20 Nisan 2019
  • İstanbul7°C
  • Ankara7°C

CHP'NİN TERÖRLE İMTİHANI...

Vedat SAĞLAM

13 Haziran 2016 Pazartesi 09:00

Toplumda, son zamanlarda CHP'ye yönelik müthiş bir tepki var. Bunu sizler de görüyor, şahit oluyorsunuz.  Görünen o ki bu tepki CHP'nin ne ekonomik anlayışına, ne eğitim anlayışına, ne kültür anlayışına, ne de bayındırlık ve kalkınma anlayışına yönelik. Milletimiz bu konularda her zamanki gibi aklı selim. Bunların siyasi görüş farklılığıyla ilgili olduğunu düşünüp, pek karışmıyor. Lakin iş milli mesele olan  teröre gelince, hepimizin  bakış açısı tekleşiyor, netleşiyor. Yani toplumun CHP'ye tepkisi, onun terörle arasına mesafe koyamaması ile ilgili.

Peki, toplum terör konusunda CHP'ye tepki vermekte haklı mı, yoksa arkasında bilmediğimiz başka provokasyonlar mı var?

Buyrun, CHP'li vekillerin, parti yetkililerinin terör konusundaki tavırlarına bir bakalım önce, kararımızı sonra verelim:

1. Hatırlayın, CHP Ankara milletvekili Şenal Sarıhan askere, polise kurşun sıkan PKK’lı teröristleri, “eylemci” olarak niteleyip, “Yüksekova’daki eylemcilerin hakları, devlet tarafından ihlal ediliyor” demedi mi?

2. Yine bir CHP milletvekili olan Aykut Erdoğdu, “Gerekirse sokak sokak, hendek hendek direniriz. Devlet ayağını denk alsın” diye terör örgütünün ağzıyla, PKK adına devleti tehdit etmedi mi?

3. TR 705 kodlu PKK destekçisi, Kemal Kılıçdaroğlu’nun sağ kolu Sezgin Tanrıkulu’na, CHP’li eski vekil Dilek Akagün Yılmaz bile tahammül edemeyerek, “Beni değil, TR 705’i sorgulayın.” diye haykırmadı mı?

4. Terör örgütü PKK’nın Suriye şubesi PYD ile CHP, Sosyalist Enternasyonel’de, aynı masada oturmaktan neden kaçınmadı.

5. Haziran 2015 seçimleri sonrası CHP’nin TBMM Başkanvekili Şafak Pavey, havalimanında karşılaştığı PKK uzantısı Selahattin Demirtaş’a, yılışarak, “Birlikte iyi salladık efendim” diyerek, HDP’nin barajı aşmasından duyduğu mutluluğu dile getirmedi mi?

6. “Terör örgütü propagandası yapmak” suçundan tutuklanan DHKP-C'li Elif Sultan Kalsen, 2012 yılında CHP'nin hazırladığı İnsan Hakları İhlalleri Raporu’nda, “mağdur” ilan edilip, korunmadı mı? Aynı terörist cezaevinden çıktıktan sonra 1 Nisan 2015’te silahla polise saldırıp, öldürülmedi mi?   

7. Kılıçdaroğlu’nun yakın akrabası, CHP Tunceli milletvekili Hüseyin Aygün, DHKP-C’li terörist Berna Yılmaz’ın savunmak için TBMM’de posterini açıp, basın toplantısı yapmadı mı?

8. Geçtiğimiz Mart başında İstanbul Bayrampaşa'da çevik kuvvet otobüsüne el bombalı ve silahlı saldırı düzenleyen ve aynı çatışmada öldürülen terörist Berna Yılmaz değil miydi? Aynı teröriste daha önce CHP milletvekilleri Gürsel Tekin, Süleyman Çelebi, Mahmut Tanal, Şafak Pavey ve Oğuz Kaan Salıcı da sahip çıkıp, destek vermediler mi?

9. Kemal Kılıçdaroğlu’nun Esadlaşmasına eski genel başkan Deniz Baykal bile tahammül edemeyip “CHP, Atatürkçüyüm, Kemalistim, ulusalcıyım, laikim derken, PKK’lı oldu.”demedi mi?

10. “YPG terör örgütü değil, vatanını kurtarmak için örgütlenmiş bir oluşumdur.” sözleri, Kılıçdaroğlu'nun ağzından çıkmadı mı?

 11. PKK'lı teröristleri şehit kabul eden HDP Genel Başkanı Demirtaş, İstanbul Kartal’daki, “Gezi Dayanışması” toplantısında, Kılıçdaroğlu'na, “El ele verelim” çağrısı yapıp “Şehitlerimizin emri budur” demedi mi? Kılıçdaroğlu buna tepki gösterdi mi? Hayır.

12. Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi’yi öldüren PKK’lılara, “Hendek kazan arkadaşlar” diye hitap eden Kılıçdaroğlu değil mi?

13. Şehirleri yakıp, yakanlar için, "Gezi Parkı eylemcilerinin tertemiz alınlarından öpüyorum" diyen Kılıçdaroğlu değil miydi? Aynı Kılıçdaroğlu, Kocatepe'de kedisine tepki gösteren şehit yakını için, “Ankara’daki savcılara açık ve net çağrıda bulunuyorum. Bu teröristleri yakalamak, ey savcı senin görevindir. Ey emniyet senin görevindir. Bu alçaklara hesabını sormak zorundasınız.” diye hakaret etmedi mi?

14. Aynı Kılıçdaroğlu, özel bir televizyonun canlı yayınında terör örgütü PKK ve DHKP-C'yle ilgili, "Biz hapiste yatan PKK'lıya da gittik, DHKP-C'liye de gittik. Hiç ayrım yapmadık" demedi mi?

15. Biliyorsunuz, Kılıçdaroğlu bunu sadece CHP Genel Başkanı iken yapmadı. SSK Genel Müdürlüğü döneminde de çok sayıda yasadışı örgüt mensubunu kurumda işe aldığına dair raporlar var.

16. Aynı Kılıçdaroğlu, rezidanscı Gamze İlgezdi’yi terörist cenazesine göndermedi mi?

17. PKK’lı, DHKP-C’li teröristleri savunmak için TBMM’de hayasızca basın toplantısı düzenleyen CHP’nin, terör gazilerinin sıkıntılarını dile getiren bir tane basın toplantısı yaptığına şahit oldunuz mu siz?

 18. Katil Esad’ı destekleyen CHP, darbeci Sisi’yi destekleyen CHP, PKK’yı destekleyen CHP, DHKP-C’yi destekleyen CHP, FETÖ’yü destekleyen CHP, ardından hiç yüzü kızarmadan, “Milletçe birlik ve dayanışma içinde terörün karşısında olacağız” diyen yine CHP. İnsanlar edilen sözlere mi inanır, yoksa yapılan eylemlere mi?

Kendisini Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu gösteren CHP'nin bu acıklı durumunu, millet görüyor da, neden CHP seçmeni görmüyor, ilginç.

CHP, Kılıçdaroğlu döneminde ne yazık ki içerideki ve dışarıdaki tüm devlet düşmanlarıyla ittifak halinde.

Peki, söyleyin bakalım, millet CHP'ye tepki göstermekte haksız mı?

Yazık, CHP bu hallere düşecek parti miydi?