23 Nisan 2019
  • İstanbul15°C
  • Ankara15°C

2017’DE ÖYKÜ

Necip Tosun, Türkiye Kültür ve Sanat Yıllığı 2018 için "Hikâye" değerlendirmelerini yazdı

2017’de Öykü

02 Temmuz 2018 Pazartesi 10:57

1984’ten beri düzenli olarak yayınlanan Türkiye Kültür ve Sanat Yıllığı ülkemizin önemli bir hafıza kaydı. Yılılkta edebiyat, sanat ve yayın alanıyla ilgili değerlendirmeler yanında giriş mahiyetinde ekonomi ve siyasetle ilgili yıllık değerlendirmeler de yer alıyor. 2018 yıllığını Osman Özbahçe yayına hazırladı. Yıllıkta “Hikâye” bölümünü Necip Tosun yazdı.

Necip Tosun değerlendirme yazısına söyle başlıyor:

İlgim, çabam ve tercihlerim nedeniyle 2017’de yayımlanmış öykü kitaplarından ulaşabildiklerimin büyük çoğunluğunu okudum. Bütün bunlardan bir özet yapmam gerekirse şunları söyleyebilirim: 2017’de oldukça zengin, farklı kanallardan akan, çok sesli bir öykü anlayışının sergilendiğini gördük. Hem tema olarak, hem de anlatım biçimi olarak tek bir yaklaşımın ağırlığı yoktu.

Tema olarak duygu ağırlıklı öyküler yanında düşünce ağırlıklı öyküler de, bireysel temalı öyküler yanında toplumsal temalı öyküler de yazıldı. İktidarlar, modernizm ve yerleşik anlayışlar eleştirilirken, ülkenin yaşadığı toplumsal, siyasal olaylar, bireysel acılar öykülerde işlendi. Bütün bunların yanında özellikle bu yılın öne çıkan temalarının başında yersizlik yurtsuzluk, “mültecilik” sorunu geldi. Yazarların önemli bir kısmı mültecilerin dramatik sorunlarını, dünyanın buna ilgisizliğini konu ettiler. Aşk, ezilen kadınlar, iktidar - birey ilişkileri, yoksullar, çocukluk, savaş, dinî değerlerden kopuş, cinsellik geçtiğimiz yılın öykülerinde en çok işlenen temalar oldu. Bunlardan öne çıkan tema aşk olgusuydu. Pek çok öykücü aşkı çeşitli açılardan yorumladı, hikâye etti.

Türkiye Kültür ve Sanat Yıllığı 2018, TYB Yayını. Ankara 2018 sf. 261-307.

İsteme adresi: Türkiye Yazarlar Birliği, Sümer 1 Cad. 11/5 Kızılay/Ankara

0312 232 05 71 - 72 - tyb@tyb.org.tr

Fiyatı: 30 TL

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.