bayazıt(Risaleler)
  • *Roman:Alev Alatlı(İşkenceci)
  • *İnceleme/Araştırma:İlhan Kutluer(İki Denizin Birleştiği Yer)
  • *Tercüme:Mustafa Fayda(Futuhu’l Buldan, Belazuri’den)
  • *Basın/Yönetim: Enver Ören(Türkiye gazetesi)
  • *Basın/Haber:Sedat Ergin
  • *TV/Belgesel:Mustafa Karakaya(Yaşayan Geçmiş)
  • *Radyo:Osman Oktay(Bizim Aile)
  • *Türk Müziği:Ahmet Hatiboğlu(Tasavvuf Müziğine Hizmetleriyle)

Üstün Hizmet Ödülü:

  • *Orhan Şaik Gökyay

1988

  • *Hikaye:Kamuran Şipal(Köpek İstasyonu)
  • *Şiir:Cumali Ünaldı(Kendini Yusuf Gören)
  • *Roman:Cengiz Dağcı(Anneme Mektuplar)
  • *Deneme:H.Hüsrev Hatemi(Yozlaşmadan Uzlaşmak)
  • *Fikir:Ali Bulaç(İnsanın Özgürlük Arayışı)
  • *İnceleme/Araştırma:M.Sait Yazıcıoğlu(İnsan Hürriyeti Kavramı)
  • *Dil:Samiha Ayverdi(Hey Gidi Günler Hey)
  • *Tercüme:Cahit Koytak(Siyah Deri Beyaz Maske,Frantz Fanon’dan)
  • *Çocuk Edebiyatı:Hüseyin Emin Öztürk(Yıl İçindeki Yayınları)
  • *Basın/Yönetim:Hüsamettin Çelebi(Anadolu Ajansı)
  • *Karikatür:Vehip Sinan
  • *(Radyo/TV Haber: Bayrak Radyo Televizyonu
  • *TV/Drama:Okan Uysaler/Tuncay Öztürk(Dönemeç)
  • *TV/Belgesel(Tolgay Ziyal (Mimar Sinan)
  • *Sinema:Nesli Çölgeçen(Selamsız Bandosu)
  • *Türk Müziği: Ruhi Ayangil(Uyan Ey Gözlerim)
  • *Kitap Yayıncılığı/Özel:Yazı Yayıncılık(Ahmet Kot)

Üstün Hizmet Ödülü

  • -Sezai Karakoç(Fikir ve San’ata Uzun Süreli Katkılarıyla)

1989

  • *Şiir:Necati Çavuş(Yolcunun Gözleri Parlıyordu)
  • *Roman:M.Necati Sepetçioğlu(Ve Çanakkale)
  • *Deneme: Nabi Avcı( Bombacı Parmenides)
  • *Fikir:Ahmet Kabaklı(Temellerin Duruşması)
  • *Araştırma/İnceleme:Şükrü Karatepe (Osmanlı Siyasi Kurumları)
  • *Edebi Tenkit:Sevim Kantarcıoğlu( Türk ve Dünya Romanlarında Modernizm)
  • *Dil:İskender Pala(Ansiklopedik Divan Sözlüğü)
  • *Çocuk Edebiyatı:Kemalettin Tuğcu(Çocuk Romanları ile)
  • *Hatıra:Osman Kılınç(Kader Kurbanları)
  • *Tercüme:Mustafa Armağan (Batı Düşüncesinde Dönüm Noktası, F.Capra’dan)
  • *Tiyatro:Yılmaz Karakoyunlu(Sokullu)
  • *Radyo: Yahya Erdem(Kitabın Öyküsü)
  • *Basın /Haber: Cenk Başlamış(Sovyetlerdeki Türk Topluluklarına ilişkin Haberleri İle)
  • *Basın/Röportaj:Ardan Zentürk(Azerbaycan’la İlgili Çalışmaları ile)
  • *TV/Drama:Hüseyin Karakaş(Belene)
  • *TV/Belgesel: Mehmet Ali Özpolat/Muammer Göz( Avrupa’da Türk İzleri)
  • *TV/Haber Programı:M.Ali Birand(Kıbrıs Belgeseli)
  • *Sinema:Mesut Uçakan(Reis Bey)
  • *Türk Müziği:Yalçın Tura(Beste ve Konser Çalışmalarıyla)
  • *Kitap Yayıncılığı/Özel: Nevzat Kösoğlu (Söğüt Yayıncılık)

Üstün Hizmet Ödülleri:

  • *Sadi Yaver Ataman(Halk Müziğine Hizmetleriyle)
  • *Bahtiyar Vahapzâde (Türk Kültür ve Sanatına Uzun Süreli Hizmetleriyle)
Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.