19 Ocak 2019
  • İstanbul9°C
  • Ankara-1°C

EDEBİYAT TARİHİNE BİR DİPNOT: AYLIK DERGİ ŞİİR ÖZEL SAYISI

Edebiyat Tarihine Bir Dipnot: Aylık Dergi Şiir Özel Sayısı

08 Şubat 2018 Perşembe 16:14

Dönemin havasını yansıtmak bakımından tipik bir özel sayı var elimizde: 1982'de iki dönem ard arda yayınlanan Aylık Dergi Şiir Özel Sayısı. İçerik, içerikte kullanılan dil, günün şairleri bakımından edebiyat tarihine bir not düşen bu özel sayıda şiirleriyle yer alanlara bakarak, genç şairler değil sadece, orta yaşa gelmiş şairler de kendilerine 'kimler varmış biz burada yoğ iken' diye bir soru sormalı ve köprünün altından geçen sulara bakmalıdır. Zaman en büyük süzgeç ve biz bunu Aylık Dergi’nin özel sayısından anlıyoruz. Kâmil Yeşil yazdı.

Aylık Dergi, Ankara’da yayımlanan bir dergi. Yaşar Kaplan tarafından çıkarılan dergi, edebi metinler yayımlamasına rağmen, yayımladığı şiirler, öyküler sayesinde değil, polemik türünden yazılar ve Yaşar Kaplan merkezli tartışmalarla gündem oluştururdu. Dönemin siyasi olaylarını tahlil ve tenkit, derginin edebi oluşunun önüne geçmiştir. Aylık Dergi’nin üslûbu, olaylara ve olgulara yaklaşım tarzı kendine özgü idi ve bu özgünlük tartışmacılığı da içeriyordu. Müstear isimlerin hakim olduğu dergide Yaşar Kaplan’ı, Zeytin RefrefKevser ElginYasir Kaplan olarak görmek mümkündü. Başka müstearlar da vardı.

İlk öyküsü “İlgi”yi Aylık Dergi’de yayımlamış bir yazar olarak biliyorum ki kendi yazar ve şairlerini yetiştirme çabası içinde idi Aylık Dergi. Dergide çok imza görsek de bu imzalar arasında müstearlar öne çıkıyordu. Dergiden bugüne kimler kalmış, bu yazıdan ve kapaklarından çıkarabilirsiniz.

Devamı: http://www.dunyabizim.com/dergi/27860/edebiyat-tarihine-bir-dipnot-aylik-dergi-siir-ozel-sayisi

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.