19 Nisan 2019
  • İstanbul10°C
  • Ankara5°C

BURHANETTİN DURAN: TRUMP’A “DARBECİ” DESTEĞİ

Kasım seçimlerine giderken Trump'ın "geleceği" tartışması yeni boyutlar kazanıyor. Eski Başkan Obama, Demokratlar'ı toparlamak için sahaya inerken, Cumhuriyetçiler içinde de "Trump'a darbe" polemiği başladı.

Burhanettin Duran: Trump’a “darbeci” desteği

11 Eylül 2018 Salı 09:16

Bir süredir Trump'ın, Nixon gibi istifa etmesini ve yardımcısı Pence'in görevi devralmasını isteyen çevrelerin hareketliliği konuşuluyordu.
Trump'ın "azli" tartışması şimdi Başkan'ın ekibi içindeki "direnişe" ve "Beyaz Saray'da darbeye" kadar vardı. Başkanlar üzerine yazdıklarıyla ve Watergate skandalını ortaya çıkarmakla ünlenen Bob Woodward, bu hafta piyasaya çıkacak "Korku" adlı kitabı ile Washington gündemini kızıştırdı.
Woodward'un kitabının ana teması Beyaz Saray'da çalışan bazı yetkililerin Trump'a rağmen ABD'nin menfaatlerini korumaya çabaladığı üzerine.
Bu çabaya Başkan'ın masasında imza için bekleyen bazı belgeleri saklamak da dahil. Yine kitapta John Kelly ve James Mattis gibi isimlerin Trump'a 'gerzek' ve 'yalancı' diyerek hakaret ettikleri iddiaları da yer alıyor. Başkan, kitaptaki iddiaları reddetse de kamuoyunda Woodward'ın güvenilirliği sorgulanmıyor. Aynı minvalde ikinci salvo New York Times'ta yayımlanan "Trump yönetimi içindeki direnişin parçasıyım" başlıklı imzasız yazıyla geldi. Tema aynıydı... Üst düzey bir yetkili ülkeyi Trump'tan korumak için görevde kalmaya devam ettiklerini savunuyordu.
Amaç ABD'yi Trump'ın ajandasının bir kısmından ve Trump'ın dengesiz davranışlarından korumaktı. Dahası, yönetimdeki birçok üst düzey yetkili bu misyon ve bilinçle hareket ediyordu. Yönetimin, Rusya ve Kuzey Kore politikalarına ağırlık koyan ekip, kendisini "muntazam (steady) devletin parçası" olarak görüyordu.
İsimsiz yazarın peşine düşen Trump, ulusal güvenlik adına New York Times'tan yazarın kimliğini açıklamasını istedi.
"seçilmemiş̧ derin devlet operatörlerinin demokrasiye bir tehdit olduğunu" öne sürdü. Mesele o kadar büyüdü ki, Trump yönetiminin üst düzey isimleri (Pence, Kelly, Pompeo, Coats ve Mattis) açıklama yaparak yazıyı yazmadıklarını söylemek mecburiyetinde kaldı. Hatta başkan yardımcısı Pence, CBS kanalında "ekibinden hiç kimsenin bu isimsiz makaleye karışmadığından yüzde yüz emin olduğunu" tekrar etmekle kalmadı; Beyaz Saray'da Başkan'ın azlinin konuşulup konuşulmadığı hakkında "yalan makinesine gönüllü olarak girebileceğini" söyledi.
Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.