19 Şubat 2019
  • İstanbul15°C
  • Ankara11°C

BİR RÜYADAN DÜNYAYA AÇILAN SEYYAH: EVLİYA ÇELEBİ

Bir Rüyadan Dünyaya Açılan Seyyah: Evliya Çelebi

09 Şubat 2018 Cuma 13:12

Evliya Çelebi bir rüyadan dünyaya açılan seyyahtır. Gezdiği yerlerin sosyal, ekonomik, kültürel, siyasi durumunu teferruatı ile belirtmiş böylece on yedinci yüzyıla daha rahat bir şekilde bakmamızı ve irdelememizi sağlamıştır. Yörelerin adet, gelenek ve göreneklerini satırlara dökerek bizim hafızamızın taze kalmasını sağlamıştır.

Osmanlı’nın en önemli seyyahı Evliya Çelebi, Hicri 10 Muharrem 1020  tarihinde İstanbul’da dünyaya geldi. İki kez kulağına ezan okunan Çelebi’nin asıl ismi bilinmemekle birlikte adını daima Evliya olarak anmıştır. Hakkındaki bilgileri seyahatnamesinden öğrendiğimiz Evliya Çelebi, seyahat heyecanını ve merakını babasından dinlediği sohbetlerden alarak genç yaşlardan itibaren dönemin padişahı IV. Murad’ın gözüne girmiş ve sarayda Sultan’ın en yakınlarından biri olmuştur. Bununla beraber aile eşrafından Melek Ahmed Paşa'nın saray eşrafından olması, aynı zamanda mevkide makamda gözü olmaması onu bütün devlet erkanı arasında sevilir sayılır hale getirmiştir. Bu sayede devlet erkanı ile müezzin, vergi memuru veya elçi olarak seyahatlere çıkmıştır.  Ahmet Hamdi Tanpınar’ın ifadesiyle“Bir Türk şehrinden bahsedip de Çelebiyi hatırlamamak kabil değildir” zira seyahatnamesinde dönemin belli başlı bütün şehir ve kasabalarını anlattığını görmekteyiz

Balkanlardaki şehir mimarileri üzerine yaptığı çalışmalarla bilinen Machiel Kiel, Çelebi’nin kendinden önceki ve sonraki Doğulu ve Batılı gezginlerden çok daha titiz olduğunu söyler ve başından geçen bir hikayeyi anlatır. Seyyahımızın kesin olarak yanıldığı görmek için Akdeniz kıyısından biraz içeriye doğru Mora’nın batı kısmında bulunan küçük bir şehir olan Arkadia’ya gider. Arkadia, Evliya tarafından çok doğru ve ayrıntılı bir şekilde tasvir edilmiş olan esaslı bir kaleye sahiptir. Çelebi kaleyi tasvir ederken doğuya bakan dış giriş kapısında enfes bir suyun aktığı çeşme bulunduğundan söz etmektedir. Daha sonra kalenin dışında, Arkadia çarsısı içindeki bir çeşmede bulunan kısa bir ibareye yer vermektedir: "Bu sebil-i kevserin hatif dedi tarihi/ İç Hüseyn’in aşkına ey can sahha afiya" (sene 1016)

Devamı: http://www.dunyabizim.com/mercek-alti/27864/bir-ruyadan-dunyaya-acilan-seyyah-evliya-celebi

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.