24 Mart 2019
  • İstanbul6°C
  • Ankara-4°C

AYASOFYA DERGİSİ 2017 ŞİİRİNİ MERCEK ALTINA ALDI

Recep Terler yönetiminde yayın hayatına devam eden Ayasofya dergisi, 22. Sayısında 2017 Şiirini mercek altına almış.

Ayasofya Dergisi 2017 Şiirini Mercek Altına Aldı

08 Mart 2018 Perşembe 14:01

Derginin Mart-Nisan sayısında 2017 Şiiri üzerine önemli bir dosya çalışması ortaya konmuş. Said Yavuz ve Harun Yakarer’in giriş yazılarıyla başlayan dosya, 2017 yılında çıkan şiir kitapları arasından yirmi yedi farklı şiir kitabı üzerine yirmi yedi farklı şairin değerlendirilmesiyle sunulmuş. Bir Nokta, Aşina, Şule, Dergâh, Profil, Everest, Hece, Temmuz, İzdiham, Ülke Edebiyat, Yedi İklim, Mühür, İz ve Avangard gibi birçok yayınevinden çıkan eserlerinin değerlendirmeye alınması çeşitlilik ve hakkaniyet açısından oldukça önemli.

Dosyaya ek olarak yine şairlere “2017 şiirinden geriye ka­lan sizce nedir?” diye soruluyor. Hüsrev Hatemi, Haşmet Babaoğlu, Adem Turan, Sıddık Ertaş, Süleyman Ragıp Yazıcılar, Ercan Yılmaz, Güven Adıgüzel, Muzaffer Ser­kan Aydın, Murat Küçükçifçi, Ayşe Çelikkaya, Orhan Özekinci ve Tuba Kaplan cevap vermiş. Her kuşaktan şairin görüşleriyle ayrı bir kıymet kazanan soruşturma okurunu bekliyor.

Bedri Gencer önemli bir makale ile dergiye katkı sağlamış: Seküler Gelenekten Seküleristik Mo­dernliğe.

Said Yavuz siyaset bilimci, şair, yazar ve müzisyen Savaş Ş. Barkçin ile kayıtlara geçecek bir söyleşi gerçekleştirmiş: Sanat ahlâkın, adamlığın, kulluğun dışındaki bir alan değil aksine bütün bunları çoğaltmak, inceltmek, gü­zelleştirmek için var.

Bülent Özdaman usta sinamacı Nazif Tunç’a önemli so­rular sormuş, usta sinemacının verdiği cevaplar ise mest ediyor: Si­nema, Allah’ın görülmesi gereken ayetlerini, esmanın tecellisini göstermek, Hakk’a emsaller, semboller, re­mizler, imgeler yoluyla ulaşmayı deneyebilir.

Devamı: http://kulturgundemi.com/edebiyat/ayasofya-dergisi-2017-siirini-mercek-altina-aldi-haber-36219

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.